 
                    Blinken: eerste F-16's worden geleverd aan Oekraïne
WASHINGTON (ANP) - NAVO-bondgenoten zijn begonnen met het leveren van F-16's aan Oekraïne. Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken op de NAVO-top in Washington. Hij heeft het over gevechtsvliegtuigen uit Denemarken en Nederland, maar NAVO-bronnen zeggen dat toestellen uit Nederland later volgen.
"Ik ben blij te kunnen aankondigen dat de levering van F-16's onderweg is, as we speak", aldus Blinken. "De vliegtuigen zullen deze zomer nog vliegen in de lucht boven Oekraïne."
De Verenigde Staten, Denemarken en Nederland schrijven in een gezamenlijke verklaring dat "de Deense en Nederlandse regeringen bezig zijn met het doneren van F-16's van Amerikaanse makelij aan Oekraïne, met steun van de Verenigde Staten". Om veiligheidsredenen willen ze geen verdere details delen.
Zelensky 'dankbaar'
Oekraïne vraagt al sinds de Russische invasie, bijna tweeënhalf jaar geleden, om moderne westerse gevechtsvliegtuigen. Die kunnen ook helpen bij de luchtverdediging, op dit moment de voornaamste kopzorg van Oekraïne. Rusland bestookt onophoudelijk onder meer elektriciteitscentrales.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reageert verheugd. "Ik ben de VS, Denemarken en Nederland dankbaar voor het nemen van praktische stappen om het doel van alle Oekraïners te bereiken", zegt hij op X.
F-16-coalitie
De Russische woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zei tegen staatspersbureau TASS de levering van F-16's te beschouwen als verder bewijs dat de Amerikanen een "oorlogsbende" leiden.
Nederland en Denemarken hebben afgelopen jaar het voortouw genomen bij het opzetten van de zogeheten F-16-coalitie, waarin ook Noorwegen en België gevechtsvliegtuigen hebben beloofd. Noorwegen maakte woensdag bekend later dit jaar zes toestellen naar Oekraïne te sturen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten annuleerden de geplande top tussen president Donald Trump en Vladimir Poetin nadat Rusland een memo had gestuurd aan Washington waarin werd vastgehouden aan harde eisen voor de beëindiging van de oorlog met Oekraïne. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen.
35 minuten geledenHANOI (ANP/RTR) - Het dodental door de zware overstromingen in centraal Vietnam is gestegen naar dertien. Elf mensen worden nog vermist.
44 minuten geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zullen "krachtig hun belangen verdedigen", zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth tegen zijn Chinese ambtgenoot Dong Jun tijdens een bijeenkomst in Kuala Lumpur. Hegseth benadrukte daarbij het belang van het handhaven van een machtsevenwicht in de regio.
50 minuten geledenKINGSTON (ANP/RTR) - Zeker 19 mensen zijn omgekomen als gevolg van orkaan Melissa in Jamaica. Hiermee komt het totale bevestigde aantal doden door de storm op 44.
55 minuten geledenKINGSTON (ANP/BLOOMBERG) - Nieuwe satellietbeelden, die geanalyseerd zijn door persbureau Bloomberg, tonen dat minstens 40 procent van de gebouwen en wegen in de zwaarst getroffen gebieden op Jamaica ernstig beschadigd zijn door orkaan Melissa.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Koning Charles is het formele proces gestart om de titels en onderscheidingen van prins Andrew in te trekken. Dat maakt Buckingham Palace donderdag bekend in een verklaring. Ook moet de broer van Charles zijn huis in Windsor uit.
10 uur geledenDAR ES SALAAM (ANP/RTR) - In Tanzania hebben meer protesten plaatsgevonden na de verkiezingen van woensdag. De politie heeft donderdag opnieuw geschoten en traangas ingezet tegen de demonstranten, die boos zijn omdat de belangrijkste tegenstanders van president Samia Suluhu Hassan werden uitgesloten van deelname.
10 uur geleden 
             
                             
                             
                             
                             
                             
                            