Bitcoin trekt criminelen aan, maar de munt is niet anoniem
DEN HAAG (ANP) - De bitcoin is de laatste jaren erg populair geworden. Niet alleen bij nerds en beleggers, maar ook bij criminelen. Zij kunnen geld snel en simpel overmaken naar alle uithoeken van de wereld en dus ook snel wegsluizen. Het is makkelijk om onopgemerkt te blijven in de enorme hoeveelheid transacties. Daarom willen ze graag betaald worden in bitcoins, zoals de afzender van de bombrieven die woensdag ontploften in Amsterdam en Kerkrade. Maar de bitcoin is niet zo anoniem als gebruikers soms lijken te denken.
Gebruikers bewaren hun bitcoins in zogenoemde wallets, oftewel digitale bankrekeningen. De naam daarvan is een lange combinatie van tientallen willekeurige cijfers, hoofdletters en kleine letters. Gebruikers zijn online bekend onder die code. Elke keer dat iemand bitcoins overmaakt naar een ander, komt dat in een collectief logboek te staan en dat is openbaar. Iedereen kan dus zien welke gebruiker hoeveel geld overmaakt naar welke gebruiker. Als iemand weet welke persoon schuilgaat achter de code van de wallet, is de handel en wandel precies na te gaan. Rechercheurs kunnen zo dus ook uitzoeken tussen wie geld wordt overgemaakt. De munt is niet anoniem, maar werkt met pseudoniemen.
Andere virtuele munten zijn helemaal anoniem. De monero, bijvoorbeeld, opgezet in 2014. Die laat afzender, ontvanger en het overgemaakte bedrag niet zien. Bovendien kunnen mensen verborgen wallets aanmaken. Nergens is te zien aan welke accounts die zijn gekoppeld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Diverse supermarkten waarschuwen voor kipdijspiesjes. In de verpakking van 100 gram zitten mogelijk onvoldoende gegaarde kipdijspiesjes en deze zijn daarom niet geschikt voor directe consumptie. "Eet het product niet", adviseert de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het is primair aan de bestuurders van tractoren om geen overtredingen te plegen, zoals op de snelweg rijden. Dat zegt een woordvoerder van de gemeente Den Bosch. "Doen zij dat wel, dan kunnen zij strafrechtelijk worden aangepakt."
9 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Snelweg A59 tussen Oss en Den Bosch is weer open, nadat de weg urenlang dicht is geweest door het dodelijke ongeval waardoor twee mensen vrijdag om het leven kwamen bij Heesch. Dat meldt Rijkswaterstaat.
9 uur geledenZOETERWOUDE (ANP) - Als de droge zomer voorbij is, moeten overheden en ondernemers lessen trekken uit hoe ze om moeten gaan met waterschaarste. Dat zegt premier Rob Jetten (D66) nadat hij op werkbezoek was geweest bij een dijkinspectie in Zoeterwoude.
9 uur geledenZIERIKZEE (ANP) - Het boerenprotest op het Zeeuwse eiland Schouwen-Duiveland is voorbij. De N59 tussen Zierikzee en Burgh-Haamstede is weer vrij van tractoren, transportwagens en andere voertuigen die in een stoet naar Burgh-Haamstede reden.
9 uur geledenHOUTEN (ANP) - In De Bilt is sinds 15.40 uur uur sprake van een officiële zeer hete augustusdag. Daar is 35,1 graden gemeten, waarmee de grens van 35 graden werd gepasseerd voor de notering van een zeer hete dag. Het is volgens Weeronline pas de derde officiële zeer hete dag ooit in augustus.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - In het UMC Utrecht is een datalek geweest in het boekingssysteem van het gastenverblijf. Dat lek deed zich voor op 2 augustus bij de leverancier van dat systeem. In acht tweepersoonskamers kunnen mensen verblijven van wie naasten in het ziekenhuis liggen. Volgens een woordvoerder zijn de gegevens gelekt van in totaal 5000 mensen die hadden geboekt. Het gaat niet om medische informatie, zegt de woordvoerder.
10 uur geleden