Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bleker: als bewindsman niks gemerkt van gesjoemel in pulsdossier

Bleker: als bewindsman niks gemerkt van gesjoemel in pulsdossier

DEN HAAG (ANP) - Voormalig staatssecretaris Henk Bleker was in zijn tijd niet op de hoogte van ambtenaren die gesjoemeld zouden hebben met cijfers om meer schepen toe te laten die met de pulstechniek mogen vissen. Uit onderzoek door de NOS blijkt dat Nederland, ook in de tijd dat Bleker staatssecretaris van Landbouw was, met 'creatief rekenwerk' steeds meer pulsvisvergunningen kreeg.

De Europese Commissie gaf in 2011, onder het mom van wetenschappelijk onderzoek, 20 vergunningen aan Nederland. Volgens de NOS, dat stukken opvroeg met een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) ging Brussel ervan uit dat het onderzoek zou worden gedaan met 20 van de 22 pulsvissersboten die toen al toegelaten werden. Maar het kabinet Rutte-I gaf er 20 vergunningen bíj, waardoor het totaal op 42 kwam.

Bleker zegt desgevraagd dat hij daarover in het WNL-programma Haagse Lobby in 2018 al "genoeg" heeft gezegd. In dat programma wordt de actie van Bleker een "stunt" genoemd. De voormalig bewindsman zelf noemt het een "lobby uit het leerboekje" waar hij "veel plezier" aan beleefde.

Nu zegt Bleker wel dat hij weet dat er "wat gedoe" was over de manier waarop het onderzoek naar de pulstechniek werd uitgevoerd. "Dat ging niet zoals de Europese Commissie had verwacht", aldus de voormalige CDA-staatssecretaris. Uit de vrijgegeven stukken blijkt namelijk dat het onderzoek uiterst langzaam op gang kwam, en het ministerie niet was voorbereid op het regelen van zo'n onderzoek.

Dat ambtenaren "maximaal creatief" met cijfers omgingen in de lobby om meer pulsvergunningen, heeft Bleker naar eigen zeggen totaal niet meegekregen. "Wat ambtenaren onderling, verticaal en horizontaal, met elkaar communiceren, krijg je echt niet allemaal mee als bewindspersoon." Hij benadrukt dat het ambtelijke werk niet alleen bij zijn ministerie lag, maar ook bij de Permanente Vertegenwoordiging, dat in Brussel de belangen van het Nederlandse kabinet behartigt. "Die twee bereiden samen allerlei dossiers voor die je als bewindspersoon te behandelen hebt in een raad van visserijministers."

Meer uit Binnenland

Asbest gevonden in woonwijk in Soesterberg

SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.

21 minuten geleden
PvdA'er Heinhuis: bruine kroeg is officieel immaterieel erfgoed

AMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.

3 uur geleden
Telegraaf verwijdert passage uit stuk na onderzoek Bellingcat

AMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.

5 uur geleden
Politie doorzoekt woningen verdachten explosie synagoge Rotterdam

TILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.

6 uur geleden
Regels voor bouwen moeten simpeler, klinkt in verkiezingsdebat

DEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.

6 uur geleden
Koning Willem-Alexander belt met staatshoofden in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.

7 uur geleden
Bertram: gemeenten mogen lokale regels maken over staalslakken

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.

7 uur geleden