Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blinken: China mag internationale orde niet naar zijn hand zetten

Blinken: China mag internationale orde niet naar zijn hand zetten

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten zullen er alles aan doen om te voorkomen dat China de internationale orde op een autoritaire manier vormgeeft, zegt de Amerikaanse minister Antony Blinken van Buitenlandse Zaken. Maar Washington is niet uit op een conflict of een "Koude Oorlog" met Beijing, aldus de minister in een toespraak waarin hij de Amerikaanse strategie uiteenzette.

China heeft niet alleen de bedoeling de internationale orde naar zijn hand te zetten, maar heeft daarvoor ook steeds meer de economische, militaire, technologische en diplomatieke macht, aldus Blinken. De VS zullen volgens hem oneerlijke handelspraktijken en economische dwang door Beijing met alle middelen tegengaan.

Onder president Xi Jinping is de Communistische Partij "repressiever geworden in eigen land en agressiever in het buitenland", aldus Blinken. Hij riep China op zich aan de internationale regels te houden.

Japan en Zuid-Korea

De toespraak komt daags na het bezoek van president Joe Biden aan Japan en Zuid-Korea, waar hij afspraken maakte over het versterken van de samenwerking met deze landen. Het Witte Huis zou hebben overwogen om de speech door Biden te laten houden, maar koos voor Blinken om de spanningen niet te laten oplopen.

Samenwerking tussen beide grootmachten op terreinen als klimaat, het voorkomen van pandemieën en wapenbeheersing is noodzakelijk, aldus Blinken. Hij nam daarmee afstand van de benadering van de vorige regering onder Donald Trump, die vaak sprak over een wereldwijd conflict met China.

China Huis

Pogingen de Chinese economische groei tegen te werken zijn dan ook niet aan de orde. Wel zal Washington alles in het werk stellen om de ‘export’ van het Chinese model tegen te gaan. Binnen het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt een "China Huis" opgericht, waar het Amerikaanse China-beleid voor alle regio’s in de wereld wordt aangestuurd.

Over Taiwan zei Blinken dat China met provocerende retoriek en tal van acties de vrede en stabiliteit in de hele regio dreigt te ontwrichten. De VS zullen de volgens Beijing afvallige provincie blijven bijstaan, aldus Blinken. "Wat is veranderd is de toenemende dwang van Beijing, zoals de pogingen de betrekkingen van Taiwan met landen over de hele wereld te beëindigen en elke deelname (van het eiland) aan internationale organisaties te blokkeren."

Meer uit Buitenland

Hamas-functionaris meldt dood kopstuk na Israëlische aanval

GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.

48 minuten geleden
Rusland geeft ruim 500 lichamen aan Oekraïne terug

KYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.

1 uur geleden
Trump: nummer twee Islamitische Staat uitgeschakeld in Nigeria

WASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

3 uur geleden
Man overleden door haaienbeet voor Australische westkust

PERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.

3 uur geleden
Kremlin: Poetin brengt komende week bezoek aan China

BEIJING (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin brengt komende week een bezoek aan China, meldt het Kremlin. Het bezoek staat gepland voor dinsdag en woensdag.

4 uur geleden
Taiwan: wapenleveringen VS zijn hoeksteen van regionale vrede

TAIPEI (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse wapenleveringen aan Taiwan zijn altijd een hoeksteen van regionale vrede en stabiliteit geweest en wettelijk vastgelegd. Dat zei de Taiwanese viceminister van Buitenlandse Zaken Chen Ming-chi zaterdag. Taiwan zal blijven communiceren met de Verenigde Staten en de situatie rond verdere wapenleveringen vanuit Amerikaans perspectief begrijpen, vertelde hij verslaggevers in Taipei.

6 uur geleden
Israël meldt aanval op Hamas-kopstuk in Gaza-Stad

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.

14 uur geleden