Blinken: China mag internationale orde niet naar zijn hand zetten
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten zullen er alles aan doen om te voorkomen dat China de internationale orde op een autoritaire manier vormgeeft, zegt de Amerikaanse minister Antony Blinken van Buitenlandse Zaken. Maar Washington is niet uit op een conflict of een "Koude Oorlog" met Beijing, aldus de minister in een toespraak waarin hij de Amerikaanse strategie uiteenzette.
China heeft niet alleen de bedoeling de internationale orde naar zijn hand te zetten, maar heeft daarvoor ook steeds meer de economische, militaire, technologische en diplomatieke macht, aldus Blinken. De VS zullen volgens hem oneerlijke handelspraktijken en economische dwang door Beijing met alle middelen tegengaan.
Onder president Xi Jinping is de Communistische Partij "repressiever geworden in eigen land en agressiever in het buitenland", aldus Blinken. Hij riep China op zich aan de internationale regels te houden.
Japan en Zuid-Korea
De toespraak komt daags na het bezoek van president Joe Biden aan Japan en Zuid-Korea, waar hij afspraken maakte over het versterken van de samenwerking met deze landen. Het Witte Huis zou hebben overwogen om de speech door Biden te laten houden, maar koos voor Blinken om de spanningen niet te laten oplopen.
Samenwerking tussen beide grootmachten op terreinen als klimaat, het voorkomen van pandemieën en wapenbeheersing is noodzakelijk, aldus Blinken. Hij nam daarmee afstand van de benadering van de vorige regering onder Donald Trump, die vaak sprak over een wereldwijd conflict met China.
China Huis
Pogingen de Chinese economische groei tegen te werken zijn dan ook niet aan de orde. Wel zal Washington alles in het werk stellen om de ‘export’ van het Chinese model tegen te gaan. Binnen het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt een "China Huis" opgericht, waar het Amerikaanse China-beleid voor alle regio’s in de wereld wordt aangestuurd.
Over Taiwan zei Blinken dat China met provocerende retoriek en tal van acties de vrede en stabiliteit in de hele regio dreigt te ontwrichten. De VS zullen de volgens Beijing afvallige provincie blijven bijstaan, aldus Blinken. "Wat is veranderd is de toenemende dwang van Beijing, zoals de pogingen de betrekkingen van Taiwan met landen over de hele wereld te beëindigen en elke deelname (van het eiland) aan internationale organisaties te blokkeren."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.
2 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.
5 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.
9 uur geleden