Blik op kwartaalcijfers DSM en OCI op beurs Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers op de beurs in Amsterdam zal dinsdag onder meer uitgaan naar de kwartaalresultaten van speciaalchemieconcern DSM en kunstmestproducent OCI. Elders in Europa komen er cijfers van bijvoorbeeld het Britse olie- en gasconcern BP, het Italiaanse sportwagenmerk Ferrari en de Deense containervervoerder Maersk.
DSM dat zich richt op supplementen en ingrediënten voor voeding heeft in de eerste jaarhelft de omzet verhoogd, vooral geholpen door hogere verkoopprijzen. De omzet kwam 17 procent hoger uit op 4,1 miljard euro. De nettowinst bedroeg 458 miljoen euro. De prognose voor heel het jaar liet DSM onveranderd.
Topbestuurders Geraldine Matchett en Dimitri de Vreeze van DSM spreken van een goed halfjaar, maar besteden vooral aandacht aan de draai die het concern maakt. De afgelopen maanden maakte DSM een fusie met de Zwitserse branchegenoot Firmenich bekend en verkocht het zijn materialentak.
Spanningen
OCI zag de omzet in het tweede kwartaal bijna verdubbelen naar 2,9 miljard dollar, dankzij hogere verkoopprijzen en een sterke vraag naar kunstmest en de hogere prijzen voor stikstof vanwege de oorlog in Oekraïne. Ook de winst nam flink toe. Topman Ahmed El-Hoshy gaf aan tevreden te zijn met de prestaties van OCI.
Op de beurzen in Azië waren dinsdag over een breed front verliezen te zien door onrust bij beleggers in aanloop naar het bezoek van de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Nancy Pelosi aan Taiwan. Daardoor lopen de militaire spanningen tussen de Verenigde Staten en China in de regio op. Op de beurs in Hongkong stonden de grote techbedrijven onder druk. Mogelijk kan techinvesteerder Prosus hier last van krijgen omdat Prosus grote belangen in de Chinese techsector heeft.
Ordina
Ook automatiseerder Ordina opende de boeken op het Damrak. Het bedrijf sprak van een sterk eerste halfjaar, met een hogere omzet en winst. De in Amsterdam genoteerde IJslandse fabrikant van vlees- en visverwerkende machines Marel kan mogelijk bewegen op een adviesverlaging door ING. Het advies voor Marel ging van buy naar hold.
De AEX-index in Amsterdam ging maandag 0,2 procent lager de handel uit op 728,18 punten. De MidKap verloor 1,1 procent tot 946,99 punten. Frankfurt, Londen en Parijs daalden tot 0,2 procent. Op Wall Street waren minnen tot 0,3 procent te zien.
De euro was 1,0275 dollar waard, tegen 1,0273 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,9 procent tot 93,05 dollar en Brentolie werd 1 procent goedkoper op 99,05 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
8 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.
10 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.
13 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta stopt na enkele dagen al weer met een nieuwe AI-functie waarmee gebruikers afbeeldingen konden genereren die waren gebaseerd op de Instagram-foto's van anderen. Het Amerikaanse socialemediaconcern besloot hiertoe na een storm aan kritiek dat Meta zich met de tool schuldig zou maken aan privacyschendingen.
13 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.
23 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.
1 dag geleden