Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blauwtong breidt zich snel uit onder schapen en runderen

Blauwtong breidt zich snel uit onder schapen en runderen

UTRECHT (ANP) - De virusziekte blauwtong breidt zich snel uit onder schapen en ook onder runderen. Uit een overzicht van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit NVWA blijkt dat de ziekte deze week al op 319 bedrijven is vastgesteld. Blauwtong dook begin deze maand voor het eerst op bij vier bedrijven in Wijdemeren (Noord-Holland) en Stichtse Vecht (Utrecht). Landbouworganisatie LTO Nederland noemt de situatie zorgelijk.

Blauwtong kwam in Nederland voor het eerst voor in 2006. Het duurde toen tot 2008 voor de dierenziekte weer uit Nederland verdwenen was, aldus Wageningen Bioveterinary Research, een onderdeel van de Wageningse universiteit dat monsters van mogelijk met blauwtong besmette dieren test. De ziekte wordt overgebracht door knutten (kleine mugjes). Blauwtong is niet besmettelijk onder dieren en niet overdraagbaar naar de mens. Veel dieren overleven de ziekte niet.

Bij LTO zijn volgens Jeanette van de Ven, portefeuillehouder Gezonde Dieren, al meer dan vierhonderd meldingen van uitbraken binnengekomen. Daaronder zijn steeds meer runderbedrijven. LTO wil dat er zo snel mogelijk een veilig vaccin komt. Het ministerie van Landbouw onderzoekt op dit moment of er in landen buiten Europa zo'n vaccin bestaat tegen het type blauwtong dat nu in Nederland heerst. Demissionair landbouwminister Piet Adema verwacht op basis van onderzoek door de Gezondheidsdienst voor Dieren Royal GD dat heel Nederland al voor de winter besmet zal zijn en dat de infectie er na de winter nog is, omdat knutten mildere winters kunnen overleven, schreef hij in een brief aan de Tweede Kamer.

Blauwtongbesmettingen doen zich tot nu toe vooral voor in Noord-Holland en Midden-Nederland, waar ook de eerste uitbraken waren. Zo zijn een kudde heideschapen en enkele runderen van het Goois Natuurreservaat in Hilversum besmet. Er zijn ook uitbraken in Flevoland en langs de Randmeren in Gelderland. Enkelen gevallen zijn vastgesteld in Overijssel, Friesland en Drenthe. De NVWA neemt monsters in nieuwe gebieden om de verspreiding van de besmettingen in de gaten te houden. LTO ondersteunt getroffen veehouders, want die moeten deels zelf opdraaien voor de kosten die ontstaan door een uitbraak.

Meer uit Binnenland

Forse kritiek toezichthouders op nieuwe wet inlichtingendiensten

DEN HAAG (ANP) - De huidige toezichthouders op de AIVD en MIVD hebben scherpe kritiek op het kabinetsvoorstel om de inlichtingendiensten nieuwe bevoegdheden te geven en meer mogelijkheden om gegevens te verzamelen. Het voorstel is "niet in balans", oordelen de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB).

58 minuten geleden
Ziekenhuis wist niet van misbruikverdenkingen arts uit Bergen

ALKMAAR (ANP) - Het ziekenhuis waar de 66-jarige verdachte van seksueel misbruik van Filipijnse kinderen werkte, heeft via de media vernomen waar de arts van verdacht wordt. De Noordwest Ziekenhuisgroep met vestigingen in onder meer Alkmaar en Den Helder zegt "geschrokken en ontzet" te zijn door de verdenkingen.

2 uur geleden
Nederlanders opgepakt na schietpartij en achtervolging Marbella

MARBELLA (ANP) - In het Zuid-Spaanse Marbella zijn drie Nederlanders opgepakt na een schietpartij, melden Spaanse media als Europapress en Marbella24horas. Een persoon raakte gewond aan zijn been.

6 uur geleden
Kunstbeurs TEFAF blijft nog eens 10 jaar in Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - Kunst- en antiekbeurs TEFAF blijft de komende tien jaar in Maastricht. TEFAF, de gemeente Maastricht, beurscentrum MECC Maastricht en de provincie Limburg hebben daarover afspraken gemaakt, meldt de laatstgenoemde.

6 uur geleden
Ook tweede gewonde agent Overasselt uit ziekenhuis ontslagen

APELDOORN (ANP) - De tweede agent die vorige week gewond raakte door te zijn neergeschoten in het Gelderse Overasselt is uit het ziekenhuis ontslagen. De agent werd aanvankelijk opgenomen op de intensive care.

7 uur geleden
Rijkswaterstaat ziet afvoer van de Rijn nog niet verbeteren

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat ziet de hoeveelheid water die door de Maas en de Rijn stroomt nog niet verbeteren, ondanks de regen van de laatste tijd. In de jongste wekelijkse droogtemonitor staat dat de afvoer van beide rivieren nog altijd zeer laag is en verder zal dalen.

7 uur geleden
Eisen tot dertig jaar cel en tbs voor misbruik oppaskinderen

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Utrecht respectievelijk dertig en twintig jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 57-jarige Richard van den B. uit Woudenberg en zijn ex-vrouw Evertje van E. (34) voor het honderden malen ernstig seksueel misbruiken van kinderen op wie zij pasten. Sommige slachtoffertjes werden daarbij gedrogeerd met GHB. "Zij hebben de onbevangenheid van de slachtoffertjes vernietigd", aldus de twee officieren van justitie. "We hebben gezocht naar een woord dat de lading van deze zaak dekt. Maar dat is niet gelukt."

8 uur geleden