Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bioloog: natuur lijdt door het weer in Nederland

Bioloog: natuur lijdt door het weer in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Planten en dieren hebben het momenteel zwaar, signaleert bioloog Arnold van Vliet. Na meerdere zomers met hittegolven en droogte leek de situatie dit jaar wat gunstiger voor de natuur. Dat is echter niet het geval, benadrukt Van Vliet. "Veel mensen hebben het misschien niet in de gaten, maar we hadden nog steeds het warmste voorjaar ooit."

De gemiddelde temperatuur deze lente was 11,8 graden, waarmee het record uit 2007 werd verbroken. "Warmer dan ooit... Dat betekent dat alle planten en dieren deze situatie nog niet eerder hebben meegemaakt", zegt de bioloog. De nattigheid in Nederland was ook extreem. Het KNMI liet eind mei weten dat het voorjaar een van de natste was ooit gemeten. "Zodra er records behaald worden, is dat voor de natuur nooit goed", stelt Van Vliet. "En zeker niet als het een aaneenschakeling is van records."

Klimaatwetenschappers verbazen zich echter niet over die weersextremen. In allerlei rapporten waarschuwen ze voor warmte, droogte én hevige regenval als gevolg van klimaatverandering. Ook wereldwijd werden afgelopen week meerdere hitterecords bereikt, waarmee de cijfers van vorig jaar werden verbroken.

Wennen

Toch ziet Van Vliet dat Nederlanders dit als een relatief koude lente hebben ervaren, en als een koud en nat begin van de zomer. Mensen in het land zijn duidelijk teleurgesteld over het weer. Op sociale media zoals Instagram en TikTok delen ze filmpjes van de regen. Ondertussen kunnen insecten door de regen niet goed vliegen en zijn bijvoorbeeld hommels met nest en al verdronken omdat ze diep onder de grond zaten. Ook legt Van Vliet uit dat bomen inmiddels al langer in water staan, waardoor de wortels stikken.

Het KNMI noemde juni "vrij koel". Dat komt doordat de temperatuur vergeleken wordt met het gemiddelde van de afgelopen dertig jaar, "juist jaren waarin klimaatverandering heel zichtbaar is geworden", erkent een woordvoerder van het weerinstituut. Daarom vergelijkt het KNMI in andere rapporten de temperatuur met gemiddeldes van voor de industriële revolutie. "Dan krijg je een heel ander beeld", zegt de woordvoerder.

Van Vliet pleit ervoor dat die vergelijking met langer geleden altijd gemaakt wordt. "Als je naar het gemiddelde van vijftig jaar geleden kijkt, dan was juni helemaal niet koel. Dan was het juist warmer dan normaal." Hij ziet dat mensen snel wennen aan de hogere temperaturen. "Maar voor de natuur is dit nog steeds een extreme situatie met zeer grote gevolgen."

Meer uit Binnenland

Demonstratie tegen wapenbeurs Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Op het plein bij evenementencentrum Ahoy in Rotterdam demonstreren enkele tientallen leden van verschillende actiegroepen tegen de jaarlijkse wapenbeurs NIDV Exhibition for Defence and Security (NEDS).

1 minuut geleden
Rijkswaterstaat houdt eerste regionale strooiactie van seizoen

UTRECHT (ANP) - De strooiwagens van Rijkswaterstaat zijn woensdag en in de nacht van woensdag op donderdag uitgerukt voor de eerste strooiactie van het najaar. Er is gestrooid in het noorden, het oosten en een deel van Limburg. In totaal gaat het donderdagochtend om 735.211 kilo strooizout.

42 minuten geleden
Amsterdam trekt geld uit voor meer hiv-preventie

AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat meer geld steken in de preventie van hiv-besmettingen. Dat laat zorgwethouder Alexander Scholtes weten in reactie op een bericht van Stichting hiv monitoring (SHM) van Amsterdam UMC. Daaruit blijkt dat het aantal nieuwe gevallen van hiv niet meer daalt en dat het mogelijk gaat stijgen.

44 minuten geleden
Aidsfonds wil dat overheid meer geld steekt in preventie van hiv

AMSTERDAM (ANP) - De overheid moet meer geld steken in manieren om te voorkomen dat mensen hiv oplopen, het virus dat aids kan veroorzaken. Dat zegt Aidsfonds - Soa Aids Nederland.

2 uur geleden
Inspectie: veel scholieren vinden schrijven simpele tekst lastig

DEN HAAG (ANP) - Veel kinderen op de middelbare school hebben moeite om simpele Nederlandse teksten te schrijven. Ze halen het basisniveau niet, constateert de Inspectie van het Onderwijs donderdag in een onderzoek naar schrijfvaardigheid.

2 uur geleden
Media willen aandacht voor gevaar van dominante rol techbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De landelijke en regionale media willen dat het volgende kabinet iets doet aan de dominante positie van grote Amerikaanse en Chinese techbedrijven. Die gebruiken kunstmatige intelligentie (AI) om ongecontroleerde en vaak onbetrouwbare informatie te delen. "Dit vormt een ernstige bedreiging voor de democratische weerbaarheid, maar ook voor de strategische autonomie en daarmee de veiligheid van Nederland", zeggen de media-organisaties donderdag in een gezamenlijke brief aan informateur Sybrand Buma.

2 uur geleden
Jongeren sturen 1 tot 3 keer per maand een Tikkie naar ouders

AMSTERDAM (ANP) - Jongeren tussen de 10 en 16 jaar sturen gemiddeld een tot drie keer per maand een Tikkie naar hun ouders. Uit onderzoek van BUUT, een digitale bank voor jongeren, blijkt dat 54 procent van de ouders regelmatig extra geld overmaakt via een betaalverzoek. Vaak doen ouders dit zonder daar vragen over te stellen.

4 uur geleden