Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bleker: als bewindsman niks gemerkt van gesjoemel in pulsdossier

Bleker: als bewindsman niks gemerkt van gesjoemel in pulsdossier

DEN HAAG (ANP) - Voormalig staatssecretaris Henk Bleker was in zijn tijd niet op de hoogte van ambtenaren die gesjoemeld zouden hebben met cijfers om meer schepen toe te laten die met de pulstechniek mogen vissen. Uit onderzoek door de NOS blijkt dat Nederland, ook in de tijd dat Bleker staatssecretaris van Landbouw was, met 'creatief rekenwerk' steeds meer pulsvisvergunningen kreeg.

De Europese Commissie gaf in 2011, onder het mom van wetenschappelijk onderzoek, 20 vergunningen aan Nederland. Volgens de NOS, dat stukken opvroeg met een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) ging Brussel ervan uit dat het onderzoek zou worden gedaan met 20 van de 22 pulsvissersboten die toen al toegelaten werden. Maar het kabinet Rutte-I gaf er 20 vergunningen bíj, waardoor het totaal op 42 kwam.

Bleker zegt desgevraagd dat hij daarover in het WNL-programma Haagse Lobby in 2018 al "genoeg" heeft gezegd. In dat programma wordt de actie van Bleker een "stunt" genoemd. De voormalig bewindsman zelf noemt het een "lobby uit het leerboekje" waar hij "veel plezier" aan beleefde.

Nu zegt Bleker wel dat hij weet dat er "wat gedoe" was over de manier waarop het onderzoek naar de pulstechniek werd uitgevoerd. "Dat ging niet zoals de Europese Commissie had verwacht", aldus de voormalige CDA-staatssecretaris. Uit de vrijgegeven stukken blijkt namelijk dat het onderzoek uiterst langzaam op gang kwam, en het ministerie niet was voorbereid op het regelen van zo'n onderzoek.

Dat ambtenaren "maximaal creatief" met cijfers omgingen in de lobby om meer pulsvergunningen, heeft Bleker naar eigen zeggen totaal niet meegekregen. "Wat ambtenaren onderling, verticaal en horizontaal, met elkaar communiceren, krijg je echt niet allemaal mee als bewindspersoon." Hij benadrukt dat het ambtelijke werk niet alleen bij zijn ministerie lag, maar ook bij de Permanente Vertegenwoordiging, dat in Brussel de belangen van het Nederlandse kabinet behartigt. "Die twee bereiden samen allerlei dossiers voor die je als bewindspersoon te behandelen hebt in een raad van visserijministers."

Meer uit Binnenland

Oproep organisaties: nieuw kabinet moet meer doen voor gezondheid

DEN HAAG (ANP) - Het volgende kabinet moet meer aandacht besteden aan gezond leven. Dat willen bijna veertig organisaties. Ze roepen op om gezond eten en drinken beter beschikbaar en betaalbaarder te maken, en om meer te doen tegen reclame die op kinderen is gericht. Dat doen ze in een collectieve boodschap aan informateur Sybrand Buma.

1 uur geleden
LTO wil dat nieuw kabinet snel met spoedwet voor stikstof komt

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie LTO Nederland wil dat een nieuw kabinet snel werk maakt van een spoedwet om Nederland van het stikstofslot te halen. Voorzitter Ger Koopmans wil per 1 juli 2026 een wet die volgens hem moet zorgen voor zekerheid voor duizenden boeren die nu geen geldige vergunning hebben. Dat zegt hij na zijn gesprek met D66 en CDA in aanloop naar een nieuw kabinet. "Tempo is noodzakelijk voor Nederland, maar ook voor de ondernemers."

1 uur geleden
DigiD soms niet bereikbaar door nieuwe ddos-aanval

DEN HAAG (ANP) - DigiD is woensdagochtend opnieuw getroffen door een ddos-aanval. Hierdoor is inloggen soms niet mogelijk voor gebruikers, zegt een woordvoerder van Logius, de organisatie die verantwoordelijk is voor DigiD.

2 uur geleden
Landelijke 'bouwbaas' is geen goed idee, vinden deskundigen

DEN HAAG (ANP) - De nationale 'bouwbaas' die D66 wil introduceren, is volgens vier deskundigen geen goed idee. Zo'n nieuwe functie zou een "extra laag in het toch al topzware bureaucratische woonbeleid" betekenen, staat in een advies voor de formatiegesprekken tussen D66 en CDA. Peter Boelhouwer, hoogleraar Huisvestingssystemen aan de TU Delft, heeft het dinsdag overhandigd aan de leiders van de twee partijen en woensdag gedeeld met het ANP.

2 uur geleden
Aantal asielzoekers Ter Apel al ruim twee weken boven de grens

TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA krijgt het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel maar niet onder de afgesproken grens van 2000 mensen. Die limiet wordt al zestien dagen op rij overschreden. Dat is de langste aaneengesloten periode sinds eind vorig jaar. Tussen half oktober en begin november 2024 was het aanmeldcentrum achttien dagen achtereen te vol.

3 uur geleden
Jetten over stikstof: D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn als het om stikstof gaat, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij woensdag over dit onderwerp in gesprek ging als onderdeel van het formatieproces. CDA'er Bontenbal: "We gaan er gewoon zakelijk, inhoudelijk naar kijken vandaag."

3 uur geleden
Winterkoudeopvang voor daklozen Rotterdam gaat woensdag open

ROTTERDAM (ANP) - Vanwege het winterse weer is vanaf woensdag de winteropvang voor daklozen in Rotterdam geopend tot nader bericht.

4 uur geleden