Blinken en Lavrov bellen na arrestatie Amerikaanse journalist
MOSKOU/WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergei Lavrov en zijn Amerikaanse ambtgenoot Antony Blinken hebben elkaar per telefoon gesproken. De twee bespraken onder meer de recente arrestatie van de Amerikaanse journalist Evan Gershkovich in Jekaterinenburg, zo'n 1400 kilometer ten oosten van Moskou. Gershkovich zou op heterdaad zijn betrapt op spionage.
Lavrov zei tegen Blinken dat het "onaanvaardbaar" is dat de VS de zaak "politiseren". Hij voegde daaraan toe dat Gershkovich, die voor zakenkrant The Wall Street Journal werkt, zich voor een rechtbank zal moeten verantwoorden. Het gesprek zou op Amerikaans initiatief hebben plaatsgevonden.
Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken sprak Blinken tegenover Lavrov zijn "ernstige bezorgdheid" uit over de "onaanvaardbare detentie" van Gershkovich door Rusland. Blinken riep op tot zijn onmiddellijke vrijlating. President Joe Biden deed dat vrijdag ook al.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
40 minuten geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
5 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet weer de belangrijkste prioriteit worden, zei de Poolse premier Donald Tusk. "Dit is een cruciale kwestie voor de veiligheid van Europa", zei Tusk bij aankomst in Brussel voor de ingelaste EU-top met regeringsleiders. "Het mag niet zo zijn dat Oekraïne, door zowel noodzakelijke als onnodige afleidingen en emoties, naar de achtergrond is verdwenen."
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Ruim 134.000 mensen zijn ontheemd in het noordoosten van Syrië na gevechten en een bestand tussen het regeringsleger en Koerdische strijders. In drie dagen is het aantal ontheemden in de provincie Hasakeh gestegen tot zeker 134.803 personen, vergeleken met 5725 geregistreerde gevallen zondag, meldt de Internationale Organisatie voor Migratie van de Verenigde Naties.
6 uur geleden