Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blok: bij Nederland weinig ruimte voor compromis rechtstaatruzie

Blok: bij Nederland weinig ruimte voor compromis rechtstaatruzie

BRUSSEL (ANP) - Aan Nederlandse zijde is "weinig ruimte" voor een compromis in het hoogopgelopen conflict met Hongarije en Polen over de rechtstaat, zegt minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken). Hij heeft dat vorige week nog eens laten weten aan de twee landen, die de EU-begroting en het coronaherstelfonds blokkeren zolang de rechtstaatvoorwaarden niet van tafel gaan. Ook liet hij dat weten aan bemiddelaar Duitsland.

Blok belde naar eigen zeggen met zijn collega's in Boedapest en Warschau, en in Berlijn, dat dit halfjaar de EU voorzit en daarom zoekt naar een uitweg uit de patstelling. Nederland noemde het plan om lidstaten af te rekenen op hun omgang met bijvoorbeeld kritische journalisten en onafhankelijke rechters eerder al "echt de ondergrens" en weigert dat af te zwakken, zoals Hongarije en Polen eisen. Maar de Duitse bondskanselier Angela Merkel deed maandag een beroep op "alle zijden" om zich "in zekere mate" inschikkelijk op te stellen en tot een vergelijk te komen.

Nederland hoopt "van harte dat het lukt in de beperkte resterende tijd" een oplossing te vinden, zegt Blok. "Maar de sleutel ligt echt bij Hongarije en Polen." Hij onderstreept dat Nederland niet het enige EU-land is dat wil vasthouden aan de rechtstaatvoorwaarden zoals ze nu op tafel liggen.

Nederland gaat ondertussen op zoek naar bondgenoten om Polen voor het Europees Hof van Justitie te dagen omdat de Poolse regering de onafhankelijkheid van rechters aantast, zegt Blok. De Tweede Kamer vroeg het kabinet dinsdag om voorbereidingen te treffen en medestanders te zoeken om zelf naar het hof te stappen, omdat de Europese Commissie dat tot dusver nalaat.

We gaan nu alle Europese landen benaderen met de vraag of ze openstaan voor zo'n stap en gaan nu gewoon proberen medestanders te vinden, aldus de minister.

Meer uit Buitenland

Federale overheid VS versoepelt beleid tegenover marihuana

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.

21 minuten geleden
EU-leiding verwelkomt lening van 90 miljard euro aan Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.

1 uur geleden
Ook 20e sanctiepakket voor Rusland rond na staken Hongaars verzet

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.

2 uur geleden
VN: 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door oorlog

BANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.

2 uur geleden
Hongarije en Slowakije ontvangen weer Russische olie

BOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.

2 uur geleden
Man gooit vloeistof naar ex-kroonprins Iran in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.

2 uur geleden
Hongarije trekt blokkade in: Oekraïne krijgt EU-lening 90 miljard

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.

2 uur geleden