Blinken: VS tegen uitzetting van inwoners Palestijnse gebieden
AMMAN (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken heeft de Jordaanse koning Abdullah ervan verzekerd dat de Verenigde Staten tegen uitzetting van Palestijnen uit de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever zijn. Blinken bracht zondag een bezoek aan Amman op een tour door het Midden-Oosten om over de oorlog tussen Israël en Hamas en de gevolgen voor de inwoners van de Palestijnse gebieden te praten.
Verschillende radicaalrechtse Israëlische politici zeiden de afgelopen tijd dat een volgens hen goede uitkomst van de oorlog zou zijn dat de Gazastrook wordt ingelijfd door Israël. Dat zou betekenen dat de ruim 2,3 miljoen Gazanen het gebied moeten verlaten. Meerdere landen noemden de uitspraken afschuwelijk. Israëlische kolonisten bezetten al delen van de Westelijke Jordaanoever wat Palestijns gebied is.
De VS maken zich zorgen dat de strijd kan escaleren naar een grotere oorlog in de regio. Houthi-rebellen in Jemen en de Libanese Hezbollahbeweging mengen zich al in de strijd uit solidariteit met Hamas en de Palestijnen in de Gazastrook. Volgens koning Abdullah hebben de VS een belangrijke rol te spelen om Israël in toom te houden. De VS, een permanent lid van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, hebben vooralsnog Israël niet willen oproepen over te gaan tot een staakt-het-vuren.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU stelt voor om 140 miljard af te halen van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Als tijdelijk voorzitter van de EU heeft Ierland de taak om een zogeheten onderhandelingsbox over de begroting te presenteren. Deze zal volgende week worden besproken op een top met EU-leiders.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten klinkt kritiek op het plan van president Donald Trump om diesel uit Rusland te importeren. Dat kan Rusland geld opleveren om oorlog te voeren tegen Oekraïne, vinden critici.
1 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/AFP) - De autoriteiten in Panama melden dat zeker 27 mensen gewond zijn geraakt bij de zware aardbeving van vrijdag. Die had een kracht van 7.7 en zorgde voor grote schade en paniek.
2 uur geledenZAPORIZJA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense stad Zaporizja hebben zeker elf levens gekost. Dat melden de regionale autoriteiten, die stellen dat zich drie kinderen onder de slachtoffers bevinden.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/RTR) - Taiwan wil agressie afschrikken door uitgaven aan defensie op te voeren. Dat zei president Lai Ching-te tijdens een toespraak op de nationale feestdag van zijn democratisch bestuurde eiland.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De politie heeft de Indiase hoofdstad New Delhi afgegrendeld in aanloop naar een jongerenprotest over aanpassingen aan de lijsten met kiesgerechtigden. Metrostations zijn gesloten, mobiel internet is opgeschort en agenten zoeken naar demonstranten in bussen die worden tegengehouden bij toegangspunten tot de stad.
5 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/AFP) - Door de zware aardbeving voor de kust van Panama zijn tot nu toe twee mensen gewond geraakt. Er zijn nog geen berichten over eventuele dodelijke slachtoffers. De president van het land, José Raúl Mulino, spreekt desondanks van een "grote ramp" en laat weten dat meerdere wegen volledig verwoest zijn.
6 uur geleden