Blok praat met ICC om impact mogelijke sancties VS te verzachten (2)
DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken overlegt met het Internationaal Strafhof (ICC) over de mogelijkheden om de impact van mogelijke sancties van de Verenigde Staten te verzachten. Dat zei minister Stef Blok in de Tweede Kamer.
De Amerikaanse president Donald Trump heeft vorige week sancties gelast tegen medewerkers van het ICC in Den Haag die onderzoek doen naar mogelijke oorlogsmisdaden door Amerikaanse militairen in Afghanistan.
Blok is zeer verontrust. "Opleggen van sancties aan medewerkers geeft geen pas." Hij heeft dat tijdens een gesprek van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken met hun Amerikaanse ambtgenoot Mike Pompeo ook uitgesproken.
Een heel aantal EU-lidstaten heeft kritiek op het Amerikaanse besluit. Volgens Blok beraadt een aantal landen zich op vervolgstappen mochten de Amerikanen de sancties doorzetten. Om wat voor strafmaatregelen het gaat, is niet bekendgemaakt door Washington.
De Kamer is bijzonder ongerust over de Amerikaanse stap. De PvdA riep Blok op om al met concrete tegenmaatregelen te komen. De bewindsman vindt dat veel te ver gaan. Hij wil samen met andere landen blijven "drukken" op de VS dat het Strafhof zijn werk onafhankelijk kan doen.
De Europese Unie is zeer verontrust over de maatregelen die Trump heeft aangekondigd, liet EU-buitenlandchef Josep Borrell dinsdag weten in een verklaring. De unie spreekt daarin haar "onwankelbare steun" uit aan het ICC.
"Sancties tegen ICC-medewerkers en hun familie (....) zijn onaanvaardbaar", aldus de verklaring. Het Strafhof moet zijn werk tegen straffeloosheid "onafhankelijk en onpartijdig" kunnen uitvoeren. De EU blijft zich dan ook inzetten om het hof te beschermen tegen inmenging van buitenaf gericht op obstructie van gerechtigheid en ondermijning van het internationale strafsysteem, schrijft Borrell. "We dringen erop aan dat de VS zijn standpunt terugdraait."
Meer uit Binnenland
DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
6 uur geleden