Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bioloog: natuur lijdt door het weer in Nederland

Bioloog: natuur lijdt door het weer in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Planten en dieren hebben het momenteel zwaar, signaleert bioloog Arnold van Vliet. Na meerdere zomers met hittegolven en droogte leek de situatie dit jaar wat gunstiger voor de natuur. Dat is echter niet het geval, benadrukt Van Vliet. "Veel mensen hebben het misschien niet in de gaten, maar we hadden nog steeds het warmste voorjaar ooit."

De gemiddelde temperatuur deze lente was 11,8 graden, waarmee het record uit 2007 werd verbroken. "Warmer dan ooit... Dat betekent dat alle planten en dieren deze situatie nog niet eerder hebben meegemaakt", zegt de bioloog. De nattigheid in Nederland was ook extreem. Het KNMI liet eind mei weten dat het voorjaar een van de natste was ooit gemeten. "Zodra er records behaald worden, is dat voor de natuur nooit goed", stelt Van Vliet. "En zeker niet als het een aaneenschakeling is van records."

Klimaatwetenschappers verbazen zich echter niet over die weersextremen. In allerlei rapporten waarschuwen ze voor warmte, droogte én hevige regenval als gevolg van klimaatverandering. Ook wereldwijd werden afgelopen week meerdere hitterecords bereikt, waarmee de cijfers van vorig jaar werden verbroken.

Wennen

Toch ziet Van Vliet dat Nederlanders dit als een relatief koude lente hebben ervaren, en als een koud en nat begin van de zomer. Mensen in het land zijn duidelijk teleurgesteld over het weer. Op sociale media zoals Instagram en TikTok delen ze filmpjes van de regen. Ondertussen kunnen insecten door de regen niet goed vliegen en zijn bijvoorbeeld hommels met nest en al verdronken omdat ze diep onder de grond zaten. Ook legt Van Vliet uit dat bomen inmiddels al langer in water staan, waardoor de wortels stikken.

Het KNMI noemde juni "vrij koel". Dat komt doordat de temperatuur vergeleken wordt met het gemiddelde van de afgelopen dertig jaar, "juist jaren waarin klimaatverandering heel zichtbaar is geworden", erkent een woordvoerder van het weerinstituut. Daarom vergelijkt het KNMI in andere rapporten de temperatuur met gemiddeldes van voor de industriële revolutie. "Dan krijg je een heel ander beeld", zegt de woordvoerder.

Van Vliet pleit ervoor dat die vergelijking met langer geleden altijd gemaakt wordt. "Als je naar het gemiddelde van vijftig jaar geleden kijkt, dan was juni helemaal niet koel. Dan was het juist warmer dan normaal." Hij ziet dat mensen snel wennen aan de hogere temperaturen. "Maar voor de natuur is dit nog steeds een extreme situatie met zeer grote gevolgen."

Meer uit Binnenland

Griepepidemie is begonnen, iets later en lager dan vorig jaar

BILTHOVEN (ANP) - Het aantal mensen met griep is momenteel zo hoog dat er officieel sprake is van een epidemie. Het aantal gevallen zat een week geleden voor het eerst boven de grens die daarvoor is gesteld. Dat is nu voor de tweede week op rij en daardoor is de epidemie begonnen.

18 minuten geleden
Familie Lisa neemt bekentenis 'voor kennisgeving aan'

AMSTERDAM (ANP) - De nabestaanden van de 17-jarige Lisa nemen de bekentenis van Chris Jude die wordt verdacht van haar gewelddadige dood, "voor kennisgeving aan", zei advocaat Wendy van Egmond woensdag na afloop van een tweede inleidende zitting in de Amsterdamse rechtbank. Van Egmond staat de familie van Lisa bij en het slachtoffer van de verkrachting.

27 minuten geleden
Auteur Hendrik Groen schrijft Boekenweekgeschenk Piaggio

AMSTERDAM (ANP) - Hendrik Groen is de auteur van het Boekenweekgeschenk van de aankomende editie van de Boekenweek. De schrijver, die eigenlijk Peter de Smet heet, treedt daarmee eenmalig uit de anonimiteit voor de Boekenweek, maakte de CPNB woensdag bekend.

33 minuten geleden
Verdachte moord Lisa ging op pad om iemand te doden

AMSTERDAM (ANP) - De 22-jarige man die wordt verdacht van de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude, Chris Jude, heeft verklaard dat hij "bewust messen is gaan kopen om iemand te vermoorden". Zo gaf het Openbaar Ministerie woensdag delen van de bekennende verklaringen van de verdachte weer op de tweede inleidende zitting bij de rechtbank in Amsterdam. Toen hij tijdens de bewuste nacht met zijn fiets op pad ging, heeft hij één mes in zijn tas gedaan. Toen Lisa, op weg van de Amsterdamse binnenstad naar haar huis in Abcoude, langsfietste, zeiden stemmen dat hij haar moest vermoorden, aldus zijn verklaring.

1 uur geleden
OM: verdachte moord Lisa (17) groeide niet op in weeshuizen

AMSTERDAM (ANP) - Het lijkt erop dat de verdachte van de moord op Lisa (17) niet is opgegroeid in weeshuizen in Nigeria, zoals hij in eerste instantie heeft verklaard. "Ons is gebleken dat die verklaring niet klopt", zei de officier van justitie woensdag op een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam. Ook heeft justitie een andere naam en geboortedatum ontdekt bij de verdachte die de naam Chris Jude gebruikte.

1 uur geleden
Verdachte moord op Lisa heeft bekend

AMSTERDAM (ANP) - De 22-jarige Chris Jude, die verdacht wordt van de moord op Lisa (17) in augustus vorig jaar, heeft bekend. Dat maakte het Openbaar Ministerie woensdag bekend tijdens een tweede inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam. Ook de andere feiten waarvan hij wordt verdacht heeft Jude bekend.

2 uur geleden
Vogelkenner Nico de Haan (78) overleden

ZEIST (ANP) - Nico de Haan, liefhebber en kenner van vogels en oud-waarnemend directeur van Vogelbescherming Nederland, is overleden. De Haan was 78 jaar. Dat heeft Vogelbescherming Nederland laten weten. De Haan overleed zaterdag. "Meer dan een halve eeuw was hij gezichtsbepalend voor de organisatie en een boegbeeld voor vogels in Nederland", zo omschrijft de organisatie hem.

2 uur geleden