Bioplastic-plannen Avantium vallen in de smaak op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Het aandeel van chemieconcern Avantium is vrijdag op de aandelenbeurs van Amsterdam in een dag tijd bijna 40 procent meer waard geworden. De koersexplosie kwam nadat het bedrijf bekendmaakte dat het zijn plannen voor een bioplastics-fabriek in Delfzijl doorzet. Het plastic wat in het noorden van Groningen op commerciële schaal zal worden vervaardigd is op basis van suiker in plaats van aardolie. Het bedrijf werkte al jaren aan de plannen voor de fabriek.
Naast Avantium kreeg ook fietsenproducent Accell, maker van onder andere Batavus, de handen van beleggers op elkaar. Dat gebeurde na een handelsupdate. Daarin gaf het Friese bedrijf aan dat het meer geld heeft verdiend dan een jaar eerder ondanks verstoringen in de toeleveringsketen. Ook gaat Accell het resterende deel van de lening die het heeft gekregen onder de Garantie Ondernemingsfinanciering corona (GO-C) deze maand aflossen. Het aandeel Accell sloot dik 15 procent hoger.
In de AEX-index was Signify de sterkste stijger. Het verlichtingsbedrijf won 1,3 procent. Speciaalchemiebedrijf IMCD sloot de rij met een verlies van 4,4 procent. Shell daalde 0,5 procent in de AEX. Aandeelhouders van het olie- en gasconcern gingen akkoord met het eerder aangekondigde plan om naar het Verenigd Koninkrijk te verhuizen en op papier een volledig Brits bedrijf te worden.
Verlies
De AEX-index sloot de laatste sessie voor het weekend met een verlies van 0,5 procent op 788,01 punten. De MidKap sloot nagenoeg vlak op 1030,87 punten. Het verlies van sportscholenketen Basic-Fit en biotechnologiebedrijf Galapagos van meer dan 2 procent drukten op de graadmeter. Metalenspecialist AMG won daarentegen 4,5 procent. Londen, Frankfurt en Parijs sloten tot 0,4 procent lager.
Volkswagen verloor 0,3 procent in Frankfurt. De verkopen van het Duitse autoconcern staan onder grote druk door de tekorten aan computerchips, waardoor de productie wordt verstoord. Het grootste autoconcern van Europa zag de wereldwijde verkoop in november met ruim 31 procent dalen op jaarbasis.
Succes voor Bayer
Bayer won dik 2 procent. Het Duitse chemieconcern heeft voor de tweede keer in korte tijd succes geboekt in een rechtszaak over zijn omstreden verdelgingsmiddel Roundup, dat kanker zou veroorzaken.
De euro was 1,1313 dollar waard, tegen 1,1283 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 71,29 dollar en Brentolie steeg 0,3 procent in prijs tot 74,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brussel vindt de financiële markten binnen de EU te gefragmenteerd en wil dat het makkelijker wordt om binnen Europa financiële diensten te verhandelen. Daarvoor presenteert de Europese Commissie donderdag een plan. Daarin geeft Brussel de Europese toezichthouder voor financieel toezicht ook een grotere rol.
48 minuten geledenMILAAN (ANP) - De Italiaanse politie heeft op hoofdkantoren van dertien bekende modebedrijven documenten opgevraagd over hun omgang met toeleveranciers, meldt persbureau Reuters op basis van documenten van justitie. De actie is onderdeel van een breder onderzoek naar vermeende uitbuiting van arbeiders in de mode-industrie. Agenten bezochten onder andere Dolce & Gabbana, Versace, Prada en de Italiaanse tak van Adidas.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging donderdag verder omhoog na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de stemming werd gesteund door zwakke cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt. Die verstevigden de verwachting dat de Federal Reserve volgende week de rente verder gaat verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is van plan een onderzoek te starten naar de AI-functies in WhatsApp, meldt zakenkrant Financial Times. Het onderzoek van de Europese Commissie zou gericht zijn op de manier waarop het Amerikaanse socialemediabedrijf Meta Platforms zijn 'Meta AI'-systeem dit jaar in de berichtendienst heeft ingebouwd.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel kan mogelijk tot 2040 jaarlijks honderden miljoenen euro's extra ontvangen van de overheid. Dat melden onderzoekers van Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO) in het economenvakblad ESB.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Rusland heeft de toegang tot Roblox geblokkeerd. Volgens communicatiewaakhond Roskomnadzor verspreidt het Amerikaanse onlinegamingplatform extremistische inhoud en "LGBT-propaganda". Kinderen zouden seksueel worden lastiggevallen en er zouden intieme foto's van hen worden afgetroggeld.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse autobouwers wonnen woensdag aan beurswaarde op Wall Street. De regering-Trump is met een plan gekomen om de brandstofverbruiknormen die voormalig president Joe Biden vorig jaar had vastgesteld, drastisch te verlagen. Dit is de nieuwste poging in Washington om het voor autofabrikanten gemakkelijker te maken benzineauto's te verkopen.
12 uur geleden