Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blinken vraagt Rusland te verklaren Oekraïne niet aan te vallen

Blinken vraagt Rusland te verklaren Oekraïne niet aan te vallen

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft er donderdag bij Rusland op aangedrongen zich terug te trekken en te verklaren Oekraïne niet binnen te vallen. Als het land vrede zoekt, zei Blinken tegen de VN-Veiligheidsraad, dan kan "de Russische regering vandaag zonder dubbelzinnig voorbehoud of ontwijkend gedrag aankondigen dat Rusland Oekraïne niet zal binnenvallen."

Het land kan dat volgens de minister ook demonstreren door soldaten, voertuigen en vliegtuigen terug te trekken en diplomaten naar de onderhandelingstafel te sturen. Blinken benadrukt dat de wereld de Russische belofte om het buurland niet binnen te vallen zal onthouden, en ook zal weten wanneer Rusland zich niet houdt aan die belofte.

Blinken herhaalde zijn waarschuwing dat Russische troepen zich voorbereiden op een aanval op Oekraïne in "de komende dagen". Rusland zou van plan zijn een aanleiding te verzinnen voor een inval in het buurland, bijvoorbeeld in de vorm van een nep- of echte aanval met chemische wapens.

Rapport

De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov vertelde dat de militaire scenario's die Blinken schetste betreurenswaardig en gevaarlijk waren en voegde eraan toe dat sommige Russische soldaten terugkeren naar hun thuisbasis. Hij beschuldigde Oekraïne van herhaalde aanvallen op de oostelijke Donbas-regio, waarbij "duizenden slachtoffers vielen".

De Russen hebben een rapport ingediend bij de Verenigde Naties waarin wordt beweerd dat het Oekraïense leger "misdaden" heeft gepleegd tegen inwoners van de Donbas-regio, meldt The Wall Street Journal op basis van documenten die de krant heeft ingezien. Er zou sprake zijn van "genocide op de Russischsprekende bevolking van Donbas". Daar vecht het Oekraïense leger sinds 2014 tegen door Rusland gesteunde separatisten.

De Amerikaanse buitenlandminister vertelde eerder op de dag een brief te hebben gestuurd naar zijn Russische collega Sergej Lavrov. Daarin stelt hij voor volgende week in Europa bijeen te komen om alsnog tot een diplomatieke oplossing te komen.

Meer uit Buitenland

Rechtbank VS halveert megaboete voor Greenpeace

MANDAN (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechtbank heeft een boete voor Greenpeace gehalveerd naar 345 miljoen dollar (292 miljoen euro). De milieuorganisatie kreeg vorig jaar een megaboete voor betrokkenheid bij protesten tegen de aanleg van een oliepijpleiding in de staat North Dakota.

4 uur geleden
Zweden: neergehaalde drone was inderdaad van Rusland

MALMÖ (ANP) - De verdachte drone die donderdag door Zweden werd neergehaald, was inderdaad van Russische komaf. Dat bevestigt de Zweedse defensieminister Pål Jonson op X. De drone vloog in de buurt van het Franse vliegdekschip Charles de Gaulle, dat Malmö bezoekt. De minister noemt de inbreuk op het Zweedse luchtruim "ernstig en onverantwoord".

6 uur geleden
Noorwegen arresteert tiener om aanslagplannen op NAVO-basis

STAVANGER (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd die een aanslag had willen plegen op een NAVO-basis, meldt de Noorse omroep NRK. Hij wordt verdacht van een jihadistisch motief, omdat hij eerder zijn steun heeft uitgesproken voor terreurgroep Islamitische Staat.

6 uur geleden
Trump oppert 'vriendelijke overname' van Cuba

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.

8 uur geleden
Doden en tientallen gewonden door tramontsporing Milaan

MILAAN (ANP/DPA/AFP) - Een tramontsporing heeft in de Italiaanse stad Milaan twee mensen het leven gekost. Ook zijn ongeveer veertig anderen gewond geraakt. Een van hen is volgens de brandweer in kritieke toestand.

8 uur geleden
Clinton: als ik wist wat Epstein deed, had ik hem zelf aangegeven

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton had geen idee van de misstanden die zedendelinquent Jeffrey Epstein beging, zei hij in een openingsverklaring die hij ook op X deelt. Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over Epstein. "Als ik ook maar enig idee had gehad van wat hij deed, zou ik hem zelf hebben aangegeven."

9 uur geleden
Oud-president Clinton getuigt over Epstein-banden

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.

10 uur geleden