Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bioscopen bereiken 'historisch dieptepunt': 14 miljoen kaartjes

Bioscopen bereiken 'historisch dieptepunt': 14 miljoen kaartjes

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse bioscopen hebben in 2021 een "historisch slecht jaar" achter de rug. Mensen bezochten samen 14,3 miljoen keer de bios, 14 procent minder dan een jaar eerder. Dat maakte de Nederlandse bioscoopsector dinsdag bekend. In vergelijking met 2019, het laatste 'gewone' bioscoopjaar voor de coronacrisis, is het bioscoopbezoek zelfs met 62 procent gedaald.

Gemiddeld per hoofd van de bevolking gingen we 2,2 keer naar de film in 2019, en in 2021 was dat 0,8 keer. Sinds het jaar waarin het aantal bezoeken wordt bijgehouden, 1918, werd maar eenmaal een slechter resultaat neergezet. In 1992 werden er slechts 13,5 miljoen kaartjes verkocht. Het marktaandeel van vaderlandse bioscooptitels steeg afgelopen jaar naar 23 procent. In 2020 was 22 procent van alle verkochte tickets voor Nederlandse films. In 2019 lag dit aandeel op 12 procent.

De bioscoopsector wijst erop dat in andere landen in Europa, zoals het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland en België, wel groei was in vergelijking met 2020, het eerste coronajaar. In Nederland waren de bioscopen pakweg de helft van het jaar volledig gesloten: de eerste lockdown duurde tot begin juni. In de rest van het jaar mochten de theaters maar een beperkt aantal bezoekers ontvangen vanwege coronarestricties. In december gold een paar weken de avondlockdown.

Het enige land in Europa

De Nederlandse filmsector rekent erop dat het nieuwe kabinet op korte termijn aankondigt dat de bioscopen volgende week weer de deuren mogen openen, aldus voorzitter Hajo Binsbergen van de Filmdistributeurs Nederland (FDN). "Nederland is het enige land in Europa waar momenteel alle bioscopen gedwongen dicht zijn." Hij noemt het "heel frustrerend dat alleen in Nederland niet naar de feiten wordt gekeken: de bioscopen volgen al sinds het begin van de crisis braaf alle regels. Onderzoeken wijzen uit hoe veilig het is, er is nog geen bronbesmetting aangetoond in de bioscoop." Hij wijst er op dat de sector geen plannen kan maken. "En we hebben geen enkel perspectief. We snappen het ook wel dat de Nederlandse fans naar België gaan voor de films die ze graag willen zien. Het is niet uit te leggen waarom zij dat op dit moment in Nederland niet kunnen: elk land heeft last van de omikronvariant."

De best bezochte film van het afgelopen jaar was No Time To Die. Het 25e avontuur van James Bond, dat vier keer werd uitgesteld, werd in het najaar door 1,73 miljoen Nederlanders gezien. Ook Fast & Furious 9 (532.000 tickets) deed het goed. Het Nederlandse epos De Slag om de Schelde werd met bijna 508.000 verkochte kaartjes, de best bezochte Nederlandse titel. De film zou in eerste instantie met kerst 2020 gaan draaien, maar hij was pas begin juni te zien.

Meer uit Binnenland

Oud-medewerker OM vervolgd voor kinderporno en drugs

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt een oud-medewerker voor het bezit van kinderporno en harddrugs. Bij de 51-jarige man uit Doetinchem zijn 46.000 afbeeldingen en 450 video's met kinderporno aangetroffen. Ook had de man 150 milliliter GHB in bezit.

10 minuten geleden
Jongen van 16 gedood in Den Hoorn, 18-jarige opgepakt

DEN HOORN (ANP) - Een 16-jarige jongen uit Delft is donderdagavond om het leven gebracht in het nabijgelegen Den Hoorn. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een 18-jarige man uit het Zuid-Hollandse Rijswijk aangehouden.

27 minuten geleden
Prins Bernhard en prinses Annette scheiden na 25 jaar huwelijk

DEN HAAG (ANP) - Prins Bernhard en prinses Annette gaan scheiden na 25 jaar huwelijk. Dat doen ze "in goed overleg en met wederzijds respect", meldt het paar via de Rijksvoorlichtingsdienst. "We blijven samen de zorg dragen voor onze drie kinderen. Desondanks blijft het een moeilijke stap. We doen daarom een beroep op ieders begrip en respect voor onze privacy." Ze ondertekenen met Bernhard van Oranje en Annette Sekrève.

1 uur geleden
Delfland is wachten zat en gaat schadelijke rivierkreeften vangen

DEN HAAG (ANP) - Na een paar proeven gaat het Hoogheemraadschap van Delfland nu op grote schaal Amerikaanse rivierkreeften in het water vangen. Op 170 locaties, verspreid over het werkgebied van Delfland in de provincie Zuid-Holland, wil het waterschap de explosief gegroeide populatie rivierkreeften fors terugdringen. Het wegvangen van de diertjes in 59 kilometer aan water kost zeker 20 miljoen euro.

2 uur geleden
Weeronline: ijzel houdt in noorden mogelijk tot middag aan

HOUTEN (ANP) - In het noorden van het land houdt de ijzel mogelijk tot de middag aan, meldt Weeronline. Ook daarna kan het lokaal nog steeds glad zijn, omdat het kwik rond het vriespunt blijft. Voor de Waddeneilanden en Friesland geldt nog tot 09.00 uur code oranje om verraderlijke gladheid. In Groningen en Drenthe is de weerwaarschuwing inmiddels overgegaan naar code geel.

4 uur geleden
Schoof: dit is geen crisistop, angel is eruit

BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."

15 uur geleden
Twintig inwoners Utrecht nog niet terug naar huis door explosie

UTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.

15 uur geleden