Blok adviseert getroffen landen neergeschoten passagiersvliegtuig
DEN HAAG (ANP) - Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) heeft in Londen vijf landen geadviseerd hoe zij moeten omgaan met de nasleep van het neerschieten van een passagiersvliegtuig door Iran. Canada, Oekraïne, Zweden, Afghanistan en Verenigd Koninkrijk verloren landgenoten bij de ramp bij Teheran.
Blok was voor de bijeenkomst uitgenodigd vanwege de Nederlandse ervaringen met het neerhalen van vlucht MH17. Nederlandse functionarissen ondersteunen de getroffen landen al en blijven dat doen "zolang dat nodig is", aldus Blok.
Het toestel van Ukraine International Airlines werd vorige week per ongeluk neergehaald door Iran. Alle 176 inzittenden van vlucht PS752 kwamen om het leven. De meeste mensen aan boord kwamen uit Iran, daarna komen de meeste slachtoffers uit Canada (57).
Compensatie
De vijf landen willen onder meer dat de Iraanse regering compensatie betaalt aan de nabestaanden en akkoord gaat met een onafhankelijk en transparant internationaal onderzoek naar de ramp. Verder moeten de verantwoordelijken voor het neerschiet van het toestel voor de rechter worden gebracht.
Bij de ramp met MH17 kwamen in 2014 boven Oost-Oekraïne 298 mensen om onder wie 196 Nederlanders. De raket waarmee het vliegtuig werd neergeschoten kwam volgens onderzoekers van een Russische militaire basis. Moskou ontkent betrokkenheid. Nederland roept Rusland al lang op aansprakelijkheid te erkennen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
2 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."
3 dagen geleden