Bits of Freedom: geheime diensten bewaren te veel gegevens
DEN HAAG (ANP) - De geheime diensten in Nederland bezitten gegevens van miljoenen burgers waar zij helemaal geen onderzoek naar doen. Daarover klaagt digitale burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom, die stelt dat dit onrechtmatig is. De organisatie heeft een formele klacht ingediend bij de Afdeling Klachtbehandeling van de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en vraagt nu die toezichthouder om een oordeel.
De kwestie gaat om wat met een moeilijk woord relevantiebeoordeling wordt genoemd. De AIVD en MIVD hebben de bevoegdheid enorme bergen gegevens te verzamelen van miljoenen mensen, maar vervolgens moeten alle gegevens die niet relevant zijn zo snel mogelijk worden vernietigd. De geheime diensten doen hier echter veel te lang over, stelt Bits of Freedom.
Ook zouden de geheime diensten de gegevens als gehele dataset beoordelen, in plaats van elk gegeven individueel. Daardoor worden er ook veel meer gegevens van burgers bewaard dan nodig. Bits of Freedom geeft aan dat de Afdeling Toezicht van de CTIVD deze praktijk eerder al als 'kunstgreep' beschouwde en oordeelde dat dit in strijd was met de wet. Maar de verantwoordelijke ministers van Binnenlandse Zaken en Defensie hebben dit advies naast zich neergelegd, aldus de organisatie.
Bits of Freedom verwacht ergens in de komende weken een uitspraak. De Afdeling Klachtbehandeling van de CTIVD heeft in tegenstelling tot de Afdeling Toezicht bindende bevoegdheden en kan volgens de organisatie eisen dat de gegevens worden vernietigd.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
11 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
14 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
17 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
19 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
1 dag geleden