Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bits of Freedom: geheime diensten bewaren te veel gegevens

Bits of Freedom: geheime diensten bewaren te veel gegevens

DEN HAAG (ANP) - De geheime diensten in Nederland bezitten gegevens van miljoenen burgers waar zij helemaal geen onderzoek naar doen. Daarover klaagt digitale burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom, die stelt dat dit onrechtmatig is. De organisatie heeft een formele klacht ingediend bij de Afdeling Klachtbehandeling van de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en vraagt nu die toezichthouder om een oordeel.

De kwestie gaat om wat met een moeilijk woord relevantiebeoordeling wordt genoemd. De AIVD en MIVD hebben de bevoegdheid enorme bergen gegevens te verzamelen van miljoenen mensen, maar vervolgens moeten alle gegevens die niet relevant zijn zo snel mogelijk worden vernietigd. De geheime diensten doen hier echter veel te lang over, stelt Bits of Freedom.

Ook zouden de geheime diensten de gegevens als gehele dataset beoordelen, in plaats van elk gegeven individueel. Daardoor worden er ook veel meer gegevens van burgers bewaard dan nodig. Bits of Freedom geeft aan dat de Afdeling Toezicht van de CTIVD deze praktijk eerder al als 'kunstgreep' beschouwde en oordeelde dat dit in strijd was met de wet. Maar de verantwoordelijke ministers van Binnenlandse Zaken en Defensie hebben dit advies naast zich neergelegd, aldus de organisatie.

Bits of Freedom verwacht ergens in de komende weken een uitspraak. De Afdeling Klachtbehandeling van de CTIVD heeft in tegenstelling tot de Afdeling Toezicht bindende bevoegdheden en kan volgens de organisatie eisen dat de gegevens worden vernietigd.

Meer uit Binnenland

Elf aangiften tegen Amsterdamse sportschool Saints & Stars

AMSTERDAM (ANP) - Tot dusver zijn er elf aangiften gedaan tegen de Amsterdamse sportschool Saints & Stars, bevestigt het Openbaar Ministerie na berichtgeving van Het Parool. Tegen het bedrijf loopt al een strafrechtelijk onderzoek naar mogelijke mensenhandel en valsheid in geschrifte.

26 minuten geleden
Politiebond: druk op politie is langzamerhand onverantwoord

DEN HAAG (ANP) - De druk op de politie door gewelddadige demonstraties neemt toe en agenten en ME'ers krijgen steeds meer te maken met "ongekend agressief en gepolariseerd" gedrag. Dat stelt voorzitter Nine Kooiman van de grootste politievakbond, de NPB. "We komen 850 miljoen euro tekort bij de politie, dit is langzamerhand onverantwoord."

1 uur geleden
Vijf verdachten van rellen in Houten zijn weer vrij

UTRECHT (ANP) - De vijf verdachten van de gewelddadige betoging in Houten dinsdagavond zijn donderdagavond weer vrijgelaten. Ze hebben een dagvaarding meegekregen en moeten in januari voor de politierechter verschijnen, meldt het Openbaar Ministerie vrijdag. Ze worden verdacht van openlijke geweldpleging en een wordt verdacht van een poging tot zware mishandeling.

1 uur geleden
Privacyboete voor kredietbeoordelaar Experian om verzamelen data

DEN HAAG (ANP) - Experian, een bureau dat voor bedrijven beoordeelde of mogelijke klanten kredietwaardig zijn, heeft een boete van 2,7 miljoen euro gekregen voor het overtreden van de privacyregels. Het bedrijf verzamelde te veel gegevens en bracht de mensen over wie het ging hier niet van op de hoogte, oordeelt de Autoriteit Persoonsgegevens.

3 uur geleden
Milieuorganisaties willen dat bouw A-pier Schiphol stopt

AMSTERDAM (ANP) - Mobilisation for the Environment (MOB), SchipholWatch en Greenpeace Nederland willen dat de bouw van de nieuwe A-pier van Schiphol wordt stilgelegd. Volgens de organisaties vinden de werkzaamheden plaats zonder de juiste natuurvergunning. Daarom hebben ze vrijdag een handhavingsverzoek ingediend tegen de Royal Schiphol Group.

7 uur geleden
Nationaal Rapporteur: meer minderjarigen slachtoffer mensenhandel

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van minderjarige slachtoffers van mensenhandel is vorig jaar sterk gestegen. Het gaat vooral om slachtoffers van criminele uitbuiting, waarbij jongeren bijvoorbeeld hun pinpas ter beschikking stellen voor criminele doeleinden, explosieven plaatsen of worden ingezet voor vervoer of verkoop van drugs. In 2024 zijn er 79 minderjarige slachtoffers gemeld, een stijging van 52 procent vergeleken met het jaar daarvoor.

8 uur geleden
Gewonde bij steekpartij Groningen, nog geen verdachte aangehouden

GRONINGEN (ANP) - Bij een steekincident in de Asingastraat in Groningen is een persoon gewond geraakt en per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Dat meldt de politie Groningen. Het is niet bekend hoe ernstig gewond het slachtoffer is.

10 uur geleden