Blijdorp laat leeuw met neurologische klachten inslapen
ROTTERDAM (ANP) - Diergaarde Blijdorp heeft woensdagmorgen een Aziatische leeuwin van 4 jaar laten inslapen, omdat het dier last had van voortschrijdende neurologische klachten. De dierentuin wilde het moment niet afwachten dat de leeuwin helemaal niet meer zou kunnen lopen. Er loopt een internationaal onderzoek naar de oorzaak en de verspreiding van de neurologische klachten (ataxie) onder Aziatische leeuwen. Daarom gaat het lichaam van de Rotterdamse leeuwin voor sectie naar de Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht.
Leeuwin Mette werd in Blijdorp geboren. Het dier had meteen last van ataxie, waardoor ze veel struikelde en een afwijkende tred had. Ataxie is geen spierziekte maar een hersenaandoening, die ook bij mensen lastig te behandelen is. Twee zussen van leeuwin Mette hebben dezelfde klachten, maar tot nu toe minder ernstig. Leeuwin Mette kreeg in de loop van de jaren steeds meer klachten.
Sinds kort is volgens Blijdorp bekend dat de neurologische klachten bij meer Aziatische leeuwen in dierentuinen en in het wild voorkomen. Daarom is op initiatief van Blijdorp en in samenwerking met het Europese fokprogramma voor Aziatische leeuwen besloten tot het internationale onderzoek. Blijdorp brengt een nieuwe fokman bij leeuwin Lalana, de moeder van Mette, om een nieuw genetisch koppel te vormen dat nakomelingen zonder neurologische klachten kan voortbrengen. Lalana heeft namelijk geen ataxie.
Aziatische leeuwen leven in het wild alleen nog in een nationaal park in het noordwesten van India. De dieren waren in de vorige eeuw bijna uitgestorven, maar er zijn nu weer zo'n zeshonderd dieren. Er loopt een Europees fokprogramma om de soort te behouden. Aziatische leeuwen zijn iets kleiner dan andere leeuwen. De mannetjes hebben minder dichte manen.
Meer uit Binnenland
ZEIST (ANP) - Nico de Haan, liefhebber en kenner van vogels en oud-waarnemend directeur van Vogelbescherming Nederland, is overleden. De Haan was 78 jaar. Dat heeft Vogelbescherming Nederland laten weten. De Haan overleed zaterdag. "Meer dan een halve eeuw was hij gezichtsbepalend voor de organisatie en een boegbeeld voor vogels in Nederland", zo omschrijft de organisatie hem.
25 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Boeren uit de provincie Utrecht hebben bij het provinciehuis tientallen verhuisdozen neergezet. De actie is georganiseerd door LTO Noord en andere landbouworganisaties uit protest tegen het Utrechts Programma Landelijk Gebied (UPLG). Op de dozen zijn leuzen geschreven als "Boeren verdienen respect!" en "Met dit beleid raak ik mijn toekomst kwijt".
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - "Wij twijfelen er niet aan dat we dit kunnen." De Friese gedeputeerde Abel Kooistra (sport, BBB) weet zeker dat het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen van 2030 prima in ijsstadion Thialf kan worden gehouden. Kooistra keek de eerste dagen van deze Winterspelen in Milaan hoe alles werd georganiseerd en bedacht hoe dat in Heerenveen en omgeving beter zou kunnen. En hij probeerde Thialf op de kaart te zetten als de beste plek om het schaatstoernooi in 2030 te houden.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft twaalf jaar celstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Mark S. uit Borculo voor het verkrachten van twee vrouwen en het grootschalig seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte is een compleet gevoelloos, veelkoppig monster", zei de officier van justitie woensdag in de rechtbank in Groningen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid hoeft geen aanvullende maatregelen te nemen om PFAS-vervuiling tegen te gaan en mensen beter te beschermen tegen gezondheidsschade door blootstelling aan chemische stoffen die onder deze noemer vallen. Volgens de rechtbank in Den Haag doet de Staat "op dit moment voldoende".
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Duizenden vrouwen moeten langer wachten op de beslissing of ze een schadevergoeding krijgen voor gezondheidsklachten die zouden zijn veroorzaakt door de anticonceptie Essure van Bayer. De rechtbank in Utrecht zou daar woensdag uitspraak over doen, maar de rechters concluderen dat ze meer informatie nodig hebben.
2 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Na een jaar afwezigheid is de tussentijdse rijtoets vanaf 30 maart weer overal terug. Dat meldt het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De toets was tijdelijk geschrapt, omdat sinds corona de wachttijden waren opgelopen. In die periode konden honderdduizenden rijexamens niet doorgaan en ontstond er een stuwmeer aan wachtende leerlingen.
3 uur geleden