Bleker: als bewindsman niks gemerkt van gesjoemel in pulsdossier
DEN HAAG (ANP) - Voormalig staatssecretaris Henk Bleker was in zijn tijd niet op de hoogte van ambtenaren die gesjoemeld zouden hebben met cijfers om meer schepen toe te laten die met de pulstechniek mogen vissen. Uit onderzoek door de NOS blijkt dat Nederland, ook in de tijd dat Bleker staatssecretaris van Landbouw was, met 'creatief rekenwerk' steeds meer pulsvisvergunningen kreeg.
De Europese Commissie gaf in 2011, onder het mom van wetenschappelijk onderzoek, 20 vergunningen aan Nederland. Volgens de NOS, dat stukken opvroeg met een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) ging Brussel ervan uit dat het onderzoek zou worden gedaan met 20 van de 22 pulsvissersboten die toen al toegelaten werden. Maar het kabinet Rutte-I gaf er 20 vergunningen bíj, waardoor het totaal op 42 kwam.
Bleker zegt desgevraagd dat hij daarover in het WNL-programma Haagse Lobby in 2018 al "genoeg" heeft gezegd. In dat programma wordt de actie van Bleker een "stunt" genoemd. De voormalig bewindsman zelf noemt het een "lobby uit het leerboekje" waar hij "veel plezier" aan beleefde.
Nu zegt Bleker wel dat hij weet dat er "wat gedoe" was over de manier waarop het onderzoek naar de pulstechniek werd uitgevoerd. "Dat ging niet zoals de Europese Commissie had verwacht", aldus de voormalige CDA-staatssecretaris. Uit de vrijgegeven stukken blijkt namelijk dat het onderzoek uiterst langzaam op gang kwam, en het ministerie niet was voorbereid op het regelen van zo'n onderzoek.
Dat ambtenaren "maximaal creatief" met cijfers omgingen in de lobby om meer pulsvergunningen, heeft Bleker naar eigen zeggen totaal niet meegekregen. "Wat ambtenaren onderling, verticaal en horizontaal, met elkaar communiceren, krijg je echt niet allemaal mee als bewindspersoon." Hij benadrukt dat het ambtelijke werk niet alleen bij zijn ministerie lag, maar ook bij de Permanente Vertegenwoordiging, dat in Brussel de belangen van het Nederlandse kabinet behartigt. "Die twee bereiden samen allerlei dossiers voor die je als bewindspersoon te behandelen hebt in een raad van visserijministers."
Meer uit Binnenland
ERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
31 minuten geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
33 minuten geledenHOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
13 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
16 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
17 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.
19 uur geleden