Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bioloog: natuur lijdt door het weer in Nederland

Bioloog: natuur lijdt door het weer in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Planten en dieren hebben het momenteel zwaar, signaleert bioloog Arnold van Vliet. Na meerdere zomers met hittegolven en droogte leek de situatie dit jaar wat gunstiger voor de natuur. Dat is echter niet het geval, benadrukt Van Vliet. "Veel mensen hebben het misschien niet in de gaten, maar we hadden nog steeds het warmste voorjaar ooit."

De gemiddelde temperatuur deze lente was 11,8 graden, waarmee het record uit 2007 werd verbroken. "Warmer dan ooit... Dat betekent dat alle planten en dieren deze situatie nog niet eerder hebben meegemaakt", zegt de bioloog. De nattigheid in Nederland was ook extreem. Het KNMI liet eind mei weten dat het voorjaar een van de natste was ooit gemeten. "Zodra er records behaald worden, is dat voor de natuur nooit goed", stelt Van Vliet. "En zeker niet als het een aaneenschakeling is van records."

Klimaatwetenschappers verbazen zich echter niet over die weersextremen. In allerlei rapporten waarschuwen ze voor warmte, droogte én hevige regenval als gevolg van klimaatverandering. Ook wereldwijd werden afgelopen week meerdere hitterecords bereikt, waarmee de cijfers van vorig jaar werden verbroken.

Wennen

Toch ziet Van Vliet dat Nederlanders dit als een relatief koude lente hebben ervaren, en als een koud en nat begin van de zomer. Mensen in het land zijn duidelijk teleurgesteld over het weer. Op sociale media zoals Instagram en TikTok delen ze filmpjes van de regen. Ondertussen kunnen insecten door de regen niet goed vliegen en zijn bijvoorbeeld hommels met nest en al verdronken omdat ze diep onder de grond zaten. Ook legt Van Vliet uit dat bomen inmiddels al langer in water staan, waardoor de wortels stikken.

Het KNMI noemde juni "vrij koel". Dat komt doordat de temperatuur vergeleken wordt met het gemiddelde van de afgelopen dertig jaar, "juist jaren waarin klimaatverandering heel zichtbaar is geworden", erkent een woordvoerder van het weerinstituut. Daarom vergelijkt het KNMI in andere rapporten de temperatuur met gemiddeldes van voor de industriële revolutie. "Dan krijg je een heel ander beeld", zegt de woordvoerder.

Van Vliet pleit ervoor dat die vergelijking met langer geleden altijd gemaakt wordt. "Als je naar het gemiddelde van vijftig jaar geleden kijkt, dan was juni helemaal niet koel. Dan was het juist warmer dan normaal." Hij ziet dat mensen snel wennen aan de hogere temperaturen. "Maar voor de natuur is dit nog steeds een extreme situatie met zeer grote gevolgen."

Meer uit Binnenland

Epe legt Fletcher dwangsom op voor opvang, keten wil niet betalen

EPE (ANP) - De gemeente Epe heeft ook aan Fletcher Hotels een dwangsom van 17.250 euro per dag met een maximum van ruim 3,1 miljoen euro opgelegd, omdat er na de gestelde deadline van afgelopen zaterdag nog asielzoekers worden opgevangen in een vestiging van de hotelketen in Epe.

8 uur geleden
COA haalt ultimatum Hardenberg niet, betaalt na dinsdag dwangsom

HARDENBERG (ANP) - Opvangorgaan COA is er niet in geslaagd de asielopvanglocaties in Hardenberg (Overijssel) leeg te krijgen en zal na dinsdag daarom de eerste dwangsom moeten betalen die de gemeente heeft opgelegd. Dat laat een COA-woordvoerder weten. Aan het eind van de maandag zijn er nog 427 mensen in de opvang aan de Jachthuisweg en vijf in de noodlocatie Loozen.

9 uur geleden
In Heemstede opgepakte jongens verdacht voorbereiden explosie

HAARLEM (ANP) - De jongens van 14 en 17 jaar die in de nacht van donderdag op vrijdag werden opgepakt in Heemstede worden verdacht van het voorbereiden van een explosie of brand te stichten met een terroristisch oogmerk. Dat meldt het Openbaar Ministerie Noord-Holland.

10 uur geleden
PowNed: De Wild tijdelijk afwezig op Radio 2, Eddy Keur vervangt

HILVERSUM (ANP) - NPO Radio 2-dj Ruud de Wild is de komende week niet te horen op NPO Radio 2. Dat heeft omroep PowNed maandag laten weten. "Naar verwachting zal hij volgende week maandag zijn werkzaamheden weer oppakken", aldus een verklaring van de omroep. Eddy Keur vervangt hem de komende dagen.

10 uur geleden
Verdachte doodschieten Önal in Rijswijk opgepakt in Frankrijk

DEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige Turkse man zonder vaste woon- of verblijfplaats die verdacht wordt van de moord op de 41-jarige Cemil Önal in Rijswijk is in Frankrijk gearresteerd. Het Openbaar Ministerie denkt dat hij de schutter is. De man werd in Frankrijk opgepakt voor verboden wapenbezit. Het OM had Frankrijk via een Europees aanhoudingsbevel verzocht de man aan te houden voor de zaak in Rijswijk.

10 uur geleden
Schiphol-uitspraak heeft nu geen gevolgen voor aantal vluchten

DEN HAAG (ANP) - Het maximumaantal vluchten van en naar Schiphol is vooralsnog niet veranderd nadat de Raad van State regels daarover schrapte. De luchtvaartautoriteit van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) valt terug op de gedoogsituatie die eerder ook gold, meldt een woordvoerder na vragen van het ANP.

11 uur geleden
Politie krijgt 150 tips over explosie bij joodse school Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft meer dan 150 tips ontvangen over de explosie bij een joodse school in Amsterdam. Vorige week toonde zij bewakingsbeelden van twee verdachten van de aanslag, die plaatsvond in de nacht van vrijdag 13 op zaterdag 14 maart.

11 uur geleden