Blik op drie belangwekkende dagen Biden in Brussel
BRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Alexander De Croo heeft de eer om zondagavond Joe Biden te mogen verwelkomen als die voor het eerst als Amerikaans president de Europese Unie aandoet. De Air Force One landt op de militaire luchthaven Melsbroek. De vliegtuigspotters zijn er klaar voor.
De Democraat verblijft drie dagen in Brussel. Dinsdag gaat hij op audiëntie, samen met De Croo, bij koning Filip. Maar Biden is er in de eerste plaats voor de NAVO-top maandag en een EU-top dinsdag. De NAVO-bijeenkomst stelt hem niet alleen in de gelegenheid de banden met zijn militaire bondgenoten aan te halen. In de marge spreekt hij verschillende leiders onder vier ogen.
Op de EU-VS-top is die gelegenheid er niet. Hij moet het dan doen met voorzitter Charles Michel van de Europese Raad en de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Klimaat en handel zijn hier de belangrijke agendapunten. De EU snakt naar betere betrekkingen met de VS na de ontluisterende vier jaar onder president Donald Trump, die maling had aan afspraken over die zaken. De EU hoopt dat met Biden een einde kan worden gemaakt aan de wederzijdse strafheffingen op de invoer van hun producten.
In Brussel zijn de politie en veiligheidsdiensten al voorbereid. Gewend aan veel en vaak hoog bezoek uit alle windstreken, inclusief Amerikaanse presidenten die zich in hun gepantserde auto met bijnaam The Beast laten rondrijden, hebben ze al grote delen van de hoofdstad afgegrendeld. De buurt rond de Amerikaanse ambassade is tot en met dinsdag op slot, evenals verderop rond The Hotel, blijkbaar de logeerplek van de delegatie. Vanzelfsprekend ligt er ook een veiligheidscordon rond het NAVO-hoofdkwartier en de EU-instellingen.
Er zijn verscheidene persconferenties gepland rond de toppen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
2 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
50 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische vliegtuigen hebben voor paniek gezorgd onder de inwoners van Beiroet. Ze vlogen laag over de Libanese hoofdstad en verspreidden pamfletten over meerdere wijken. Correspondenten van persbureau AFP hoorden harde knallen voordat de papieren naar beneden kwamen.
55 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hoopt dat Polen gebruik gaat maken van de EU-lening voor defensieprojecten, die het land zelf heeft aangevraagd. "De EU heeft Polen nodig voor de veiligheid van Europa en Polen is de ruggengraat van de oostflankbewaking", zei een woordvoerder van de Europese Commissie vrijdag.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De onlangs verkozen opperste leider van Iran, Mojtaba Khamenei, is gewond en vermoedelijk verminkt. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth vrijdag in een persconferentie.
1 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Cuba en de Verenigde Staten hebben recentelijk overleg gevoerd. Dat meldt het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden volgens Cubaanse media zijn gericht op het vinden van gemeenschappelijke grond voor "mogelijke samenwerkingen en het vinden van gedeelde belangen". De Cubanen willen de gesprekken graag voortzetten, aldus de verklaring.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en de Europese Raad peinzen er niet over de EU-sancties tegen Rusland te verzachten. Dat hebben ze vrijdag benadrukt in reactie op het eenzijdige Amerikaanse besluit om sancties op Russische olie-export op te heffen. "Het besluit brengt de Europese veiligheid in gevaar", schrijft voorzitter van de EU-leiders António Costa op X.
2 uur geleden