Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blok: bij Nederland weinig ruimte voor compromis rechtstaatruzie

Blok: bij Nederland weinig ruimte voor compromis rechtstaatruzie

BRUSSEL (ANP) - Aan Nederlandse zijde is "weinig ruimte" voor een compromis in het hoogopgelopen conflict met Hongarije en Polen over de rechtstaat, zegt minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken). Hij heeft dat vorige week nog eens laten weten aan de twee landen, die de EU-begroting en het coronaherstelfonds blokkeren zolang de rechtstaatvoorwaarden niet van tafel gaan. Ook liet hij dat weten aan bemiddelaar Duitsland.

Blok belde naar eigen zeggen met zijn collega's in Boedapest en Warschau, en in Berlijn, dat dit halfjaar de EU voorzit en daarom zoekt naar een uitweg uit de patstelling. Nederland noemde het plan om lidstaten af te rekenen op hun omgang met bijvoorbeeld kritische journalisten en onafhankelijke rechters eerder al "echt de ondergrens" en weigert dat af te zwakken, zoals Hongarije en Polen eisen. Maar de Duitse bondskanselier Angela Merkel deed maandag een beroep op "alle zijden" om zich "in zekere mate" inschikkelijk op te stellen en tot een vergelijk te komen.

Nederland hoopt "van harte dat het lukt in de beperkte resterende tijd" een oplossing te vinden, zegt Blok. "Maar de sleutel ligt echt bij Hongarije en Polen." Hij onderstreept dat Nederland niet het enige EU-land is dat wil vasthouden aan de rechtstaatvoorwaarden zoals ze nu op tafel liggen.

Nederland gaat ondertussen op zoek naar bondgenoten om Polen voor het Europees Hof van Justitie te dagen omdat de Poolse regering de onafhankelijkheid van rechters aantast, zegt Blok. De Tweede Kamer vroeg het kabinet dinsdag om voorbereidingen te treffen en medestanders te zoeken om zelf naar het hof te stappen, omdat de Europese Commissie dat tot dusver nalaat.

We gaan nu alle Europese landen benaderen met de vraag of ze openstaan voor zo'n stap en gaan nu gewoon proberen medestanders te vinden, aldus de minister.

Meer uit Buitenland

Dodental bomaanslag op verkeersweg Colombia omhoog

BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.

13 minuten geleden
Rivalen Netanyahu gaan samen volgende verkiezingen Israël in

JERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.

2 uur geleden
President Israël stuurt aan op schikking in strafzaak Netanyahu

JERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.

4 uur geleden
Justitiechef: Trump was waarschijnlijk ook doelwit schutter

WASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.

5 uur geleden
Von der Leyen spreekt met Trump na aanval op mediagala

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."

5 uur geleden
Rusland bedankt Noord-Korea voor 'bevrijding van Koersk'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.

6 uur geleden
Rutte veroordeelt schietincident op Correspondents' Dinner

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."

7 uur geleden