Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blinken: Moskou moet stoppen met agressieve acties tegen Oekraïne

Blinken: Moskou moet stoppen met agressieve acties tegen Oekraïne

KIEV (ANP/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken roept Rusland op te stoppen met zijn "roekeloze en agressieve acties" tegen Oekraïne. Dat deed hij tijdens een ontmoeting met de Oekraïense president Volodimir Zelenski in Kiev.

Het bezoek van Blinken komt vlak nadat Rusland vorige maand meer dan 100.000 militairen verzamelde bij de grens met Oekraïne. Dat was de grootste mobilisatie van de Russische troepen sinds Moskou in 2014 de Oekraïense Krim annexeerde en oorlog uitbrak in Oost-Oekraïne.

Kiev stelde dat er met de militairen werd gedreigd met "de vernietiging van de Oekraïense staat", terwijl Moskou zei dat de militaire oefeningen bij de grens geen reden voor zorgen waren. Nu die oefeningen voorbij zijn, vertrekken de militairen. Zelenski vindt dat niet snel genoeg gaan. "Misschien is er nog steeds een dreiging", zei hij daarover. "Niemand wil deze verrassingen."

Samenwerking

Ook de Amerikanen zijn nog steeds alert op de aanwezigheid van het Russische leger. "We zijn ons ervan bewust dat Rusland een aantal troepen heeft teruggetrokken, maar we zien ook dat er aanzienlijke troepen blijven", zei Blinken. Hij beloofde dat de Verenigde Staten de samenwerking met Oekraïne versterken zodat Oekraïne zichzelf kan beschermen. De Amerikanen leveren hulp aan Oekraïne sinds de annexatie van de Krim.

Voorafgaand aan de ontmoeting verklaarde Blinken namens president Joe Biden de soevereiniteit, territoriale integriteit en onafhankelijkheid van Oekraïne belangrijk te vinden. Zijn bezoek aan het Europese land is het eerste van een belangrijke Amerikaanse functionaris aan Kiev sinds Biden in januari aantrad als president.

Meer uit Buitenland

Kremlin: Rusland en VS eens dat bestand oorlog zou verlengen

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.

2 uur geleden
Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil

MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat Poetin oprecht vrede wil. "Beide presidenten willen een deal sluiten", zei Trump toen hij de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontving op zijn landgoed Mar-a-Lago.

2 uur geleden
Trump meldt 'zeer productief' telefoongesprek met Poetin

PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat hij een "goed en zeer productief" telefoongesprek heeft gevoerd met de Russische president Vladimir Poetin. Hij zei niet waarover de twee spraken.

4 uur geleden
Doden bij protesten in Syrië na bomaanslag op moskee

LATAKIA (ANP/AFP) - In Syrië zijn zeker drie doden gevallen bij protesten van de alawitische minderheid in het land. Duizenden alawieten gingen de straat op om te protesteren tegen een bomaanslag op een alawitische moskee afgelopen vrijdag. Op meerdere plekken liep het uit op confrontaties met tegendemonstranten en veiligheidstroepen van de regering.

5 uur geleden
President Somalië ziet Israëlische erkenning als bedreiging

MOGADISHU (ANP/AFP) - De Somalische president Hassan Sheikh Mohamud ziet de Israëlische erkenning van Somaliland als een "bedreiging van de veiligheid en stabiliteit in de wereld en de regio". Het gebied scheidde zich in 1991 af van Somalië en wordt door geen enkel ander land erkend als onafhankelijk.

8 uur geleden
Zelensky: vrede met Rusland hangt af van onze bondgenoten

KYIV (ANP/RTR) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky doet Kyiv er alles aan om de oorlog met Rusland te beëindigen, maar hangt het bereiken van vrede uiteindelijk af van zijn bondgenoten.

9 uur geleden
Doden en stroomuitval door storm in Noord-Europa

STOCKHOLM (ANP/AFP) - In Zweden zijn drie doden gevallen door een storm die dit weekend meerdere landen in Noord-Europa trof. De storm veroorzaakte zware windstoten, omvallende bomen, verkeershinder en stroomuitval.

10 uur geleden