Binnenstad Utrecht weer omsingeld door water
UTRECHT (ANP) - In Utrecht kan weer om de binnenstad worden gevaren. Zaterdag wordt de singel (ook wel de stadsbuitengracht) die de oude kern omsluit, heropend. De singel - voor een groot deel een rijksmonument - is in de jaren zeventig deels gedempt om er een weg voor aan te leggen.
In 1958 was er zelfs even sprake van dat de hele singel zou verdwijnen om plaats te maken voor een rondweg. Toenmalig minister Marga Klompé stak daar een stokje voor en wees de vaarverbinding aan als monument.
Tien jaar later besloot de gemeente onder luid protest toch om de Catharijnesingel te dempen. Er moest meer ruimte komen voor auto’s en winkelcentrum Hoog Catharijne moest worden gebouwd. Een deel van de Weerdsingel werd in die tijd tot groot verdriet van Utrechters opgeofferd voor een parkeerterrein.
Inwoners bleven al die tijd strijden voor het terugbrengen van het water. In 2002 stemde Utrecht in een referendum voor het weer opengraven van de Weerdsingel en Catharijnesingel. De afgelopen vijf jaren is hieraan hard gewerkt. De ‘fout uit het verleden’ is volgens de gemeente nu hersteld. De nieuwe singel is opnieuw verbonden met de Weerdsingel, met de Oudegracht, de Vecht en de Kromme Rijn.
Bij het vernieuwde Hoog Catharijne stroomt het water voortaan onder het winkelcentrum door. De singel neemt tegenwoordig een prominente plek in van de nieuwbouwplannen in het stationsgebied.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft afgelopen juni een brief geschreven aan rapper Ye, waarin zij hem opriep zich met respect te gedragen tegen Amsterdammers en Joodse Amsterdammers in het bijzonder. In de brief, die is ingezien door het ANP, schrijft Halsema ook dat zij de rapper het liefst uit de stad had geweerd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Joodse gemeenteleden hebben koning Willem-Alexander dinsdag tijdens zijn bezoek aan de Liberaal Joodse Gemeente Beth Jehoeda in Den Haag openhartig verteld dat zij zich sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 minder veilig voelen. De koning was daar om met verschillende generaties te spreken over het Joodse leven en de betekenis van de gemeenschap.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) spreekt twee zorgverzekeraars aan omdat zij slechts gedeeltelijk zouden voldoen aan hun wettelijke zorgplicht. Het gaat dan om de toegang tot medische hulpmiddelen in acute situaties voor mensen met diabetes, incontinentie en stoma- en wondzorgbehoeften, die buiten het ziekenhuis of in een instelling verblijven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op Utrecht Centraal en Haarlem Centraal zijn dinsdag in totaal vijf mensen aangehouden nadat daar onbeheerde bagage was aangetroffen. Op beide stations werden delen van het station tijdelijk afgezet. De politie onderzoekt de omstandigheden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag de 24-jarige William P. veroordeeld tot tien jaar cel voor de moord op zijn vader (65) op 29 maart 2024 in Amsterdam-Zuidoost. P. was in de vroege ochtend de woning van zijn vader binnengedrongen en heeft de man met een groot aantal messteken gedood.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zeker vier stations zijn dinsdagochtend kort na elkaar ontruimd geweest omdat daar tassen waren achtergelaten. Dat melden spoorbeheerder ProRail en de politie. Het ging om de stations Rotterdam Centraal, Utrecht Centraal, Haarlem en Dordrecht. Alle stations zijn inmiddels weer vrijgegeven, laat de NS weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft dinsdag bepaald dat de veroordeling van Viruswaarheid-voorman Willem Engel, die in hoger beroep een taakstraf van zestig uur kreeg opgelegd voor opruiing in de coronatijd, in stand blijft. De Hoge Raad verwierp het cassatieberoep, waarmee de veroordeling definitief is geworden.
2 uur geleden