Blinken ziet steeds minder hoop voor Palestijnen
RAMALLAH (ANP/RTR) - Na zijn bezoek aan Israël is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken dinsdag doorgereisd naar Ramallah voor een ontmoeting met de Palestijnen. Blinken zei dat hij voor hen een "krimpende horizon van hoop" ziet en dat daar verandering in moet komen. Hij bracht zijn condoleances over en sprak zijn verdriet uit "over de dood van onschuldige Palestijnse burgers die het leven hebben verloren in het escalerende geweld van het afgelopen jaar".
Blinken sprak met president Mahmoud Abbas en beloofde hem dat de Verenigde Staten 50 miljoen dollar extra zullen doneren aan het VN-budget voor de Palestijnen. Daarnaast hebben ze een overeenkomst gesloten over de aanleg van telecommasten in de Palestijnse gebieden. Blinken zei na afloop dat hij de vastberadenheid van Abbas waardeert om in deze "uitdagende tijd" verantwoordelijk te werk te gaan.
Na de spanningen van de afgelopen dagen riep Blinken beide partijen nog eens op om te de-escaleren. Na zijn ontmoeting met de Israëlische president Benjamin Netanyahu maandag benadrukte hij ook al dat een tweestatenoplossing nog altijd de beste manier was om vrijheid en vrede voor beide bevolkingsgroepen te garanderen. De Palestijnse gebieden, die al sinds 1967 door Israël bezet worden, mogen dus niet definitief opgeslokt worden door Israël. Sommige ministers in de nieuwe uiterst rechtse regering van Netanyahu zijn voorstander van zo'n annexatie. Een volledig zelfstandige Palestijnse staat lijkt op dit moment dan ook ver uit zicht.
Abbas legde de schuld van de sterke toename van het geweld op de Westelijke Jordaanoever bij Israël. Hij riep op tot "de volledige beëindiging van Israëlische acties, die in strijd zijn met ondertekende overeenkomsten en het internationaal recht". De Palestijnen zijn er volgens hem klaar voor "om samen te werken met de Amerikaanse regering en de internationale gemeenschap om de politieke dialoog te herstellen om een einde te maken aan de Israëlische bezetting van het land van de staat Palestina".
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin is uitgenodigd om toe te treden tot de vredesraad voor Gaza van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat maakte het Kremlin bekend. Rusland zou het voorstel nog bestuderen.
48 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Het dodental door de treinbotsing in het zuiden van Spanje is nog niet definitief. Dat liet minister van Transport Óscar Puente weten via X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump koppelt zijn uitlatingen over Groenland aan het niet winnen van de Nobelprijs voor de Vrede. Dat blijkt uit een brief aan de Noorse premier Jonas Gahr Støre die persbureau Bloomberg in handen heeft. "Gezien het feit dat uw land heeft besloten mij de Nobelprijs voor de Vrede niet toe te kennen voor het beëindigen van 8 oorlogen PLUS, voel ik me niet langer verplicht om puur aan vrede te denken."
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de treincrash in Spanje is opgelopen tot 39. Ook raakten zeker 152 personen gewond, zeggen bronnen tegen omroep RTVE.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social zijn dreigement richting Groenland herhaald. "De NAVO zegt al twintig jaar lang tegen Denemarken dat 'ze de Russische dreiging bij Groenland moet weghouden'. Helaas is Denemarken er niet in geslaagd er iets aan te doen. Nu is het tijd en het zal gebeuren!", schrijft Trump op Truth Social.
5 uur geledenGUATEMALA-STAD (ANP) - De president van Guatemala, Bernardo Arévalo, heeft zondag de noodtoestand afgekondigd in heel het land voor een periode van dertig dagen. Het besluit volgt op een weekend vol bendegeweld in gevangenissen in en rondom de hoofdstad Guatemala-Stad.
7 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden tien doden gemeld.
9 uur geleden