Bill Gates weerspreekt complottheorieën over virusuitbraak
WASHINGTON (ANP/AFP) - Miljardair Bill Gates heeft donderdag (lokale tijd) enkele samenzweringstheorieën tegengesproken waarin hij wordt beschuldigd de coronavirusuitbraak te hebben veroorzaakt. "Het is een slechte combinatie van de pandemie en sociale media en mensen die op zoek zijn naar een hele eenvoudige verklaring", zei de oprichter van Microsoft tijdens een interview op CNN.
Sinds het begin van de uitbraak zijn getrukeerde foto's en nepnieuwsberichten gericht tegen Gates door complotdenkers verspreid op sociale media. Een video waarin Gates wordt beschuldigd van het "willen elimineren van 15 procent van de bevolking" door middel van vaccinatie en elektronische microchips, heeft miljoenen weergaven op YouTube. "Onze stichting heeft meer geld gegeven om vaccins te kopen om levens te redden dan welke groep dan ook", zei Gates, verwijzend naar zijn gelijknamige stichting.
Hij heeft 250 miljoen dollar toegezegd voor de strijd tegen de pandemie en zijn stichting heeft de afgelopen twintig jaar miljarden dollars uitgegeven aan het verbeteren van de gezondheidszorg in ontwikkelingslanden. "Dus draai je dat gewoon om. Je zegt, oké, we verdienen geld en we proberen mensen te doden met vaccins of door iets uit te vinden", vervolgde Gates. "En het is in ieder geval waar, we worden geassocieerd met vaccins, maar je hebt de connectie eigenlijk omgedraaid", aldus Gates.
Uitbuiten van de crisis
Een aantal beschuldigingen, waaronder berichten waarin wordt beweerd dat de FBI Gates heeft gearresteerd voor biologisch terrorisme of dat hij een westers complot steunt om Afrikanen te vergiftigen, deelt een rode draad. Ze beschuldigen de magnaat van het uitbuiten van de crisis, of het nu gaat om "controle over mensen" of om geld te verdienen met de verkoop van vaccins.
Het is niet de eerste keer dat Gates het doelwit wordt van complotdenkers. Toen het zikavirus in 2015 in Brazilië uitbrak, was hij een van de vele machtige westerse figuren die de schuld van de ziekte kregen. Andere geruchten beweren dat hij stiekem een hagedis is, een oude favoriet onder onlinetrollen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
7 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
7 uur geleden