Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bioloog ziet mogelijke toename van aantal eikenprocessierupsen

Bioloog ziet mogelijke toename van aantal eikenprocessierupsen

WAGENINGEN (ANP) - Het aantal eikenprocessierupsen in Nederland neemt mogelijk weer toe, ziet bioloog Arnold van Vliet van de universiteit in Wageningen (WUR). Op sommige plekken in het land zijn afgelopen maanden meer nesten geteld dan vorige jaren. De overlast van de rups lijkt dit jaar niet groter dan afgelopen jaren.

Mei, juni en juli zijn de maanden waarin de rupsen in nesten op eikenbomen leven. Af en toe verlaten ze het nest in optocht (processie) om te gaan eten. Als ze zich bedreigd voelen, laten ze hun brandharen los. Die haartjes, zo'n 700.000 per rups, kunnen bij mensen tot ernstige jeuk leiden.

Het aantal nesten lijkt op sommige plekken, vooral in het noorden, toe te nemen. Van Vliet noemt het Overijsselse Hardenberg als voorbeeld. Daar werden afgelopen tijd 680 eiken bekeken. In 512 daarvan werden nesten gezien. Conclusies over een mogelijke toename van het aantal rupsen kunnen pas worden getrokken als het tellen van de vlinders klaar is. Vanaf deze week ongeveer verpoppen de rupsen zich tot vlinders en vliegen uit. Dit najaar zijn de vlindertellingen compleet.

Meer uit Binnenland

Zelensky: Oekraïne beter beschermd door Nederlandse bijdrage

KYIV (ANP) - Met de Nederlandse bijdrage aan de versterking van het Oekraïense luchtschild zal Oekraïne, en daarmee heel Europa, beter zijn beschermd tegen Russische terreur. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op het platform X. Kort daarvoor werd bekend dat Nederland voor 500 miljoen euro wapens, onder meer voor de Patriot-luchtafweer, koopt en aan Oekraïne geeft.

1 uur geleden
Nederland koopt wapens in VS voor Oekraïne, als eerste NAVO-land

DEN HAAG (ANP) - Nederland koopt voor 500 miljoen euro aan wapens in de VS, om die aan Oekraïne te geven. Dat meldt het ministerie van Defensie. Het gaat onder meer om munitie en onderdelen voor luchtafweersystemen. Nederland is het eerste NAVO-land dat op deze manier, via de VS, middelen aan Oekraïne doneert, aldus het departement.

1 uur geleden
COA: 800 nieuwe noodopvangplekken, veel minder dan gevraagd

DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft de komende maanden zicht op nieuwe noodopvangplekken voor achthonderd mensen. Dat zijn er 1800 minder dan de asielopvangorganisatie in de tweede week van juli had gevraagd aan de provincies Gelderland, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Overijssel, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland.

2 uur geleden
Jos Brink krijgt straatnaam in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat een straat vernoemen naar de in 2007 overleden presentator Jos Brink. Burgemeester Femke Halsema laat maandag via Instagram weten dat ze samen met de adviesraad straatnamen op zoek gaat naar een geschikte straat.

3 uur geleden
Openbaar Ministerie geleidelijk weer online na ICT-problemen

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat stap voor stap weer online, meldt justitie maandag. Het OM had als gevolg van een hack de verbinding met internet half juli uitgezet. Dat gebeurde na een waarschuwing van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over "een kwetsbaarheid" in het systeem.

4 uur geleden
Nederlands vliegtuig vertrekt woensdagochtend voor droppings

DEN HAAG (ANP) - Een Nederlands militair transportvliegtuig vertrekt woensdagochtend vanaf Eindhoven naar Jordanië om het droppen van hulpgoederen boven Gaza mogelijk te maken. Dat meldt het ministerie van Defensie via een woordvoerder. Het toestel van het type C-130 wordt van tevoren gereed gemaakt voor de taak. De hulppakketten worden niet in Nederland ingeladen.

4 uur geleden
OM in beroep in ontnemingszaak 'Bolle Jos'

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in de ontnemingszaak tegen de voortvluchtige drugshandelaar Jos Leijdekkers, ook bekend onder de bijnaam Bolle Jos. Dat heeft het OM maandag bekendgemaakt. Het OM had ruim 221 miljoen euro van Leijdekkers geëist, maar de rechtbank becijferde het aan de Staat te betalen bedrag op ruim 96 miljoen. Justitie volhardt in die eis.

5 uur geleden