Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blinken vraagt Rusland te verklaren Oekraïne niet aan te vallen

Blinken vraagt Rusland te verklaren Oekraïne niet aan te vallen

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft er donderdag bij Rusland op aangedrongen zich terug te trekken en te verklaren Oekraïne niet binnen te vallen. Als het land vrede zoekt, zei Blinken tegen de VN-Veiligheidsraad, dan kan "de Russische regering vandaag zonder dubbelzinnig voorbehoud of ontwijkend gedrag aankondigen dat Rusland Oekraïne niet zal binnenvallen."

Het land kan dat volgens de minister ook demonstreren door soldaten, voertuigen en vliegtuigen terug te trekken en diplomaten naar de onderhandelingstafel te sturen. Blinken benadrukt dat de wereld de Russische belofte om het buurland niet binnen te vallen zal onthouden, en ook zal weten wanneer Rusland zich niet houdt aan die belofte.

Blinken herhaalde zijn waarschuwing dat Russische troepen zich voorbereiden op een aanval op Oekraïne in "de komende dagen". Rusland zou van plan zijn een aanleiding te verzinnen voor een inval in het buurland, bijvoorbeeld in de vorm van een nep- of echte aanval met chemische wapens.

Rapport

De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov vertelde dat de militaire scenario's die Blinken schetste betreurenswaardig en gevaarlijk waren en voegde eraan toe dat sommige Russische soldaten terugkeren naar hun thuisbasis. Hij beschuldigde Oekraïne van herhaalde aanvallen op de oostelijke Donbas-regio, waarbij "duizenden slachtoffers vielen".

De Russen hebben een rapport ingediend bij de Verenigde Naties waarin wordt beweerd dat het Oekraïense leger "misdaden" heeft gepleegd tegen inwoners van de Donbas-regio, meldt The Wall Street Journal op basis van documenten die de krant heeft ingezien. Er zou sprake zijn van "genocide op de Russischsprekende bevolking van Donbas". Daar vecht het Oekraïense leger sinds 2014 tegen door Rusland gesteunde separatisten.

De Amerikaanse buitenlandminister vertelde eerder op de dag een brief te hebben gestuurd naar zijn Russische collega Sergej Lavrov. Daarin stelt hij voor volgende week in Europa bijeen te komen om alsnog tot een diplomatieke oplossing te komen.

Meer uit Buitenland

Times of Israel: Iraans cadeau voor VS was doorgang voor tankers

WASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.

49 minuten geleden
Verdachten van autobrand Antwerpen in gesloten instelling

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.

1 uur geleden
Zelensky: Rusland wilde VS chanteren door Iran te helpen

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.

1 uur geleden
Witte Huis: Trump ontketent de hel als Iran doorgaat met strijd

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.

2 uur geleden
Merz vindt levering Taurus-raketten aan Oekraïne niet meer nodig

BERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".

4 uur geleden
Amerikaanse defensie steekt meer geld in wapens en munitie

ARLINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft drie overeenkomsten afgesloten voor raketten en onderdelen voor munitie en wapensystemen. Daarmee kunnen voorraden aangevuld worden die zijn geslonken door de oorlog in het Midden-Oosten. "Zo wordt de industriebasis klaargemaakt voor oorlogstijd", zegt onderminister Michael Duffey.

4 uur geleden
Sarah Mullally aangetreden als religieus leider Anglicaanse Kerk

CANTERBURY (ANP) - Het eerste vrouwelijke hoofd van de Anglicaanse Kerk, Sarah Mullally (63), is in Engeland formeel geïnstalleerd. Dat gebeurde in het bijzijn van de Britse premier en leden van de koninklijke familie in de kathedraal van Canterbury.

4 uur geleden