Bill Gates denkt dat opwarming niet onder 1,5 graad kan blijven
WASHINGTON (ANP) - Bill Gates gelooft niet dat het nog gaat lukken om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad. Volgens de miljardair en filantroop, die zelf veel geld investeert in het ontwikkelen van technieken om klimaatverandering tegen te gaan, zal het al een duizelingwekkende inspanning vergen om de temperatuurstijging te beperken tot onder de 2 graden.
Niemand wil "de eerste zijn om het te zeggen", aldus Gates in een interview met persbureau Reuters, maar de cijfers tonen volgens hem aan dat 1,5 graad niet meer binnen bereik is. Aan de andere kant toont hij zich wel positief over innovaties die de economie duurzamer moeten maken. Gates investeert bijvoorbeeld in kernfusie en het afvangen van CO2 uit de lucht. Ook in de staal- en cementindustrie ziet hij "fantastische vooruitgang".
Gates is overigens zeker niet de eerste die zegt dat het meest ambitieuze doel uit het klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar is. Zo'n duizend wetenschappers ondertekenden eind oktober een verklaring van actiegroep Scientist Rebellion waarin stond dat het "onvermijdelijk" is dat de wereld verder zal opwarmen dan 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden. Politici moeten daar voor uitkomen, vinden de onderzoekers uit verschillende vakgebieden. Hun punt was niet dat we ons daarbij moeten neerleggen, maar dat "radicale actie" nodig is om de opwarming toch nog zo laag mogelijk te houden.
Rapport VN-organisatie UNEP
Het VN-milieuprogramma (UNEP) schreef dit najaar in een rapport al met het huidige beleid "geen geloofwaardige route" te zien om onder de 1,5 graad opwarming te blijven. Klimaatpanel IPCC is iets terughoudender en houdt het er tot nog toe op dat de uitstoot "onmiddellijk en drastisch" omlaag moet om binnen de 1,5 graad te blijven.
Die grens is niet willekeurig gekozen: klimaatwetenschappers waarschuwen al jaren dat meer opwarming betekent dat de gevolgen van klimaatverandering veel groter zullen zijn. Boven de 1,5 graad komen allerlei kantelpunten dichterbij, zoals het wegsmelten van de ijskap op Groenland en de permafrost. In die permanent bevroren grond ligt een grote hoeveelheid CO2, methaan en lachgas opgeslagen. Als die broeikasgassen door ontdooiing vrijkomen, wordt de opwarming verder aangejaagd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse immigratiedienst ICE is van plan om in één jaar tijd 100 miljoen dollar (ongeveer 85,2 miljoen euro) uit te geven aan het werven van nieuwe medewerkers. De campagne richt zich op voorstanders van wapenbezit en militaire enthousiastelingen. Dat meldt The Washington Post.
9 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De beelden die Rusland naar buiten bracht van de vermeende droneaanval op een buitenverblijf van Vladimir Poetin in Novgorod zijn "lachwekkend". Dat zegt een woordvoerder van het Oekraïense ministerie van Buitenlandse Zaken. "Het feit dat het ze twee dagen duurde om hiermee te komen en dit vervolgens willen presenteren als bewijs - dat alleen al laat zien dat ze niet eens het verzinnen van een verhaal serieus nemen."
30 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."
4 uur geledenBRUSSEL/JERUZALEM/GENÈVE (ANP/AFP) - Eurocommissaris Hadja Lahbib heeft beklemtoond dat Israëlische maatregelen tegen niet-gouvernementele organisaties die actief zijn in de Gazastrook "vitale hulp" aan de belegerde strook zullen blokkeren.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Russische bewering dat Oekraïne drones heeft afgevuurd op de woning van president Vladimir Poetin is een "opzettelijke afleiding" van de vredesinspanningen, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X.
5 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.
6 uur geleden