Blinken: Moskou moet stoppen met agressieve acties tegen Oekraïne
KIEV (ANP/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken roept Rusland op te stoppen met zijn "roekeloze en agressieve acties" tegen Oekraïne. Dat deed hij tijdens een ontmoeting met de Oekraïense president Volodimir Zelenski in Kiev.
Het bezoek van Blinken komt vlak nadat Rusland vorige maand meer dan 100.000 militairen verzamelde bij de grens met Oekraïne. Dat was de grootste mobilisatie van de Russische troepen sinds Moskou in 2014 de Oekraïense Krim annexeerde en oorlog uitbrak in Oost-Oekraïne.
Kiev stelde dat er met de militairen werd gedreigd met "de vernietiging van de Oekraïense staat", terwijl Moskou zei dat de militaire oefeningen bij de grens geen reden voor zorgen waren. Nu die oefeningen voorbij zijn, vertrekken de militairen. Zelenski vindt dat niet snel genoeg gaan. "Misschien is er nog steeds een dreiging", zei hij daarover. "Niemand wil deze verrassingen."
Samenwerking
Ook de Amerikanen zijn nog steeds alert op de aanwezigheid van het Russische leger. "We zijn ons ervan bewust dat Rusland een aantal troepen heeft teruggetrokken, maar we zien ook dat er aanzienlijke troepen blijven", zei Blinken. Hij beloofde dat de Verenigde Staten de samenwerking met Oekraïne versterken zodat Oekraïne zichzelf kan beschermen. De Amerikanen leveren hulp aan Oekraïne sinds de annexatie van de Krim.
Voorafgaand aan de ontmoeting verklaarde Blinken namens president Joe Biden de soevereiniteit, territoriale integriteit en onafhankelijkheid van Oekraïne belangrijk te vinden. Zijn bezoek aan het Europese land is het eerste van een belangrijke Amerikaanse functionaris aan Kiev sinds Biden in januari aantrad als president.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz heeft op zijn kantoor in Berlijn de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, diens veiligheidsadviseur Roestem Oemjerov, de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en diens begeleider Jared Kushner verwelkomd. De begroeting van de delegaties vormt de opmaat voor nieuw overleg over het Amerikaanse vredesplan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Het is de bedoeling dat maandag Europese bondgenoten aansluiten.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de dodelijke aanval op een Joods evenement in het Australische Sydney veroordeeld. "Terreur en de moord op mensen, waar die ook worden gepleegd, zijn te verwerpen en te veroordelen", schrijft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.
4 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "geschokt" door de dodelijke schietpartij in het Australische Bondi Beach. Op X sprak ze van een "walgelijke daad van geweld tegen de Joodse gemeenschap". Volgens de Australische politie gaat het om een terreuraanslag.
5 uur geleden