Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bisschoppen: meld misbruik na bekijken Belgische documentaire

Bisschoppen: meld misbruik na bekijken Belgische documentaire

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse bisschoppen en oversten van de rooms-katholieke kerk roepen mensen op om zich te melden bij het R.K. Meldpunt Grensoverschrijdend Gedrag, als ze te maken hebben gehad met seksueel misbruik in de kerk. De bisschoppen doen die oproep nu vanaf zondag op de Nederlandse televisie aandacht wordt besteed aan de Belgische documentairereeks Godvergeten. De uitzending van die reeks op de Belgische televisie leidde tot heftige reacties bij slachtoffers van seksueel misbruik door medewerkers van de kerk, ook al onder Nederlanders.

In Godvergeten komen mensen aan het woord die als kind werden misbruikt door katholieke priesters. Zondag besteedt het programma Kruispunt van KRO-NCRV er aandacht aan, vooruitlopend op de uitzending van de reeks op de Nederlandse televisie, eerst op NPO Start en NPO Plus en vanaf 9 januari op NPO2.

"Wij vinden de heftige reacties heel begrijpelijk", aldus de Nederlandse Bisschoppenconferentie en de Konferentie Nederlandse Religieuzen. "Seksueel misbruik slaat diepe wonden. Wij willen slachtoffers van seksueel misbruik erkenning, genoegdoening en hulpverlening aanbieden. We beseffen dat we het leed niet ongedaan kunnen maken, maar we hebben in de loop der jaren ondervonden dat erkenning voor slachtoffers het belangrijkste is." De katholieke leiders benadrukken dat ook klachten tegen overledenen en klachten die verjaard zijn in schrijnende gevallen in behandeling worden genomen door het meldpunt.

In Nederland kwam seksueel misbruik in de kerk dertien jaar geleden aan het licht door een artikel in de NRC. Dat leidde tot een stortvloed aan klachten en reacties. Na enige tijd boden de bisschoppen en oversten excuses aan en er kwam een compensatieregeling. In 2015 is het R.K. Meldpunt Grensoverschrijdend Gedrag opgericht. In de katholieke kerk zijn maatregelen genomen. Zo moet elke nieuwe priester een Verklaring Omtrent het Gedrag overleggen en bij een overstap van een medewerker van het ene naar het andere bisdom moet de bisschop een verklaring ondertekenen dat de betrokken persoon zich nooit schuldig heeft gemaakt aan seksueel misbruik.

Meer uit Binnenland

Opvarenden Hondius in Nederland zes weken in thuisquarantaine

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.

6 uur geleden
LAKS ontvangt 26.000 klachten op eerste dag eindexamens

UTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.

7 uur geleden
Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland een wolf gezien

DEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.

10 uur geleden
Peter Gillis in hoger beroep tegen vonnis in belastingfraudezaak

DEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.

13 uur geleden
Nederlands vliegtuig naar Tenerife om passagiers op te halen

DEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.

13 uur geleden
Moeder verdacht van doodsteken dochter blijft 90 dagen vastzitten

MAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.

14 uur geleden
Regioleider: Hondius na vertrek passagiers meteen naar Nederland

SANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.

14 uur geleden