Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biseksuelen vaak slachtoffer van geweld, situatie verbetert niet

Biseksuelen vaak slachtoffer van geweld, situatie verbetert niet

DEN HAAG (ANP) - Lesbische, homoseksuele en biseksuele mensen (lhb's) zijn nog steeds vaker slachtoffer van geweld en aanverwant respectloos gedrag dan heteroseksuelen. Dat stelt het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) op basis van onderzoek. De situatie voor lesbische en homoseksuele mensen verbeterde weliswaar de afgelopen tien jaar, maar die voor biseksuele mensen niet, aldus het instituut.

Met name biseksuele vrouwen lopen nog steeds een groter risico dan heteroseksuelen om slachtoffer te worden van bijvoorbeeld seksueel geweld en intimidatie. Bijna de helft van hen had hier afgelopen jaar mee te maken. "De ervaringen zijn ook vaker langdurig van aard en hebben het vaakst psychische, fysieke of sociale gevolgen voor hun leven", aldus het SCP.

Ook zijn biseksuele mensen drie keer vaker psychisch ongezond en hebben ze ruim twee keer zo vaak last gehad van depressie als hetero's. De data uit het onderzoek komen uit 2020, voor de uitbraak van de coronapandemie. Eén op de drie biseksuele personen zegt psychisch ongezond te zijn, tegenover een op de negen hetero's. Lesbische en homoseksuele mensen zijn volgens het SCP juist niet psychisch ongezonder dan heteroseksuelen. Naar de reden voor het verschil heeft het SCP geen onderzoek gedaan.

In het onderzoek is ook niet gekeken naar de veiligheid en het welzijn van transpersonen. Wel zegt het SCP iets over hun sociaaleconomische positie. Transpersonen hebben minder vaak werk en een lager inkomen, minder vermogen en zijn minder vaak in het bezit van een koophuis dan niet-transpersonen. Vooral de positie van transvrouwen is "extra precair", aldus het planbureau.

"Het is belangrijk dat de veiligheid van lhbti+'ers verbetert", stelt het SCP. De beste plek hiervoor is school, aldus het planbureau. "In het lesmateriaal moet seksuele en genderdiversiteit meer aandacht krijgen. En dan niet alleen in de vorm van nadrukkelijke aandacht voor de acceptatie en inclusie van lhbti+'ers, maar juist ook impliciet in lesmateriaal laten zien dat een diverse en inclusieve samenleving de norm is."

Belangenorganisatie Bi+ Nederland herkent het verschil in de ervaringen van biseksuele, homoseksuele en lesbische mensen. "Dit onderzoek laat zien: lhbti'ers zijn niet één groep", aldus Jantine van Lisdonk van de organisatie. Een verklaring voor de grotere psychische kwetsbaarheid onder biseksuele mensen kan volgens haar zijn dat zij 'dubbele minderheidsstress' ervaren. "Je voldoet niet aan de heteroseksuele norm, maar ook niet aan de monoseksuele norm: de verwachting dat je op één gender valt." Ook kan het volgens haar zijn dat biseksuele mensen gestereotypeerd worden als 'grenzeloos', omdat ze op meerdere genders vallen - en dat ze daardoor sneller slachtoffer worden van seksueel geweld. "Wij willen dat er beter onderzoek wordt gedaan naar geweld tegen bi+'ers, en vooral naar hun eigen ervaringen."

Meer uit Binnenland

Schoof trekt geen 'snelle conclusies' over aanvallen VS op boten

SANTA MARTA (ANP) - Dick Schoof velt nog geen oordeel over de bootjes die de Verenigde Staten recent hebben aangevallen. Tientallen opvarenden van vermeende drugsboten zijn sinds begin september gedood. De demissionair premier wil hierover geen "snelle conclusies" trekken, zei hij tegen het ANP.

9 uur geleden
Moskee Emmeloord bedreigd met verscheurde korans en haatteksten

EMMELOORD (ANP) - Bij de Yunus Emre Moskee in Emmeloord is zondag een tas met daarin verscheurde korans gevonden, meldt de Islamitische Stichting Nederland (ISN). Bij de boeken zaten een aantal teksten zoals "Stop islamisering" en "Geen moskee in onze straat".

10 uur geleden
Kristallnachtherdenking Portugese Synagoge Amsterdam drukbezocht

AMSTERDAM (ANP) - "Het is onacceptabel dat Joden zich, tachtig jaar na de Holocaust, nog steeds onveilig voelen." Dat zei Karin Prien zondag tijdens de Nationale Kristallnachtherdenking in de vrijwel volledig gevulde Portugese Synagoge in Amsterdam. Volgens de Duitse minister van Onderwijs is het kennen van de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog, wat iedereen wel doet, niet genoeg om herhaling te voorkomen.

11 uur geleden
Man (58) aangehouden om grote brand bij autobedrijf Leeuwarden

LEEUWARDEN (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden in verband met de grote brand bij een autorecyclingbedrijf in Leeuwarden, die woedde in de nacht van vrijdag op zaterdag. De politie bevestigt berichtgeving hierover door Omrop Fryslân.

13 uur geleden
Temperatuur begin van de week ver boven gemiddelde voor november

HOUTEN (ANP) - Het wordt deze week bijzonder zacht voor de tijd van het jaar. Weeronline meldt dat de temperatuur donderdag tot ongeveer 18 graden kan oplopen. Dat is twee keer zoveel als de gemiddelde temperatuur voor halverwege november, die rond de 9 graden ligt.

15 uur geleden
Nederlandse komt om door ruwe zee bij vakantie-eiland Tenerife

PUERTO DE LA CRUZ (ANP) - Een 79-jarige vrouw uit Groningen is om het leven gekomen door zeer hoge golven die het Spaanse eiland Tenerife hebben getroffen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt berichtgeving van de krant El Día. Buitenlandse Zaken verleent consulaire bijstand aan haar familie.

19 uur geleden
Vallende sterren te zien in Nederland vanaf komend weekend

HOUTEN (ANP) - De meteorenzwerm Leoniden trekt vanaf volgend weekend voorbij. Volgens Weeronline zijn in een aantal nachten dan meer vallende sterren te zien dan normaal. Het beste moment om te kijken is maandagochtend 17 november om 06.00 uur, stelt het weerbureau.

20 uur geleden