Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blinken vraagt Rusland te verklaren Oekraïne niet aan te vallen

Blinken vraagt Rusland te verklaren Oekraïne niet aan te vallen

NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft er donderdag bij Rusland op aangedrongen zich terug te trekken en te verklaren Oekraïne niet binnen te vallen. Als het land vrede zoekt, zei Blinken tegen de VN-Veiligheidsraad, dan kan "de Russische regering vandaag zonder dubbelzinnig voorbehoud of ontwijkend gedrag aankondigen dat Rusland Oekraïne niet zal binnenvallen."

Het land kan dat volgens de minister ook demonstreren door soldaten, voertuigen en vliegtuigen terug te trekken en diplomaten naar de onderhandelingstafel te sturen. Blinken benadrukt dat de wereld de Russische belofte om het buurland niet binnen te vallen zal onthouden, en ook zal weten wanneer Rusland zich niet houdt aan die belofte.

Blinken herhaalde zijn waarschuwing dat Russische troepen zich voorbereiden op een aanval op Oekraïne in "de komende dagen". Rusland zou van plan zijn een aanleiding te verzinnen voor een inval in het buurland, bijvoorbeeld in de vorm van een nep- of echte aanval met chemische wapens.

Rapport

De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov vertelde dat de militaire scenario's die Blinken schetste betreurenswaardig en gevaarlijk waren en voegde eraan toe dat sommige Russische soldaten terugkeren naar hun thuisbasis. Hij beschuldigde Oekraïne van herhaalde aanvallen op de oostelijke Donbas-regio, waarbij "duizenden slachtoffers vielen".

De Russen hebben een rapport ingediend bij de Verenigde Naties waarin wordt beweerd dat het Oekraïense leger "misdaden" heeft gepleegd tegen inwoners van de Donbas-regio, meldt The Wall Street Journal op basis van documenten die de krant heeft ingezien. Er zou sprake zijn van "genocide op de Russischsprekende bevolking van Donbas". Daar vecht het Oekraïense leger sinds 2014 tegen door Rusland gesteunde separatisten.

De Amerikaanse buitenlandminister vertelde eerder op de dag een brief te hebben gestuurd naar zijn Russische collega Sergej Lavrov. Daarin stelt hij voor volgende week in Europa bijeen te komen om alsnog tot een diplomatieke oplossing te komen.

Meer uit Buitenland

Oekraïne wil referendum over terugtrekking uit Donbas

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat Oekraïne de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.

20 minuten geleden
EU wil Oekraïne helpen bij eventuele verkiezingen

BRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.

46 minuten geleden
Rusland verzekert Venezuela van steun bij ruzie met Washington

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.

48 minuten geleden
Rutte ontkent dat VS al in 2027 verdediging willen overdragen

BERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.

1 uur geleden
Finse president: dichter bij vredesdeal voor Oekraïne dan ooit

AMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."

1 uur geleden
Regering Bulgarije treedt af na massademonstraties

SOFIA (ANP/RTR/AFP) - De regering van Bulgarije stapt op na de wekenlange massaprotesten in het land. De demonstranten uitten hun onvrede over het economische beleid en corruptie.

3 uur geleden
Rutte: verlies Oekraïne kost Europa vele honderden miljarden

BERLIJN (ANP) - Als Europa Oekraïne de oorlog tegen Rusland laat verliezen, betaalt het een hoge prijs, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. Dan moet het vele honderden miljarden euro's extra in zijn verdediging tegen Rusland steken, gaan de economie en de nationale begrotingen onderuit en zijn zware bezuinigingen nodig, zei Rutte in een grote toespraak in Berlijn.

4 uur geleden