Blinken zegt overleg met Russische collega Lavrov af
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister Antony Blinken van Buitenlandse Zaken heeft een geplande ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov afgezegd vanwege de recente escalatie in het conflict rond Oekraïne. Gezien het optreden van Moskou heeft het volgens Blinken geen zin vast te houden aan het overleg dat donderdag was gepland in Genève.
"Nu we zien dat de invasie is begonnen en Rusland duidelijk alle diplomatie heeft afgewezen, heeft het geen zin om nu bijeen te komen", zei Blinken op een gezamenlijke persconferentie met de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Dmitro Kuleba.
Rusland heeft aangekondigd troepen naar Oost-Oekraïne te sturen en de separatistische regio's Donetsk en Loehansk erkend. Blinken zei dat de toespraak van de Russische president Vladimir Poetin van maandag waarin hij dit besluit bekendmaakte en zijn opmerkingen van dinsdag "zeer verontrustend" waren. Volgens de minister maakt dit duidelijk dat Poetin Oekraïne als "ondergeschikt" beschouwt.
Het Witte Huis laat weten dat een mogelijke ontmoeting tussen de Amerikaanse president Joe Biden en zijn Russische ambtgenoot op dit moment "zeker" geen optie is. "Op dit moment zit dat zeker niet in de planning", zei Witte Huis-woordvoerder Jen Psaki. Voor een dergelijke top is volgens haar eerst de-escalatie van het conflict rond Oekraïne noodzakelijk.
De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Yves Le Drian, heeft eerder dinsdag al aangekondigd geen ontmoeting meer te willen met Lavrov. Frankrijk is op dit moment voorzitter van de EU. De Europese Unie kondigde dinsdag aan sancties op te leggen aan Rusland, ook de VS en Canada hebben die stap gezet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het Iraanse voorstel aan de Verenigde Staten "volkomen onacceptabel". "Ik heb zojuist de reactie gelezen van de zogenaamde 'vertegenwoordigers' van Iran. Ik vind het niets - volkomen onacceptabel!" schrijft hij deels in hoofdletters op Truth Social. De president lichtte zijn oordeel niet toe.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraans voorstel, dat via bemiddelaar Pakistan naar de Verenigde Staten is gestuurd, benadrukt de noodzaak van een einde aan de oorlog op alle fronten en de opheffing van de sancties tegen Teheran. Dat meldde het semi-officiële Iraanse persbureau Tasnim, onder verwijzing naar een ingewijde bron.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran is pas voorbij als de Iraanse voorraad verrijkt uranium is "verwijderd". Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een fragment van het Amerikaanse programma 60 Minutes van CBS. "Het is nog niet voorbij, want er is nog steeds nucleair materiaal", benadrukt Netanyahu.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
9 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
10 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
12 uur geleden