Bioscopen na de staking: schema 2024 nog niet helemaal zeker
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse bioscopen lijken nog weinig problemen te ondervinden van de gevolgen van de grote Hollywoodstakingen, die maandenlang de opnames van films en series platlegden. Dat stellen de Nederlandse Vereniging van Bioscopen en Filmtheaters (NVBF) en Pathé, de grootste filmexploitant van Nederland. Maar de effecten zijn mogelijk in de nabije toekomst wél merkbaar.
"Je ziet nu nog relatief weinig effect van de stakingen in de bioscopen", stelt voorzitter Boris van der Ham van de NVBF. "De enige grote film die echt is uitgesteld en die niet in november uitkwam, was Dune II. Grote Amerikaanse titels als Wonka en Aquaman II zijn gewoon in december in de bioscopen te zien."
Ook Pathé ziet nog niet veel problemen, stelt een woordvoerder. "Naast grote Amerikaanse filmtitels vertonen wij ook vele films die in Europa worden gemaakt. Deze producties zijn gewoon doorgegaan", legt ze uit. Zo vertoont Pathé deze weken naast grote Amerikaanse films als Napoleon en The Hunger Games ook Europese titels als Coup de Chance, Une Année Difficile en La Ragazza del Futuro. Ook Nederlandse films als Hardcore Never Dies en meerdere sinterklaastitels trekken veel publiek. "En dit aanbod wordt in de kerstdagen nog uitgebreid met grote films als De Tatta's 2 en Bon Bini Holland 4."
Doorschuiven blockbusters
De NVBF vermoedt wel dat de programmering in 2024 periodes gaat kennen waarin minder grote Hollywoodreleases uitkomen. "We kunnen dat effect nog niet helemaal overzien, de meeste producties zijn inmiddels weer opgestart", stelt Van der Ham. "Maar ik vermoed wel dat er blockbusters zijn die omdat ze nog niet klaar zijn worden doorgeschoven naar 2025. In dat geval zullen de Nederlandse bioscopen zeker gaan zoeken naar mooie films uit andere delen van de wereld."
Ook Pathé kan het hele releaseschema van 2024 nog niet volledig overzien. "We zien dat er, zoals gebruikelijk, vanuit studio's en distributeurs nog wat verschuivingen plaatsvinden in de filmreleases", stelt de woordvoerder. "Maar wij hebben er alle vertrouwen in dat er ook in 2024 voldoende mooie releases te zien zijn in onze bioscopen. Denk hierbij aan toptitels als Despicable Me 4, Joker: Folie à Deux, Deadpool 3 en Gladiator 2."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van 2026 waren er minder meldingen van treinverstoringen dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van storingsgegevens van Rijdendetreinen.nl door het ANP. De afname komt ondanks een recordaantal storingen in januari van dit jaar, toen hevige sneeuwval voor veel problemen zorgde.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam heeft in de nacht van woensdag op donderdag een schietpartij plaatsgevonden. Een persoon raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht. Dat meldt de politie.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na een sterke start van het jaar is de woningmarkt aan het afkoelen door de gestegen hypotheekrente. ABN AMRO verwacht hierdoor dat de huizenprijzen dit jaar met maar 3 procent stijgen en volgend jaar met 4 procent. De groei van de inkomens en het beperkte woningaanbod stutten de prijzen wel, staat in een rapport van de bank.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-minister Frank Rijkaart wordt waarnemend burgemeester in de Zuid-Hollandse gemeente Teylingen. De 48-jarige Rijkaart neemt op 1 september de taken over van Carla Breuer, die na twaalf jaar stopt in de fusiegemeente. Breuer begint binnenkort al als waarnemend burgemeester van Zoeterwoude en combineert dat nog enkele weken met haar werk in Teylingen.
11 uur geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe is uit de coalitie met VVD, PvdA en CDA gestapt. Nadat de BBB zich tegen de stikstofkoers van de eigen gedeputeerde Henk Emmens had gekeerd, rees de vraag of de BBB de samenwerking zou kunnen voortzetten. Na beraad tussen de coalitiepartijen stelde BBB'er Willem Vossebeld dat zijn fractie heeft besloten het samenwerkingsverband te verlaten, omdat de andere partijen het coalitieakkoord "dood hadden verklaard".
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het laatste kunstwerk van de onlangs overleden Wim T. Schippers is woensdagmiddag onthuld in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het werk, dat Wim is weg 1942-2026 (onvoltooid) heet, is door Schippers voor zijn overlijden aan het museum geschonken. Bij de onthulling waren zo'n honderd vrienden van de kunstenaar aanwezig, onder wie Paul Haenen, Titus Muizelaar, Dick van den Toorn en Sjarel Ex.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheden die betrokken zijn bij de Rotterdamse haven werken aan maatregelen om vier Natura 2000-gebieden rond het omvangrijke industriegebied te laten herstellen. Dat is nodig om te zorgen dat weer vergunningen kunnen worden gegeven voor projecten in de haven. De vergunningverlening ligt zo goed als stil sinds een uitspraak van de Raad van State, eind 2024, waardoor het 'schuiven' met stikstofruimte nagenoeg onmogelijk is geworden.
13 uur geleden