
Blinken: Palestijnse staat om veiligheid Israël te verzekeren
MÜNCHEN (ANP/AFP/RTR) - Het oprichten van een onafhankelijke Palestijnse staat is enorm "urgent" om de veiligheid van Israël zeker te kunnen stellen, vindt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. Volgens de bewindsman doen Arabische landen al hun uiterste best om de Palestijnse Autoriteit te hervormen om het proces te bespoedigen.
Nu bestuurt de Palestijnse Autoriteit alleen de Westoever en Oost-Jeruzalem. De Palestijnse Autoriteit en verschillende landen hebben het idee geopperd dat de Gazastrook na de oorlog ook door de Palestijnse Autoriteit bestuurd kan worden. Nu maakt Hamas de dienst uit in Gaza. Volgens de Duitse buitenlandminister Annalena Baerbock, die net als Blinken in München sprak op een conferentie, is een voorwaarde voor een tweestatenoplossing dat een herhaling van de aanval van Hamas op 7 oktober wordt voorkomen.
Blinken zei dat er een "buitengewone kans" ligt voor Israël om deel te worden van de Midden-Oosterse gemeenschap. Volgens Blinken zijn Arabische landen bereid banden met Israël te normaliseren. Saudi-Arabië en Israël waren dat proces begonnen voor de oorlog in Gaza uitbrak. Voor Riyad is de erkenning van een onafhankelijke Palestijnse staat inmiddels een voorwaarde daarvoor.
Meer uit Buitenland
MINSK (ANP/RTR) - De Belarussische oppositieleider Sergej Tichanovski is vrijgelaten. Dat meldden zijn vrouw Svetlana Tichanovskaja en mensenrechtenorganisatie Viasna zaterdag op X en op Telegram. Op beelden is te zien hoe Tichanovski onder applaus uit een busje stapt en zijn vrouw omhelst.
46 minuten geledenKYIV (ANP/DPA) - President Volodymyr Zelensky heeft Roeslan Kravtsjenko officieel aangesteld als de nieuwe hoofdaanklager van Oekraïne. Hij volgt Andri Kostin op, die opstapte na de vaststelling van dienstplichtfraude bij onder meer het Openbaar Ministerie. Verscheidene medewerkers werden aan een invaliditeitsverklaring geholpen waardoor ze het leger niet in hoefden. Volgens een onderzoek van de veiligheidsdienst gebeurde dat ook op grote schaal bij andere overheidsinstanties.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - De Syrische veiligheidsdienst heeft volgens het nationale persbureau SANA Wassim al-Assad gearresteerd, een neef van de voormalige machthebber Bashar al-Assad. De VS zetten hem in 2023 op de sanctielijst als leider van een paramilitaire groepering die het regime van zijn oom steunde, en wegens drugshandel.
2 uur geledenTOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten zijn in aanloop naar de NAVO-top hard gebotst over de Amerikaanse eis dat Japan meer in defensie zou moeten steken. Japan heeft topoverleg met de VS afgezegd, meldt de Financial Times.
3 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft gezegd dat de Israëlische aanvallen op Iran vlak voor een nieuwe nucleaire gespreksronde met de VS bedoeld waren om de onderhandelingen te saboteren. Het laat volgens hem zien dat de regering Netanyahu niet van plan is kwesties op te lossen door diplomatie.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/DPA) - De Pakistaanse regering draagt president Donald Trump voor als kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 2026. Pakistan zegt dit doen uit erkentelijkheid voor Trumps snelle "diplomatieke ingrijpen" tijdens de recente escalerende spanningen met het buurland India. Trump toonde volgens Islamabad toen strategisch inzicht en leiderschap en kwam met "een robuuste diplomatie".
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft naar eigen zeggen herhaaldelijk aan Israël laten weten dat Iran helemaal geen nucleaire wapens wil maken. Er is volgens Poetin geen enkel bewijs dat Iran dat van plan zou zijn. Ook het Internationaal Atoomenergieagentschap van de Verenigde Naties heeft daar geen bewijzen voor gezien.
7 uur geleden