Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blijf volhouden, zegt Gommers tegen actievoerders bij Chemours

Blijf volhouden, zegt Gommers tegen actievoerders bij Chemours

DORDRECHT (ANP) - Blijf volhouden. Die boodschap heeft Diederik Gommers meegegeven aan de actievoerders die iedere zaterdagochtend voor de toegangspoort van de Chemours-fabriek in Dordrecht staan. "We moeten dit met elkaar blijven doen voor onze kinderen", aldus de bekende ic-arts van het Erasmus MC, die zaterdag als "bezorgde omwonende" meedeed aan de wekelijkse actie.

"Ik schaam me een beetje dat ik hier pas voor het eerst ben en jullie hier al tweehonderd keer hebben gestaan", zei Gommers tegen Kees van der Hel en Joop Keesmaat, actievoerders van het eerste uur. Al jaren komen deze inwoners van Sliedrecht op zaterdag met een groepje naar de overkant van de rivier Beneden-Merwede. Voor het gesloten hek van Chemours strooien ze dan met PFAS vervuilde grond uit.

Gommers woonde de tweehonderdste editie bij. "Twintig jaar geleden zijn we hier gaan wonen, aan de andere kant van de rivier, omdat we dachten dat het een mooie en gezonde omgeving was." Natuurlijk wist de arts toen van de industrie in de buurt. "De overheid is er om burgers te beschermen, via vergunningen en het houden van toezicht. Maar hier zijn de vergunningen eigenlijk op een oneerlijke manier verkregen", aldus Gommers, doelend op de berichten dat Chemours jarenlang informatie over de schadelijkheid van de gebruikte stoffen heeft verzwegen.

Gezondheidsklachten

De fabriek kon zo geruime tijd grote hoeveelheden hiervan uitstoten, waardoor de omgeving vervuild raakte met PFAS. Omwonenden wijzen ook naar Chemours als oorzaak van hun gezondheidsklachten, zoals kanker. Een directe link is volgens Gommers nog niet te leggen. Hij wijst op onderzoeken die de GGD in de regio heeft gedaan. "Maar wat wel heel duidelijk is, is dat kinderen een verminderde afweer hebben en minder goed op vaccinaties reageren. We moeten het doen voor onze kinderen."

Voorafgaand aan de 'jubileumactie' verstuurde Chemours een statement. Het bedrijf zegt daarin "hetzelfde doel" na te streven als de demonstranten. Volgens Chemours is dat "de emissies verminderen", terwijl de groep "nul uit de pijp" wil. Dat kost tijd, zegt het bedrijf. Chemours benadrukt dat het "op verantwoorde wijze" materialen produceert die "een essentiële rol spelen in onze samenleving", zoals medische toepassingen. Wat Gommers betreft, moet dat zo snel mogelijk gebeuren zonder schadelijke stoffen. "Vroeger werd in de bouw asbest gebruikt, tot we erachter kwamen dat dit slecht is voor de gezondheid. Hetzelfde geldt nu voor PFAS. Laat ze daar maar iets anders voor vinden."

Meer uit Gezond

Nieuw rapport Jason Bhugwandass: gebrek aan erkenning en nazorg

DEN HAAG (ANP) - Veel jongeren die in de zwaarste vorm van gesloten jeugdzorg hebben gezeten en daar te maken hebben gehad met misstanden, wachten nog steeds op "erkenning, nazorg of financiële hulp". Dat stelt Jason Bhugwandass in een nieuw rapport. "De problemen van de jongeren hebben twee jaar langer kunnen sudderen en het gebrek aan erkenning en opvolging is een extra beschadiging geweest."

1 uur geleden
WHO-topman prijst bij bezoek Oegandese ebola-inspanningen

KAMPALA (ANP/AFP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, heeft bij een bezoek aan Oeganda de inspanningen van het land geprezen om de verspreiding van een ebola-uitbraak te beperken. Het epicentrum van de uitbraak ligt in buurland de Democratische Republiek Congo. In Oeganda zijn tot nu toe negentien bevestigde gevallen gemeld, en twee doden.

6 uur geleden
Topambtenaar: eenzaamheid verdiende meer aandacht tijdens corona

DEN HAAG (ANP) - Tijdens de coronacrisis had er meer aandacht kunnen zijn voor eenzaamheid. Dat zei topambtenaar Mark Roscam Abbing, destijds verantwoordelijk voor de langetermijnstrategie tegen corona, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

7 uur geleden
Alpe d'HuZes levert ruim 25 miljoen euro op voor KWF

ALPE D'HUEZ (ANP) - Sportevenement Alpe d'HuZes heeft dit jaar iets meer dan 25 miljoen euro opgeleverd, een recordbedrag. Dat laat de organisatie weten. Die belooft dat al het geld wordt besteed aan wetenschappelijk onderzoek naar kanker.

4 dagen geleden
Kuipers en medestanders willen nieuwe deal over vergroening zorg

DEN HAAG (ANP) - Om de zorg verder te verduurzamen, zijn nieuwe afspraken nodig waar ook de overheid aan meewerkt. Daarvoor pleiten voormalig gezondheidsminister Ernst Kuipers, voorzitter van het Nationaal Klimaat Platform Kees Vendrik en speciaal regeringsvertegenwoordiger Circulaire Economie Steven van Eijck. Ze roepen alle betrokken bewindslieden op om "voluit door te gaan" met het ondersteunen van de verduurzaming van de sector.

5 dagen geleden
Onderzoek nieuwe pil gestopt om zwangerschappen buiten baarmoeder

LEIDEN (ANP) - Een onderzoek naar een nieuwe anticonceptiepil is vroegtijdig stopgezet doordat te veel vrouwen zwanger raakten. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) meldt dat vooral het aantal buitenbaarmoederlijke zwangerschappen reden was tot zorg.

6 dagen geleden
SEH's krijgen vanaf 2027 deels vast budget van 4,6 miljoen

DEN HAAG (ANP) - Spoedeisende hulpen (SEH) krijgen vanaf volgend jaar deels een vast budget van ongeveer 4,6 miljoen euro. Dit komt voor een deel in de plaats van de huidige bekostiging, die vooral gebaseerd is op hoeveel mensen worden geholpen.

1 week geleden