Blinken vraagt Rusland te verklaren Oekraïne niet aan te vallen
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft er donderdag bij Rusland op aangedrongen zich terug te trekken en te verklaren Oekraïne niet binnen te vallen. Als het land vrede zoekt, zei Blinken tegen de VN-Veiligheidsraad, dan kan "de Russische regering vandaag zonder dubbelzinnig voorbehoud of ontwijkend gedrag aankondigen dat Rusland Oekraïne niet zal binnenvallen."
Het land kan dat volgens de minister ook demonstreren door soldaten, voertuigen en vliegtuigen terug te trekken en diplomaten naar de onderhandelingstafel te sturen. Blinken benadrukt dat de wereld de Russische belofte om het buurland niet binnen te vallen zal onthouden, en ook zal weten wanneer Rusland zich niet houdt aan die belofte.
Blinken herhaalde zijn waarschuwing dat Russische troepen zich voorbereiden op een aanval op Oekraïne in "de komende dagen". Rusland zou van plan zijn een aanleiding te verzinnen voor een inval in het buurland, bijvoorbeeld in de vorm van een nep- of echte aanval met chemische wapens.
Rapport
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov vertelde dat de militaire scenario's die Blinken schetste betreurenswaardig en gevaarlijk waren en voegde eraan toe dat sommige Russische soldaten terugkeren naar hun thuisbasis. Hij beschuldigde Oekraïne van herhaalde aanvallen op de oostelijke Donbas-regio, waarbij "duizenden slachtoffers vielen".
De Russen hebben een rapport ingediend bij de Verenigde Naties waarin wordt beweerd dat het Oekraïense leger "misdaden" heeft gepleegd tegen inwoners van de Donbas-regio, meldt The Wall Street Journal op basis van documenten die de krant heeft ingezien. Er zou sprake zijn van "genocide op de Russischsprekende bevolking van Donbas". Daar vecht het Oekraïense leger sinds 2014 tegen door Rusland gesteunde separatisten.
De Amerikaanse buitenlandminister vertelde eerder op de dag een brief te hebben gestuurd naar zijn Russische collega Sergej Lavrov. Daarin stelt hij voor volgende week in Europa bijeen te komen om alsnog tot een diplomatieke oplossing te komen.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een eendaagse wapenstilstand voorgesteld met Oekraïne. Dat heeft hij volgens het Kremlin gezegd in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Het staakt-het-vuren zou moeten gelden op 9 mei, de Russische Dag van de Overwinning. Trump zou positief hebben gereageerd op het voorstel.
3 uur geledenALEXANDRIA (ANP/RTR) - Voormalig FBI-directeur James Comey heeft zich gemeld bij een federale rechtbank in Virginia. Woensdag werd hij aangeklaagd voor onder meer het bedreigen van de Amerikaanse president Donald Trump.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft woensdag "een zeer vruchtbaar gesprek" gehad met de beoogde Hongaarse premier Péter Magyar. Volgens Von der Leyen hebben de twee tijdens een informele ontmoeting in Brussel gesproken over de stappen die Hongarije moet zetten om alsnog aanspraak te maken op de door de Commissie bevroren miljarden voor Hongarije, schrijft ze op X.
3 uur geleden