
Blinken zegt dat nog veel werk te verzetten is rond oorlog Gaza
TEL AVIV (ANP) - Er is nog veel werk te verzetten bij de onderhandelingen over de gijzelaars en een eventueel staakt-het-vuren in Gaza, zegt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. Hij sprak in Israël onder anderen met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, maar kon bij vertrek van de luchthaven van Tel Aviv nog geen grote doorbraken melden.
"We hebben de voorbije weken vooruitgang geboekt", zei minister Blinken. "Maar het is bijna per definitie zo dat de laatste kwesties het ingewikkeldst zijn. Dus er is nog veel werk te verzetten, moeilijk werk te verzetten, maar we zijn vastberaden om te proberen om het voor elkaar te krijgen."
Blinken sprak met Netanyahu over de strijd tegen Hamas. De VS willen dat Israël die wint, maar heeft wel kritiek geuit op de manier waarop Israël te werk gaat. Volgens Blinken moet er veel meer hulp naar de burgerbevolking. Ook heeft hij zijn zorgen geuit over plannen voor een grondinvasie in de stad Rafah.
Blinken zei een grootschalige grondinvasie "niet de juiste manier" te vinden om Hamas te verslaan. Netanyahu zegt juist geen keus te hebben, omdat in de stad nog strijders zouden zitten. De komende dagen komen er Israëlische overheidsfunctionarissen naar Washington om hierover verder te praten. Volgens Blinken kijken de VS ernaar uit om te spreken over "een andere manier om het doel te bereiken".
De VS dienden eerder vrijdag een resolutie in bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarin werd opgeroepen tot een staakt-het-vuren. De resolutie werd tegengehouden door China en Rusland. China zei de tekst dubbelzinnig te vinden, Rusland zei dat hij niet ver genoeg ging. Blinken noemde de veto's van de landen "cynisch".
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/DPA/RTR) - De Franse, Duitse en Britse minister van Buitenlandse Zaken hebben na een overleg met hun Iraanse ambtgenoot gezegd dat ze de gesprekken met Iran over het nucleaire programma gaande willen houden. De ministers spraken vrijdag in Genève, samen met EU-buitenlandchef Kaja Kallas, drie uur lang over de oorlog tussen Iran en Israël en over hoe die diplomatiek beëindigd zou kunnen worden. De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi zei na afloop ook bereid te zijn om verder te praten.
30 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft bevolen dat de prominente pro-Palestijnse activist Mahmoud Khalil wordt vrijgelaten.
33 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerleider Eyal Zamir zei vrijdag dat zijn land zich moet voorbereiden op een langdurige oorlog met Iran.
2 uur geledenBRUGGE (ANP) - De Spaanse koning Felipe heeft gewaarschuwd dat het versterken van de Europese defensie een "reële en dreigende noodzaak" is. Dat zei de Spaanse vorst in een toespraak bij het Europacollege in Brugge. Het Spaanse kabinet verzet zich binnen de NAVO juist tegen hogere defensiebudgetten. Daarmee dreigt het de komende NAVO-top in Den Haag te verstoren.
2 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - De Roemeense president Nicusor Dan heeft de liberale politicus Ilie Bolojan benoemd als nieuwe premier. Zijn benoeming volgt op wekenlange onderhandelingen gericht op het vormen van een nieuwe regering na maanden van politieke onrust.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Vele duizenden Iraniërs hebben op deze vrijdagse gebedsdag in meerdere steden betoogd tegen Israël. De staatstelevisie toonde beelden van betogers die ook hun steun betuigden aan de regering en de geestelijken. Ook nieuwszender Al-Jazeera meldt massale betogingen voor vergelding en tegen de Israëlische aanvallen. Mensen gingen de straat op in Teheran, en onder meer in Isfahan, Mashad, Qom en Tabriz.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Britse Lagerhuis heeft vrijdag ingestemd met een wetsvoorstel om euthanasie in sommige gevallen te legaliseren. 314 parlementsleden stemden voor het wetsvoorstel, 291 stemden tegen. Als de wet wordt doorgevoerd gaat het om de grootste sociale wetswijziging in het Verenigd Koninkrijk in tientallen jaren.
3 uur geleden