Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blinken stelt China-reis uit vanwege spionageballon

Blinken stelt China-reis uit vanwege spionageballon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken heeft zijn reis naar China uitgesteld, nadat boven de Verenigde Staten een vermeende Chinese spionageballon was gespot. Blinken zou dit weekend naar Beijing vliegen om de spanningen tussen de beide landen te verminderen, maar hij heeft zijn Chinese ambtgenoot Wang Yi laten weten dat de plannen zijn aangepast.

Volgens een Amerikaanse ambtenaar wil Blinken niet dat zijn beslissing het nieuws groter maakt dan het is. Maar het is ook niet de bedoeling dat de ballon de hele reis overschaduwt. Wel spreekt de ambtenaar van een "onacceptabel" incident en een "duidelijke schending van de Amerikaanse soevereiniteit".

Blinken zou in de Chinese hoofdstad komen praten over de diplomatieke en economische rivaliteit tussen de twee grootmachten. Hij zou de eerste Amerikaanse buitenlandminister zijn die Beijing bezoekt sinds 2018. Blinken zal zo snel mogelijk alsnog naar China reizen, "wanneer de omstandigheden het toelaten". De VS willen de communicatielijnen tussen beide landen openhouden en gaan ervan uit dat het afgelaste bezoek daar niets aan afdoet.

Canada

De Amerikanen houden de Chinese ballon die al een paar dagen hoog boven hun land vliegt in de gaten. De VS hebben China naar eigen zeggen na de ontdekking direct gecontacteerd. Ook Canada heeft een ballon, mogelijk dezelfde, in zijn luchtruim geconstateerd en heeft daarvoor de Chinese ambassadeur ontboden.

China ontkent dat het om een spionageballon gaat en zegt dat het een luchtschip is voor wetenschappelijk onderzoek dat per ongeluk uit koers zou zijn geraakt. Beijing betreurt het incident.

Meer uit Buitenland

Bronnen: meeste buitenlanders weg uit IS-kamp in Syrië

DAMASCUS (ANP/AFP) - Vrijwel alle buitenlandse families zijn weg uit het Syrische kamp al-Hol, zeggen bronnen bij humanitaire organisaties tegen persbureau AFP. In het kamp zaten familieleden vast van strijders van Islamitische Staat. Dat waren voor een groot deel Syriërs en Irakezen, maar ook ruim 6000 mensen uit zo'n veertig andere landen.

4 minuten geleden
Adviseur Europees Hof wil stop EU-betalingen aan Hongarije

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zou het intrekken van de opschorting van betalingen aan Hongarije ongedaan moeten maken. Dit meent de Kroatische advocaat-generaal van het Europees Hof van Justitie, Tamara Ćapeta. Ze geeft daarmee een meerderheid van het Europees Parlement gelijk. Dat was naar het hof gestapt om de betalingen aan Hongarije stop te zetten.

22 minuten geleden
Spionnen: dochter dictator Kim wordt klaargestoomd als opvolger

SEOUL (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De dochter van de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un wordt gepositioneerd om hem op te volgen. Dat concludeerde de Zuid-Koreaanse inlichtingendienst NIS, die onder meer keek naar hoe dochter Ju Ae wordt afgebeeld in staatsmedia en hoe vaak ze in de openbaarheid verschijnt. Ze wordt vaak prominent afgebeeld naast haar vader bij bijvoorbeeld raketlanceringen en militaire parades.

33 minuten geleden
Merz en Macron zij aan zij bij heidag over concurrentiekracht EU

RIJKHOVEN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Franse president Emmanuel Macron hebben broederlijk, zij aan zij en in hun eigen taal, de urgentie benadrukt van een concurrerender Europa en de voltooiing van de Europese interne markt. Dat deden zij donderdag bij aankomst in het Vlaamse kasteel Alden Biesen waar de regeringsleiders van de EU-landen bijeen zijn voor een heidag over concurrentiekracht.

45 minuten geleden
Britse premier boos na uitspraken miljardair over 'kolonisatie'

LONDEN (ANP/RTR) - Uitspraken van de miljardair Jim Ratcliffe over migratie hebben in het Verenigd Koninkrijk tot ophef geleid. De mede-eigenaar van Manchester United verklaarde dat zijn land is "gekoloniseerd door immigranten". Premier Keir Starmer reageerde verontwaardigd en zei dat Ratcliffe zijn excuses moet aanbieden.

1 uur geleden
Actiever Duitsland wil ook hoogste militair naast Rutte leveren

BRUSSEL (ANP) - Duitsland wil bij de NAVO niet alleen de meeste generaals, maar ook de hoogste militair adviseur van secretaris-generaal Mark Rutte leveren. Het steeds actievere Europese zwaargewicht heeft zijn legerchef voorgedragen als voorzitter van de 32 NAVO-topmilitairen.

1 uur geleden
Costa: bedrijven EU beschermen tegen oneerlijke concurrentie

RIJKHOVEN (ANP) - De EU moet haar bedrijven beschermen tegen oneerlijke concurrentie, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa. Grote bedrijven moeten groeien, "want we hebben sterke bedrijven nodig om te kunnen concurreren op de wereldmarkt". Dat zei hij voor het begin van de informele bijeenkomst van EU-regeringsleiders over concurrentiekracht in kasteel Alden Biesen in Vlaanderen.

1 uur geleden