Bill Gates denkt dat opwarming niet onder 1,5 graad kan blijven
WASHINGTON (ANP) - Bill Gates gelooft niet dat het nog gaat lukken om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad. Volgens de miljardair en filantroop, die zelf veel geld investeert in het ontwikkelen van technieken om klimaatverandering tegen te gaan, zal het al een duizelingwekkende inspanning vergen om de temperatuurstijging te beperken tot onder de 2 graden.
Niemand wil "de eerste zijn om het te zeggen", aldus Gates in een interview met persbureau Reuters, maar de cijfers tonen volgens hem aan dat 1,5 graad niet meer binnen bereik is. Aan de andere kant toont hij zich wel positief over innovaties die de economie duurzamer moeten maken. Gates investeert bijvoorbeeld in kernfusie en het afvangen van CO2 uit de lucht. Ook in de staal- en cementindustrie ziet hij "fantastische vooruitgang".
Gates is overigens zeker niet de eerste die zegt dat het meest ambitieuze doel uit het klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar is. Zo'n duizend wetenschappers ondertekenden eind oktober een verklaring van actiegroep Scientist Rebellion waarin stond dat het "onvermijdelijk" is dat de wereld verder zal opwarmen dan 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden. Politici moeten daar voor uitkomen, vinden de onderzoekers uit verschillende vakgebieden. Hun punt was niet dat we ons daarbij moeten neerleggen, maar dat "radicale actie" nodig is om de opwarming toch nog zo laag mogelijk te houden.
Rapport VN-organisatie UNEP
Het VN-milieuprogramma (UNEP) schreef dit najaar in een rapport al met het huidige beleid "geen geloofwaardige route" te zien om onder de 1,5 graad opwarming te blijven. Klimaatpanel IPCC is iets terughoudender en houdt het er tot nog toe op dat de uitstoot "onmiddellijk en drastisch" omlaag moet om binnen de 1,5 graad te blijven.
Die grens is niet willekeurig gekozen: klimaatwetenschappers waarschuwen al jaren dat meer opwarming betekent dat de gevolgen van klimaatverandering veel groter zullen zijn. Boven de 1,5 graad komen allerlei kantelpunten dichterbij, zoals het wegsmelten van de ijskap op Groenland en de permafrost. In die permanent bevroren grond ligt een grote hoeveelheid CO2, methaan en lachgas opgeslagen. Als die broeikasgassen door ontdooiing vrijkomen, wordt de opwarming verder aangejaagd.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
3 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
6 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
9 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
10 uur geleden