Biotechnoloog Galapagos zakt op Damrak na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Galapagos behoorde vrijdag tot de grote verliezers op het Damrak. Het biotechnologiebedrijf werd door analisten van de Amerikaanse bank Morgan Stanley van de kooplijst gehaald en zakte 2,6 procent. Beleggers kauwden daarnaast nog na op de grootste renteverhoging door de Europese Centrale Bank ooit. Centralebankpresident Christine Lagarde liet daarbij weten dat de rente in het eurogebied de komende tijd verder omhoog moet om de "veel te hoge inflatie" aan te pakken.
Lagarde waarschuwde ook dat de economie volgend jaar in een recessie zou kunnen belanden als Rusland de gasleveringen aan Europa volledig stillegt. Daarnaast gaat de aandacht uit naar de spoedvergadering van de EU over de energiecrisis. De Europese energieministers bespreken daar onder meer de plannen om maximumprijzen op te leggen aan olie en gas uit Rusland. Hongarije en Tsjechië hebben al laten weten tegen een prijsplafond voor Russisch gas te zijn.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent hoger op 679,36 punten. De MidKap steeg ook 0,7 procent, tot 930,92 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,7 procent.
ArcelorMittal
De Londense FTSE-index klom 1 procent. In het Verenigd Koninkrijk hebben drie grote vakbonden de geplande stakingen afgeblazen vanwege het overlijden van de Britse koningin Elizabeth. Postbezorgers waren van plan vrijdag het werk neer te leggen.
Staalproducent ArcelorMittal was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 2,6 procent. Fintechbedrijf Adyen, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en chiptoeleverancier Besi volgden met plussen van ruim 2 procent. Ook ING zette de opmars voort na de renteverhoging en klom 2 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize stond onderaan met een min van dik 1 procent.
Philips
Philips won 1 procent. Franse openbaar aanklagers hebben een vooronderzoek geopend naar het zorgtechnologieconcern vanwege de grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten. In Frankfurt klom Mercedes-Benz 0,6 procent. De Duitse automaker gaat samen met de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's Rivian elektrische busjes maken in Europa.
De euro was weer meer waard dan de dollar na de flinke renteverhoging en noteerde op 1,0090 dollar waard, tegen 0,9953 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 83,69 dollar per vat. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 89,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery was dinsdag een duidelijke winnaar op Wall Street. Het bedrijf won meer dan 4 procent aan beurswaarde na een bericht van entertainmentblad Variety over een mogelijk bod van 71 miljard dollar op het mediaconcern achter onder andere televisiezenders CNN en Discovery en streamingdienst HBO Max.
16 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een tekort aan chips van het Nijmeegse chipbedrijf Nexperia lijkt voor toenemende problemen in de auto-industrie te zorgen. Het Japanse Nissan vermindert zijn productie volgende week met nog eens 1400 voertuigen, meldde persbureau Reuters op basis van ingewijden. Verder heeft de Duitse toeleverancier Bosch laten weten op drie locaties met verstoringen te kampen.
58 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) schrapt tot halverwege volgend jaar meer dan een kwart van haar personeelsbestand. Dit komt neer op een verlies van meer dan 2000 banen, ingegeven door de bezuinigingen bij de WHO vanwege het vertrek van de Verenigde Staten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Meta heeft een grote concurrentierechtszaak gewonnen in de Verenigde Staten. Daardoor ontloopt het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram een mogelijke gedwongen opsplitsing, iets waarop toezichthouders uit waren. De uitspraak lijkt een grote nederlaag voor de federale overheid.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Europese aandelenmarkten daalden dinsdag tot het laagste niveau in een maand door de groeiende vrees onder beleggers voor een AI-bubbel. Ook op Wall Street kleurden de koersenborden opnieuw rood. In Amsterdam ging AkzoNobel (min 3,3 procent) flink omlaag.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De loonsverhogingen in Nederland zwakken af, maar volgens werkgevers gaat dit proces te langzaam. Werkgeversvereniging AWVN vreest dat hogere loonkosten op lange termijn het concurrentievermogen verder uithollen en investeringsbeslissingen in het nadeel van Nederland doen uitvallen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Axalta Coating Systems behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Amerikaanse beleggers reageerden verheugd op de aankondiging dat het verfbedrijf gaat fuseren met zijn Nederlandse branchegenoot AkzoNobel. Door de fusie ontstaat de op een na grootste verf- en coatingsfabrikant ter wereld, na Sherwin-Williams. Axalta steeg 2,3 procent.
7 uur geleden