Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blinken noemt na G7-overleg voorwaarden voor vrede in Gaza

Blinken noemt na G7-overleg voorwaarden voor vrede in Gaza

TOKIO (ANP) - De landen die samenwerken in de G7 vinden dat er een einde moet komen aan de oorlog en het menselijk lijden in Gaza, maar wel met oog voor de toekomst. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken gezegd na overleg met collega-ministers van de groep in Tokio. Hij kwam met een lijst voorwaarden waar die toekomst aan moet voldoen.

"We willen dit conflict allemaal zo snel mogelijk beëindigen en tegelijk het menselijk lijden minimaliseren. Maar zoals we hebben besproken met de G7-collega's, moet iedereen die oproept tot een staakt-het-vuren uitleggen wat gedaan kan worden tegen de onaanvaardbare consequenties die dit waarschijnlijk met zich meebrengt", aldus Blinken. Hij bedoelde daarmee dat Hamas aanwezig blijft in Gaza. De G7 is wel een voorstander van gevechtspauzes om humanitaire hulp te verlenen.

Blinken noemde een aantal "voorwaarden" waaraan volgens hem en de andere G7-leiders voldaan moet worden voor er duurzaam vrede kan komen. Zo mogen er geen gedwongen verplaatsingen van Palestijnen in Gaza plaatsvinden, "nu niet, niet na de oorlog". Ook mag Gaza niet opnieuw bezet, geblokkeerd of belegerd worden, mag het grondgebied niet kleiner worden en moeten stappen ondernomen worden tegen terroristische activiteiten vanuit Gaza of de Westelijke Jordaanoever. Hij pleitte verder voor zelfbestuur voor zowel Israël als de Palestijnen.

De G7 is een groep van landen. Naast de Verenigde Staten zitten Canada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan, het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie aan tafel.

Meer uit Buitenland

Deel Democraten VS roept op tot afzetten Trump via 25e amendement

WASHINGTON (ANP/DPA) - Verschillende Democratische congresleden hebben in de VS opgeroepen het 25e amendement in te roepen. Daarmee kan een president worden afgezet als de vicepresident en een meerderheid van het kabinet vinden dat hij ongeschikt is. De Democraten noemen de harde dreigementen van president Donald Trump aan het adres van Iran als aanleiding.

3 uur geleden
Bemiddelaar Pakistan vraagt Iran en VS om wapenstilstand

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - Bemiddelaar Pakistan heeft de Verenigde Staten en Iran gevraagd om een wapenstilstand van twee weken. Het land verzoekt Iran de Straat van Hormuz die periode te openen en vraagt aan de Amerikaanse president Trump om de deadline voor een akkoord te verlengen.

4 uur geleden
VN-onderzoek: blauwhelmen Libanon gedood door Israël én Hezbollah

BEIROET (ANP/AFP) - De drie VN-militairen die vorige maand omkwamen bij twee losse aanvallen in Libanon, zijn volgens VN-onderzoek gedood door Israël en Hezbollah. Een van de incidenten kwam door een explosief van Hezbollah, het andere door een Israëlische beschieting.

5 uur geleden
Starmer: Ye had nooit uitgenodigd moeten worden voor festival

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer vindt dat Ye nooit uitgenodigd had moeten worden om op te treden op het Wireless Festival in Londen. Dat schrijft Starmer op X, nadat bekend was geworden dat de omstreden rapper de toegang tot het Verenigd Koninkrijk is geweigerd.

6 uur geleden
VN: uitvoer dreigement Trump is schending internationaal recht

GENÈVE (ANP) - Als de Amerikaanse president Donald Trump uitvoering geeft aan zijn dreigement om "een hele beschaving" te laten sterven, komt dat neer op "de ernstigste misdaden" onder het internationaal recht, zegt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Hij benadrukt dat het aanvallen van burgers een oorlogsmisdaad is.

6 uur geleden
Duizenden bewijzen Surinaamse ex-president Santokhi laatste eer

PARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.

8 uur geleden
Netanyahu: Israël heeft Iraanse bruggen en spoorwegen aangevallen

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.

8 uur geleden