Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blok: aangifte president Erdogan tegen Wilders 'totaal ongepast'

Blok: aangifte president Erdogan tegen Wilders 'totaal ongepast'

DEN HAAG (ANP) - De aangifte van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan tegen PVV-leider Geert Wilders is "totaal ongepast", aldus minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken. Premier Mark Rutte heeft volgens hem die boodschap ook overgebracht aan Erdogan.

De Turkse ambassadeur in Nederland heeft dat deze dag ook te horen gekregen, zei Blok tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. "Het onderstreept hoe serieus we deze zaak nemen." Het is volgens hem "niet acceptabel" dat Erdogan de vrijheid van meningsuiting van een Nederlandse parlementariër probeert te beperken.

Rutte richtte zich via camera's van de media rechtstreeks tot Erdogan. "Ik heb een boodschap voor president Erdogan en die boodschap is heel simpel. In Nederland beschouwen we vrijheid van meningsuiting als het hoogste goed en daar horen cartoons bij." Met een aangifte tegen een Nederlandse politicus "gaan we alle grenzen over".

Cartoon

Erdogan diende een klacht in tegen Wilders bij de Turkse justitie omdat de PVV-leider een cartoon van hem heeft getwitterd. Daarbij noemde Wilders hem een "terrorist". De aanklacht zou volgens Turkse media betrekking hebben op belediging van het Turkse staatshoofd.

De relatie tussen Nederland en Turkije is al jaren moeizaam. De acties van Turkije in buurland Syrië, in Libië en de inmenging in het conflict over Nagorno-Karabach vallen slecht bij Kamer en kabinet. Ook is er al jaren kritiek op de schending van de mensenrechten in Turkije.

Ambassadeur

Joël Voordewind van de ChristenUnie pleitte er voor om de Nederlandse ambassadeur in Ankara terug te roepen voor consultatie. Zo ver wil minister Blok echter niet gaan. Hij vindt het belangrijk om in gesprek te blijven met Turkije. "Ik ben altijd helder naar Turkije over alles waar ik het niet mee eens ben."

De Tweede Kamer stond eerder op de dag stil bij de moord op de Franse leraar Samuel Paty. Die werd vermoord door een islamistische extremist. Paty had in zijn klas tijdens een les over vrijheid van meningsuiting spotprenten getoond van de islamitische profeet Mohammed. De reactie van de Franse president Emannuel Macron op de moord leidde weer tot boze reacties in het Midden-Oosten. Erdogan riep op tot een boycot van Franse producten.

Paty verdient "diepe bewondering", zei Blok in de Kamer. Er zijn ook Nederlandse docenten die aangeven het moeilijk te vinden om dergelijke spotprenten in de klas te bespreken. Blok bespreekt de zaak met zijn collega Arie Slob van Onderwijs. "Leraren die zich zorgen maken over hun veiligheid vinden bij ons een gewillig oor", beloofde Blok.

Meer uit Politiek

Jetten verwacht snel einde blokkade 90 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.

8 uur geleden
Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

9 uur geleden
Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

14 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

14 uur geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

15 uur geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

15 uur geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

17 uur geleden