Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bill Gates denkt dat opwarming niet onder 1,5 graad kan blijven

Bill Gates denkt dat opwarming niet onder 1,5 graad kan blijven

WASHINGTON (ANP) - Bill Gates gelooft niet dat het nog gaat lukken om de opwarming van de aarde te beperken tot 1,5 graad. Volgens de miljardair en filantroop, die zelf veel geld investeert in het ontwikkelen van technieken om klimaatverandering tegen te gaan, zal het al een duizelingwekkende inspanning vergen om de temperatuurstijging te beperken tot onder de 2 graden.

Niemand wil "de eerste zijn om het te zeggen", aldus Gates in een interview met persbureau Reuters, maar de cijfers tonen volgens hem aan dat 1,5 graad niet meer binnen bereik is. Aan de andere kant toont hij zich wel positief over innovaties die de economie duurzamer moeten maken. Gates investeert bijvoorbeeld in kernfusie en het afvangen van CO2 uit de lucht. Ook in de staal- en cementindustrie ziet hij "fantastische vooruitgang".

Gates is overigens zeker niet de eerste die zegt dat het meest ambitieuze doel uit het klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar is. Zo'n duizend wetenschappers ondertekenden eind oktober een verklaring van actiegroep Scientist Rebellion waarin stond dat het "onvermijdelijk" is dat de wereld verder zal opwarmen dan 1,5 graad ten opzichte van pre-industriële tijden. Politici moeten daar voor uitkomen, vinden de onderzoekers uit verschillende vakgebieden. Hun punt was niet dat we ons daarbij moeten neerleggen, maar dat "radicale actie" nodig is om de opwarming toch nog zo laag mogelijk te houden.

Rapport VN-organisatie UNEP

Het VN-milieuprogramma (UNEP) schreef dit najaar in een rapport al met het huidige beleid "geen geloofwaardige route" te zien om onder de 1,5 graad opwarming te blijven. Klimaatpanel IPCC is iets terughoudender en houdt het er tot nog toe op dat de uitstoot "onmiddellijk en drastisch" omlaag moet om binnen de 1,5 graad te blijven.

Die grens is niet willekeurig gekozen: klimaatwetenschappers waarschuwen al jaren dat meer opwarming betekent dat de gevolgen van klimaatverandering veel groter zullen zijn. Boven de 1,5 graad komen allerlei kantelpunten dichterbij, zoals het wegsmelten van de ijskap op Groenland en de permafrost. In die permanent bevroren grond ligt een grote hoeveelheid CO2, methaan en lachgas opgeslagen. Als die broeikasgassen door ontdooiing vrijkomen, wordt de opwarming verder aangejaagd.

Meer uit Buitenland

China kondigt militaire oefeningen rond Taiwan aan

TAIPEI (ANP/AFP) - China gaat grootscheepse militaire oefeningen houden rond Taiwan, dat het als afvallige provincie beschouwt. Dinsdag zullen er schietoefeningen plaatsvinden in vijf gebieden in de wateren en het luchtruim rond Taiwan, maakte het Chinese leger bekend.

3 minuten geleden
Zelensky: top met Europese leiders in januari

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zal in januari Europese leiders en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen in Washington. Daar zullen zij verder spreken over veiligheidsgaranties voor Oekraïne. Dat heeft Zelensky bekendgemaakt op Telegram.

10 minuten geleden
Doden en gewonden bij treinongeluk in zuiden van Mexico

NIZANDA (ANP/RTR) - Bij een treinongeluk in het zuiden van Mexico zijn zondag zeker dertien mensen omgekomen. De trein met 250 mensen aan boord ontspoorde in de zuidelijke staat Oaxaca.

2 uur geleden
Trump na gesprek met Zelensky: we komen dichter bij einde oorlog

MAR-A-LAGO (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat het einde van de oorlog in Oekraïne dichterbij is gekomen na zijn gesprekken met de Russische en de Oekraïense president zondag. Trump zei tijdens een persconferentie met Volodymyr Zelensky dat nog niet alle kwesties opgelost zijn, maar dat beide partijen steeds dichter bij een deal komen.

5 uur geleden
Regeringspartij Kosovo wint verkiezingen, mogelijk einde impasse

PRISTINA (ANP/RTR) - De partij van premier Albin Kurti heeft bij de Kosovaarse verkiezingen ongeveer de helft van de stemmen gekregen, blijkt uit de voorlopige uitslagen. Dat betekent dat die waarschijnlijk een nieuwe regering kan vormen en er een einde kan komen aan de politieke impasse die al maanden duurt.

5 uur geleden
Houthi's: Israëlische aanwezigheid in Somaliland zou doelwit zijn

SANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben gewaarschuwd dat ze iedere Israëlische aanwezigheid in Somaliland als een militair doelwit zullen beschouwen. Somaliland ligt vlak bij het gebied dat de Houthi's in Jemen onder controle hebben, aan de overkant van de Golf van Aden.

5 uur geleden
Kremlin: Rusland en VS eens dat bestand oorlog zou verlengen

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Het telefoongesprek tussen Vladimir Poetin en Donald Trump had volgens het Kremlin een "vriendelijke toon". Topadviseur Joeri Oesjakov zei dat de twee presidenten het eens zijn dat er een definitieve oplossing moet komen voor de oorlog in Oekraïne en dat een tijdelijk bestand het conflict alleen maar zou verlengen.

8 uur geleden