Bioscopen bereiken 'historisch dieptepunt': 14 miljoen kaartjes
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse bioscopen hebben in 2021 een "historisch slecht jaar" achter de rug. Mensen bezochten samen 14,3 miljoen keer de bios, 14 procent minder dan een jaar eerder. Dat maakte de Nederlandse bioscoopsector dinsdag bekend. In vergelijking met 2019, het laatste 'gewone' bioscoopjaar voor de coronacrisis, is het bioscoopbezoek zelfs met 62 procent gedaald.
Gemiddeld per hoofd van de bevolking gingen we 2,2 keer naar de film in 2019, en in 2021 was dat 0,8 keer. Sinds het jaar waarin het aantal bezoeken wordt bijgehouden, 1918, werd maar eenmaal een slechter resultaat neergezet. In 1992 werden er slechts 13,5 miljoen kaartjes verkocht. Het marktaandeel van vaderlandse bioscooptitels steeg afgelopen jaar naar 23 procent. In 2020 was 22 procent van alle verkochte tickets voor Nederlandse films. In 2019 lag dit aandeel op 12 procent.
De bioscoopsector wijst erop dat in andere landen in Europa, zoals het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland en Belgiƫ, wel groei was in vergelijking met 2020, het eerste coronajaar. In Nederland waren de bioscopen pakweg de helft van het jaar volledig gesloten: de eerste lockdown duurde tot begin juni. In de rest van het jaar mochten de theaters maar een beperkt aantal bezoekers ontvangen vanwege coronarestricties. In december gold een paar weken de avondlockdown.
Het enige land in Europa
De Nederlandse filmsector rekent erop dat het nieuwe kabinet op korte termijn aankondigt dat de bioscopen volgende week weer de deuren mogen openen, aldus voorzitter Hajo Binsbergen van de Filmdistributeurs Nederland (FDN). "Nederland is het enige land in Europa waar momenteel alle bioscopen gedwongen dicht zijn." Hij noemt het "heel frustrerend dat alleen in Nederland niet naar de feiten wordt gekeken: de bioscopen volgen al sinds het begin van de crisis braaf alle regels. Onderzoeken wijzen uit hoe veilig het is, er is nog geen bronbesmetting aangetoond in de bioscoop." Hij wijst er op dat de sector geen plannen kan maken. "En we hebben geen enkel perspectief. We snappen het ook wel dat de Nederlandse fans naar Belgiƫ gaan voor de films die ze graag willen zien. Het is niet uit te leggen waarom zij dat op dit moment in Nederland niet kunnen: elk land heeft last van de omikronvariant."
De best bezochte film van het afgelopen jaar was No Time To Die. Het 25e avontuur van James Bond, dat vier keer werd uitgesteld, werd in het najaar door 1,73 miljoen Nederlanders gezien. Ook Fast & Furious 9 (532.000 tickets) deed het goed. Het Nederlandse epos De Slag om de Schelde werd met bijna 508.000 verkochte kaartjes, de best bezochte Nederlandse titel. De film zou in eerste instantie met kerst 2020 gaan draaien, maar hij was pas begin juni te zien.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Nederlandse brandwondencentra staan klaar om slachtoffers van de ramp in het Zwitserse skioord Crans-Montana op te vangen. Ze staan met elkaar in contact en wachten of hun inzet nodig is.
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kerkgenootschap Liberty Church is "zeer bedroefd" over de verwoestende brand in de Vondelkerk in Amsterdam. De kerkgemeenschap had de kerk sinds 2017 in gebruik en hield er iedere zondagochtend twee diensten.
55 minuten geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van betrokkenheid bij de dood van een jongen door vuurwerk tijdens de jaarwisseling in Nijmegen is donderdagmiddag door de politie vrijgelaten. Het gaat om een minderjarige jongen. Hij dient zich wel beschikbaar te houden voor het verdere onderzoek, meldt de politie.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Dierenbescherming heeft rond oud en nieuw ruim 300 meldingen ontvangen van vermiste huisdieren, gewonde dieren en andere incidenten. 34 meldingen werden gedaan tijdens nieuwjaarsnacht. Dat is een lichte stijging ten opzichte van vorig jaar. In totaal rukte de Dierenambulance meer dan 150 keer uit, meldt de organisatie.
1 uur geledenBAARN (ANP) - De politievakbond ACP roept de nationale politie op tot gerichte opsporing van zwaar illegaal vuurwerk. "Vroegtijdige aanpak van handel, opslag en distributie kan de risico's aanzienlijk verkleinen en bijdragen aan veiligere jaarwisselingen", stelt de ACP.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam noemt de brand in de Vondelkerk niet te bevatten. "Wij gaan onderzoeken wat de schade aan de kerk is en vanuit daar bekijken we wat we kunnen doen", zegt een woordvoerster. Stadsherstel Amsterdam is sinds 1996 eigenaar van de kerk die in de nieuwjaarsnacht voor een groot deel werd verwoest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere gemeenten klagen over ongeregeldheden tijdens de jaarwisseling. Ze sluiten zich aan bij politie, brandweer, veiligheidsregio's en vakbonden, die een slecht gevoel overhouden aan de nieuwjaarsnacht.
2 uur geleden