Black Friday dag van acties tegen Amazon in tientallen landen
SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Webwinkel- en techbedrijf Amazon krijgt tijdens koopjesfestijn Black Friday in zo'n veertig landen te maken met stakingen en protesten van duizenden werknemers. Onder andere in de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, India, Australië en Zuid-Afrika eist personeel hoger loon of betere arbeidsomstandigheden.
Een internationale alliantie van vakbonden voert vrijdag een campagne onder de noemer Make Amazon Pay (Dwing Amazon te Betalen). In veel landen uiten werknemers geregeld hun onvrede over de lonen en de hoge werkdruk in distributiecentra. Daarnaast zou het bedrijf in sommige landen werknemers belemmeren die zich willen verenigen in een vakbond. Ook milieuorganisaties en andere maatschappelijke organisaties hebben zich bij de protestdag aangesloten.
Black Friday, de dag na de Amerikaanse feestdag Thanksgiving, staat bekend als moment waarop winkeliers flink stunten met afgeprijsde producten. Daarom is het kortingenbal, dat de afgelopen jaren ook buiten de Verenigde Staten aan belang won, een van de belangrijkste dagen van het jaar voor Amazon. Maar in Frankrijk en Duitsland organiseren de vakbonden CGT en Ver.di stakingen in achttien grote distributiecentra om de bezorging van online bestelde producten te dwarsbomen.
Dam
Op de Dam in het centrum van Amsterdam vindt een solidariteitsactie plaats voor de acties bij Amazon. In Brussel staat een protest gepland tegen "misbruik van belastingregels, de planeet en werknemers op wie het concern draait", zo staat op de website van de campagne.
In het Verenigd Koninkrijk protesteren medewerkers bij distributiecentra, waaronder die in Coventry. "Amazon-medewerkers in Coventry zijn overwerkt, worden slecht betaald en hebben er nu genoeg van", zegt een campagneleider van de Britse vakbond GMB. Personeelsleden die het werk neerleggen, dreigen de helft van hun bonus van 500 pond (582 euro) mis te lopen. Dat komt mogelijk neer op een verboden drukmiddel om stakingen te voorkomen, stelt GMB.
Bezos
In hartje New York staat een demonstratie gepland voor het appartement van Amazon-oprichter Jeff Bezos aan 5th Avenue. In Bangladesh houden werknemers van textielfabrieken die aan Amazon leveren protestmarsen door hoofdstad Dhaka en Chittagong.
Amazon zegt in een reactie "niet perfect te zijn", maar veel werk te maken van goede arbeidsvoorwaarden en milieubeleid. Een woordvoerder wijst op de doelstelling om voor 2040 per saldo geen CO2 meer uit te stoten. Amazon biedt volgens hem ook "concurrerende salarissen en geweldige andere voordelen, en vindt nieuwe manieren om werknemers gezond en veilig te houden".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met minnen de handelsdag uitgegaan, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. De algemene verwachting is dat de Amerikaanse centrale bank de rente gaat verhogen, om de door de hogere energieprijzen aangejaagde inflatie te bestrijden. Dat zorgde voor terughoudendheid onder beleggers.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Een poging om nieuwe Amerikaanse wetgeving rondom cryptomunten door te voeren is dinsdag gestrand in het Congres. De wetgeving wist onvoldoende stemmen te behalen, door meningsverschillen over ethiek, bankzaken en de vraag hoe de snelgroeiende sector moet worden gereguleerd. De bitcoin daalde na het nieuws in waarde.
9 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Mensen die in deeltijd werken voor het minimumloon dreigen er in hun nettosalaris op achteruit te gaan. Dat meldt salaris- en hr-platform Youforce op basis van eigen berekeningen naar aanleiding van de Prinsjesdagplannen.
11 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - ChatGPT-maker OpenAI werkt met zijn concurrenten Anthropic en Google DeepMind samen om veiligheidsproblemen rond kunstmatige intelligentie (AI) aan te pakken. De AI-bedrijven overleggen gezamenlijk over maatregelen, na groeiende bezorgdheid dat de technologie een bedreiging vormt voor de economie en veiligheid.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is op Prinsjesdag licht lager geëindigd. Beleggers hadden oog voor de begrotingsplannen die het kabinet dinsdag presenteerde, maar richtten de blik vooral op zorgen over de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) en de stijgende olieprijzen. De chipbedrijven ASMI (min 1,2 procent) en ASML (min 0,7 procent) hoorden bij de dalers. Oliebedrijf Shell en maritiem oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden van de hogere olieprijzen en voerden de stijgers in de Amsterdamse hoofdindex aan met plussen van 1,9 en 2,1 procent.
13 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - Het laden van olie in de Saudische havenstad Yanbu aan de Rode Zee is opgeschort. Dat melden scheepvaartbronnen aan persbureau Reuters. Enkele dagen geleden werd de belangrijke oost-westelijke pijpleiding uit voorzorg stilgelegd na een aanval met drones. Via deze pijpleiding wordt normaal olie vervoerd van de Perzische Golf naar de havenstad aan de Rode Zee om vanuit daar geëxporteerd te worden.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ziggo mikt erop in mei of september volgend jaar naar de beurs in Amsterdam te gaan. Die maanden ziet het telecombedrijf als de meest voor de hand liggende voor een beursgang, is dinsdag bekendgemaakt.
13 uur geleden