BKR vreest kantelpunt bij betalingsachterstanden hypotheek
TIEL (ANP) - Het aantal huiseigenaren dat problemen heeft met het betalen van de hypotheeklast is de laatste jaren almaar minder geworden. Maar de vraag is of dit ook de komende tijd zo zal zijn. Volgens het Bureau Kredietregistratie (BKR) zijn de recente economische ontwikkelingen reden tot zorg. Door onder andere de geopolitieke ontwikkelingen, hoge inflatie, stijgende energieprijzen en de rentestijging lijkt het kantelpunt nabij, waarschuwt de stichting.
Eind april dit jaar hadden volgens het BKR ongeveer 35.000 Nederlanders een betalingsachterstand van meer dan drie maanden op hun hypotheek voor de eigen woning. Daarmee ligt het aantal achterstanden gelijk aan begin 2010, zo komt naar voren uit de Hypotheekbarometer van de stichting. Tijdens de piek van de kredietcrisis in 2015 hadden bijna 90.000 Nederlanders een betalingsachterstand van minimaal drie maanden. Daarna werd de daling ingezet.
Bestuursvoorzitter Peter van den Bosch van het BKR ziet de nabije toekomst somberder in. Hij wijst onder andere naar de inflatie die in mei op ruim 10 procent uitkwam. De gemiddelde hypotheekrente bij tien jaar vaste rente is inmiddels opgelopen van 0,98 procent in september 2021 naar 2,89 procent in mei dit jaar. Daarnaast staan de energieprijzen op recordhoogte en is het consumentenvertrouwen nog nooit zo laag geweest.
"Met name de inflatie en stijgende energieprijzen zorgen ervoor dat lagere inkomens, maar ook middeninkomens meer moeite hebben met rondkomen", aldus Van den Bosch. Volgens hem doen huiseigenaren er alles aan om de hypotheek te blijven betalen. Maar door de oplopende kosten komen andere rekeningen in het gedrang. Klein lichtpunt is volgens hem dat veel huishoudens hun hypotheek voor langere periode hebben vastgelegd, waardoor ze minder vatbaar zijn voor oplopende rentes.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager geopend door de vrees voor een verdere escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. In zijn eerste televisietoespraak sinds de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran zei president Donald Trump Iran de komende twee tot drie weken nog "extreem hard" te treffen en terug te brengen naar het stenen tijdperk. Trump herhaalde ook dat de Amerikaanse doelstellingen in Iran bijna zijn bereikt, maar gaf geen einddatum voor het conflict.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt donderdagochtend flink omdat president Donald Trump heeft gewaarschuwd dat de Verenigde Staten Iran de komende twee tot drie weken "extreem hard" zullen aanpakken. Door die opmerking lijkt een snelle oplossing van het conflict in het Midden-Oosten weer verder uit beeld te zijn geraakt.
42 minuten geledenDEURNE (ANP) - De bouwer van elektrische bussen Ebusco heeft ruim 27 miljoen euro aan nieuw kapitaal opgehaald, onder meer door een lening van bestaande aandeelhouders van het bedrijf uit het Noord-Brabantse Deurne. Ebusco zegt dat het opgehaalde werkkapitaal gebruikt zal worden om bestaande busorders uit te kunnen voeren en nieuwe zakelijke mogelijkheden na te jagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grootste Nederlandse supermarkten doen te weinig voor vrouwenrechten in hun toeleveringsketens. Dat concluderen onderzoeksbureau Questionmark en organisaties Oxfam Novib en Solidaridad in een onderzoek naar naleving van mensenrechten. Supermarkten zeggen de aanbevelingen van het rapport serieus te nemen, maar dat het rapport ook dingen buiten beschouwing laat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn donderdag scherp in waarde gedaald nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangegeven dat er de komende weken zwaardere aanvallen op Iran zouden plaatsvinden. De belangrijkste digitale munt zakte 2,5 procent tot ongeveer 66.500 dollar (omgerekend 57.330 euro).
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De olieprijzen zijn donderdag hard gestegen nadat de Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een escalatie van de oorlog in Iran in de komende weken. Dit temperde de hoop op een snelle oplossing van het conflict.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cao-lonen stegen in het eerste kwartaal van 2026 met 4,5 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Driekwart van de Nederlandse werknemers valt onder een cao.
3 uur geleden