Blik op drie belangwekkende dagen Biden in Brussel
BRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Alexander De Croo heeft de eer om zondagavond Joe Biden te mogen verwelkomen als die voor het eerst als Amerikaans president de Europese Unie aandoet. De Air Force One landt op de militaire luchthaven Melsbroek. De vliegtuigspotters zijn er klaar voor.
De Democraat verblijft drie dagen in Brussel. Dinsdag gaat hij op audiëntie, samen met De Croo, bij koning Filip. Maar Biden is er in de eerste plaats voor de NAVO-top maandag en een EU-top dinsdag. De NAVO-bijeenkomst stelt hem niet alleen in de gelegenheid de banden met zijn militaire bondgenoten aan te halen. In de marge spreekt hij verschillende leiders onder vier ogen.
Op de EU-VS-top is die gelegenheid er niet. Hij moet het dan doen met voorzitter Charles Michel van de Europese Raad en de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Klimaat en handel zijn hier de belangrijke agendapunten. De EU snakt naar betere betrekkingen met de VS na de ontluisterende vier jaar onder president Donald Trump, die maling had aan afspraken over die zaken. De EU hoopt dat met Biden een einde kan worden gemaakt aan de wederzijdse strafheffingen op de invoer van hun producten.
In Brussel zijn de politie en veiligheidsdiensten al voorbereid. Gewend aan veel en vaak hoog bezoek uit alle windstreken, inclusief Amerikaanse presidenten die zich in hun gepantserde auto met bijnaam The Beast laten rondrijden, hebben ze al grote delen van de hoofdstad afgegrendeld. De buurt rond de Amerikaanse ambassade is tot en met dinsdag op slot, evenals verderop rond The Hotel, blijkbaar de logeerplek van de delegatie. Vanzelfsprekend ligt er ook een veiligheidscordon rond het NAVO-hoofdkwartier en de EU-instellingen.
Er zijn verscheidene persconferenties gepland rond de toppen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
12 minuten geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
1 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft toegang gevraagd tot een laboratorium bij de kerncentrale Zaporizja in Oekraïne. Die staat onder controle van Rusland en werd zondag aangevallen met een drone.
3 uur geledenASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
8 uur geleden