Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Black Lives Matter-betogingen in goede sfeer verlopen

Black Lives Matter-betogingen in goede sfeer verlopen

LEEUWARDEN (ANP) - In verschillende Nederlandse steden is zaterdag gedemonstreerd tegen racisme, onder de noemer Black Lives Matter. De betogingen verliepen zonder incidenten.

De drukste bijeenkomst was in Leeuwarden, aan het begin van de avond. Op een veld bij het Rengerspark in Leeuwarden kwamen 2500 mensen bijeen, waarna de gemeente het terrein afsloot om zo te garanderen dat iedereen afstand kon houden in verband met corona. De Leeuwarder betoging ging ruimschoots over de beoogde eindtijd heen.

Een van de sprekers was voorman Jerry Afriyie van Kick Out Zwarte Piet, die in de middag ook al was verschenen op een betoging in Den Bosch. In Leeuwarden riep hij de betogers toe: "Burgemeester Sybrand Buma geeft geen moer om zwarte levens. Hij heeft gezegd dat Leeuwarden als laatste Zwarte Piet zal afschaffen. Zijn jullie het daarmee eens?", waarna het publiek terugriep: "Nee!" Buma wilde daar niet op reageren en liet de opmerking voor rekening van Afriyie.

Harde kern

De sfeer op het Leeuwarder terrein was goed. Toch werd rond 18.00 uur een noodbevel afgekondigd, omdat tegendemonstranten probeerden het terrein bij het Rengerspark op te komen. Om dat te verhinderen werden twee bruggen opengezet. Het bleken leden van de harde kern van Cambuur. Overigens is niemand gearresteerd.

Naar schatting duizend mensen demonstreerden in de middag op het Chasséveld in Breda en in Den Bosch waren circa 600 mensen op de been op de Pettelaarse Schans. Sprekers eisten onder meer gelijke behandeling van zwarte mensen en een verbod op Zwarte Piet.

Den Bosch

Bij de demo in Den Bosch waren ook drie kloosterbroeders, twee franciscanen en een kapucijn. Een van de franciscaner broeders zei op de vraag waarom hij bij de actie was: "Ik vind het belangrijk dat we bewust zijn dat racisme er is. Ontkennen is de ergste vorm. Op het moment dat we ons ervan bewust zijn, kunnen we er wat aan doen. Het begint bij onszelf." Onder de demonstranten in Breda waren opvallend veel jongeren en witte mensen.

Zondag volgen nog betogingen in Almere en Alkmaar. De demonstraties in ons land begonnen op tweede pinksterdag met een grote demonstratie op de Dam in Amsterdam. Daarna volgden andere steden. De protesten zijn een reactie op de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd in de VS. Hij overleed nadat een agent hem ruim 8 minuten met een knie in zijn nek met zijn volle gewicht tegen de grond had gedrukt.

Meer uit Binnenland

Ook code geel in Limburg vanwege gladheid

DE BILT (ANP) - Ook in Limburg is code geel afgegeven voor mogelijke gladheid. Het KNMI had eerder de waarschuwingscode afgegeven voor Noord-Brabant en Zeeland. Voor de laatstgenoemde provincie is de waarschuwing niet meer van kracht.

50 minuten geleden
Brand in historisch pand in binnenstad Dordrecht

DORDRECHT (ANP) - In de binnenstad van Dordrecht heeft woensdagavond brand gewoed in een historische woning, meldt de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid. De eerste meldingen van de brand kwamen iets na 20.00 uur bij de brandweer binnen. Een klein uur later is het vuur onder controle, laat een woordvoerder van de veiligheidsregio weten. De brandweer is nog wel bezig met controles.

1 uur geleden
Recordaantal oudejaarsloten verkocht: ruim 7,9 miljoen

RIJSWIJK (ANP) - Voor de zogeheten Oudejaarstrekking van de Staatsloterij zijn dit jaar ruim 7,9 miljoen loten verkocht. Dat is een recordaantal, meldt de organisatie.

2 uur geleden
Dode en vier mensen naar ziekenhuis door ongeval in Gronings dorp

ZEVENHUIZEN (ANP) - In het Groningse Zevenhuizen is een persoon om het leven gekomen door een verkeersongeval. Vier mensen zijn voor controle naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.

2 uur geleden
Rijkswaterstaat waarschuwt voor gladheid in nieuwjaarsnacht

DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat adviseert weggebruikers woensdagavond en -nacht extra alert te zijn op gladheid. Vooral in het zuiden en oosten van het land kunnen natte weggedeelten bevriezen. Maar ook elders kan het plaatselijk glad zijn, vooral op bruggen, viaducten en stille wegen.

5 uur geleden
Schoof onder de indruk van de werkzaamheden van de brandweer

DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof is onder de indruk van het werk dat brandweerlieden doen tijdens oud en nieuw. Hij bezocht woensdag het brandweerkorps van Haaglanden als steunbetuiging aan de brandweermensen.

5 uur geleden
Ziekenhuizen tot in de middag nog handen vol aan gladheid

LEIDEN/GOUDA (ANP) - Ondanks het intrekken van code geel, deze ochtend uitgegeven wegens gladheid, komen er nog altijd mensen met daaraan gerelateerde verwondingen binnen. In de regio Leiden en Gouda is het erg druk op de spoedeisende hulp.

6 uur geleden