Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blik op drie belangwekkende dagen Biden in Brussel

Blik op drie belangwekkende dagen Biden in Brussel

BRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Alexander De Croo heeft de eer om zondagavond Joe Biden te mogen verwelkomen als die voor het eerst als Amerikaans president de Europese Unie aandoet. De Air Force One landt op de militaire luchthaven Melsbroek. De vliegtuigspotters zijn er klaar voor.

De Democraat verblijft drie dagen in Brussel. Dinsdag gaat hij op audiëntie, samen met De Croo, bij koning Filip. Maar Biden is er in de eerste plaats voor de NAVO-top maandag en een EU-top dinsdag. De NAVO-bijeenkomst stelt hem niet alleen in de gelegenheid de banden met zijn militaire bondgenoten aan te halen. In de marge spreekt hij verschillende leiders onder vier ogen.

Op de EU-VS-top is die gelegenheid er niet. Hij moet het dan doen met voorzitter Charles Michel van de Europese Raad en de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Klimaat en handel zijn hier de belangrijke agendapunten. De EU snakt naar betere betrekkingen met de VS na de ontluisterende vier jaar onder president Donald Trump, die maling had aan afspraken over die zaken. De EU hoopt dat met Biden een einde kan worden gemaakt aan de wederzijdse strafheffingen op de invoer van hun producten.

In Brussel zijn de politie en veiligheidsdiensten al voorbereid. Gewend aan veel en vaak hoog bezoek uit alle windstreken, inclusief Amerikaanse presidenten die zich in hun gepantserde auto met bijnaam The Beast laten rondrijden, hebben ze al grote delen van de hoofdstad afgegrendeld. De buurt rond de Amerikaanse ambassade is tot en met dinsdag op slot, evenals verderop rond The Hotel, blijkbaar de logeerplek van de delegatie. Vanzelfsprekend ligt er ook een veiligheidscordon rond het NAVO-hoofdkwartier en de EU-instellingen.

Er zijn verscheidene persconferenties gepland rond de toppen.

Meer uit Buitenland

Politieke partijen in België willen boycot songfestival

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Politieke partijen in België hebben de Franstalige omroep RTBF opgeroepen tot een boycot van het Eurovisie Songfestival. Ecolo, PS en PTB-PVDA vinden dat België zich moet terugtrekken. In België wordt het festival om en om door de Vlaamse VRT en RTBF uitgezonden en in 2026 is RTBF aan de beurt. De Franstalige omroep heeft laten weten in de komende dagen een standpunt in te nemen.

4 minuten geleden
Duitsland hervormt militaire dienst

BERLIJN (ANP) - De Bondsdag heeft met een nipte meerderheid een wet aangenomen die de dienstplicht weer invoert, zij het op vrijwillige basis. Van de 596 uitgebrachte stemmen waren er 323 voor.

39 minuten geleden
Buitenlandbeleidsplan Trump hard voor 'ondemocratisch' Europa

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen de komende jaren het verzet tegen de gevestigde orde in Europa aanwakkeren. De Europese Unie en zittende regeringen zetten de Europese beschaving op het spel, staat in de uitgangspunten voor het Amerikaanse buitenlandbeleid van de regering-Trump. Die ziet tevreden dat "patriottische partijen", doelend op radicaal-rechts, in opmars zijn.

1 uur geleden
Rusland: vooruitgang in onderhandelingen, praten graag verder

MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.

3 uur geleden
Premier India dringt aan op terugkeer naar vrede in de wereld

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.

4 uur geleden
Leiders Congo en Rwanda ondertekenen vredesakkoord

WASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.

16 uur geleden
Europese leiders wantrouwen Oekraïne-vredesgezant VS diep

DEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.

18 uur geleden