Bill Gates koopt zich in bij bierbrouwer Heineken
AMSTERDAM (ANP) - Microsoft-oprichter Bill Gates heeft een minderheidsbelang genomen in brouwer Heineken. De bekende miljardair heeft volgens berekeningen van persbureau Bloomberg voor bijna 850 miljoen euro aandelen ingekocht bij Heineken Holding, de houdstermaatschappij van het Nederlandse bierconcern. Daarmee is zijn deelneming goed voor 3,8 procent van de stukken.
Gates kocht op persoonlijke titel een kleine 6,7 miljoen aandelen en nog eens zo'n 4,2 miljoen via filantropische organisatie Bill & Melinda Gates Foundation. Deze deals vonden vorige week plaats op dezelfde dag dat Heinekens Mexicaanse grootaandeelhouder Femsa voor miljarden euro's aan stukken van de hand deed.
Femsa werd in 2010 een grote aandeelhouder van Heineken toen het Nederlandse concern de biertak van de Mexicanen overnam. Femsa exploiteert ook nog ongeveer 20.000 winkels en meer dan 3600 apotheken. Ook is er nog een bottelaar, genaamd Coca-Cola Femsa. Het bedrijf heeft onlangs besloten om zich uitsluitend nog op zijn digitale, retail- en bottelactiviteiten te richten en het Heineken-belang te gaan verzilveren.
Picnic
Heineken zelf maakte van de gelegenheid gebruik om voor 1 miljard euro aan eigen aandelen terug te kopen. Andere beleggers, waaronder dus Gates, kochten ook stukken. Daardoor neemt de deelneming van Femsa voorlopig af van bijna 15 procent tot ruim 8 procent. Femsa heeft aangegeven het belang in een periode van twee tot drie jaar helemaal te verkopen.
Heineken is niet de enige Nederlandse onderneming waarin Gates geld steekt. Volgens Bloomberg heeft de steenrijke zakenman ook geïnvesteerd in onlinesupermarkt Picnic en heeft hij een belang van circa 1,3 procent in de aan de Amsterdamse beurs genoteerde kunstmestproducent OCI. Wat Gates precies wil met zijn deelneming in Heineken, is niet bekend. De Bill & Melinda Gates Foundation is een van de grootste filantropische organisaties ter wereld. De stichting bestaat sinds 2000, telt bijna 1800 werknemers en heeft al bijna 80 miljard dollar uitgegeven aan tal van projecten en initiatieven.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het gros van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf wil dat het kabinet spoedig met maatregelen komt om de torenhoge energie- en brandstofprijzen te dempen, meldt Ondernemend Nederland (ONL) na onderzoek. De ondernemersvereniging pleit voor een structurele verlaging van de energie- en brandstofprijzen en niet voor een "tijdelijke pleister".
28 minuten geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse regering verwacht dat de steun aan bedrijven en gezinnen, bedoeld om hen te beschermen tegen hoge prijzen veroorzaakt door de Iranoorlog, de begrotingspositie van het land niet schaadt. Volgens de Italiaanse economieminister Giancarlo Giorgetti verkeert Italië in een "solide" positie om de crisis aan te pakken.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer 52.000 mensen hebben zaterdag een koopwoning bezichtigd tijdens de Open Huizen Dag van makelaarsorganisatie NVM. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in oktober. Toen bekeken 45.000 mensen een huis.
18 uur geledenYAOUNDÉ (ANP) - Wereldwijde afspraken om geen invoerheffingen in te voeren voor digitale handel worden mogelijk verlengd. Binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) is de afspraak dat "elektronische transmissies", zoals downloads of digitale diensten, niet te maken mogen krijgen met importheffingen. India verzette zich aanvankelijk tegen een verlenging van die overeenkomst, maar laat zijn bezwaren op de WTO-top in Kameroen mogelijk vallen.
20 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De werkzaamheden in de haven van Salalah in Oman liggen ongeveer 48 uur stil na een aanval zaterdagochtend, verwacht Maersk. De haven werd geëvacueerd na een "veiligheidsincident" dat schade heeft veroorzaakt aan een hijskraan. Volgens Maersk waren drones betrokken bij de aanval en werden explosies gemeld.
20 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/RTR) - De Eurocommissaris voor Handel zegt een "zeer positief" gesprek met de Amerikaanse handelsgezant Jamieson Greer te hebben gehad. Ze spraken onder andere over toegang tot kritieke mineralen en importheffingen, zei Maroš Šefčovič bij een top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Kameroen. De ontmoeting volgt enkele dagen op de goedkeuring van het Europees Parlement voor de handelsdeal die de VS en de Europese Commissie de afgelopen zomer sloten.
21 uur geledenURK (ANP) - Als de brandstofprijzen voor kottervissers hoog blijven, vaart binnenkort bijna niemand van de Nederlandse kottervloot nog uit. De hoge dieselkosten maken het vrijwel onmogelijk om geld te verdienen aan de gevangen vis, waarschuwt de Nederlandse Vissersbond.
22 uur geleden