Biotechnoloog Galapagos zakt op Damrak na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Galapagos behoorde vrijdag tot de grote verliezers op het Damrak. Het biotechnologiebedrijf werd door analisten van de Amerikaanse bank Morgan Stanley van de kooplijst gehaald en zakte 2,6 procent. Beleggers kauwden daarnaast nog na op de grootste renteverhoging door de Europese Centrale Bank ooit. Centralebankpresident Christine Lagarde liet daarbij weten dat de rente in het eurogebied de komende tijd verder omhoog moet om de "veel te hoge inflatie" aan te pakken.
Lagarde waarschuwde ook dat de economie volgend jaar in een recessie zou kunnen belanden als Rusland de gasleveringen aan Europa volledig stillegt. Daarnaast gaat de aandacht uit naar de spoedvergadering van de EU over de energiecrisis. De Europese energieministers bespreken daar onder meer de plannen om maximumprijzen op te leggen aan olie en gas uit Rusland. Hongarije en Tsjechië hebben al laten weten tegen een prijsplafond voor Russisch gas te zijn.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent hoger op 679,36 punten. De MidKap steeg ook 0,7 procent, tot 930,92 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,7 procent.
ArcelorMittal
De Londense FTSE-index klom 1 procent. In het Verenigd Koninkrijk hebben drie grote vakbonden de geplande stakingen afgeblazen vanwege het overlijden van de Britse koningin Elizabeth. Postbezorgers waren van plan vrijdag het werk neer te leggen.
Staalproducent ArcelorMittal was de sterkste stijger in de AEX met een winst van 2,6 procent. Fintechbedrijf Adyen, maaltijdbezorger Just Eat Takeaway en chiptoeleverancier Besi volgden met plussen van ruim 2 procent. Ook ING zette de opmars voort na de renteverhoging en klom 2 procent. Supermarktconcern Ahold Delhaize stond onderaan met een min van dik 1 procent.
Philips
Philips won 1 procent. Franse openbaar aanklagers hebben een vooronderzoek geopend naar het zorgtechnologieconcern vanwege de grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten. In Frankfurt klom Mercedes-Benz 0,6 procent. De Duitse automaker gaat samen met de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's Rivian elektrische busjes maken in Europa.
De euro was weer meer waard dan de dollar na de flinke renteverhoging en noteerde op 1,0090 dollar waard, tegen 0,9953 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,2 procent duurder op 83,69 dollar per vat. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 89,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Dat de Europese Unie akkoord gaat met het vrijhandelsverdrag met de Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay lijkt nog niet zeker. Hiervoor is een ruime meerderheid van de EU-lidstaten nodig, en het is nog niet zeker dat die er is, laat een hooggeplaatste EU-bron weten.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft vastgesteld dat Gerard Sanderink wanbeleid voerde bij zijn ict-bedrijf Centric. Hij was ook verantwoordelijk voor wanbeleid bij Strukton-moederbedrijf Oranjewoud, stellen de rechters vast.
17 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - Consumenten kunnen binnenkort mogelijk profiteren van lagere prijzen van zuivel, zoals melk, boter en room, in de supermarkt. Volgens marktbureau DCA Market Intelligence komt dit doordat de melkprijs in korte tijd is teruggevallen tot het laagste niveau in tien jaar. "De prijsval op de Europese zuivelmarkt is in korte tijd uitzonderlijk scherp", stelt het bureau dat regelmatig onderzoek doet naar de prijsontwikkelingen.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische minister Vincent Van Peteghem (Begroting) of de Griekse minister van Financiën Kyriakos Pierrakakis wordt donderdag gekozen als nieuwe voorzitter van de Eurogroep. België is niet bereid in ruil voor het voorzitterschap akkoord te gaan met het gebruik van de bevroren Russische tegoeden, benadrukte Van Peteghem.
1 uur geledenBURBANK (ANP) - Het entertainmentconcern Walt Disney gaat 1 miljard dollar investeren in het AI-bedrijf OpenAI, zo werd donderdag bekend. Hiermee mogen gebruikers via de AI-videodienst Sora-filmpjes maken met Disney's auteursrechtelijk beschermde personages.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Oracle ging donderdag hard omlaag op de beurzen in New York. De grote producent van bedrijfssoftware kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Oracle is een belangrijke speler met clouddiensten voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) en doet ook omvangrijke investeringen in AI-infrastructuur. Het bedrijf gaf daarbij aan dat de jaarlijkse uitgaven aan AI met 15 miljard dollar zullen stijgen ten opzichte van eerdere verwachtingen.
1 uur geledenZWOLLE (ANP) - Damen is eropuit om het strafproces dat speelt rond de scheepsbouwer "zo lang mogelijk te rekken". Dat zei de officier van justitie donderdag in de rechtbank in Zwolle in reactie op de onderzoekswensen van Damen, dat onder meer ruim honderd getuigen van over de hele wereld wil laten ondervragen.
1 uur geleden