Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijval en kritiek in Tweede Kamer voor burgerinitiatief Nicotinee

Bijval en kritiek in Tweede Kamer voor burgerinitiatief Nicotinee

DEN HAAG (ANP) - De coalitie is verdeeld over een mogelijk verbod voor de verkoop van nicotinehoudende producten aan mensen die zijn geboren na 1 januari 2012. NSC-Kamerlid Daniëlle Jansen werkt aan een initiatiefnota hiertoe, die is gebaseerd op het burgerinitiatief Nicotinee dat donderdag in de Tweede Kamer wordt behandeld. Een verbod zou ertoe leiden dat vanaf 2030 de nieuwe generaties van 18-jarigen nooit meer nicotineproducten mogen kopen. Coalitiegenoten PVV en BBB zijn faliekant tegen het plan en noemen het "totaal betuttelend en niet werkbaar".

De VVD is ook terughoudend over het plan, maar wil wel "meeknokken" tegen de verslavingen van rookwaar en de schade die het toebrengt aan de gezondheid. Maatregelen zoals verkoopbeperkingen kunnen beter in Europees verband worden genomen, zei VVD-Kamerlid Judith Tielen. Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, D66, CDA en SP zijn (deels) voor de maatregelen van Nicotinee. Het burgerinitiatief is ondertekend door 70.000 mensen. Activiste en longarts Wanda de Kanter van het burgerinitiatief sprak de Kamerleden aan het begin van het debat toe in de plenaire zaal.

PVV-Tweede Kamerlid Patrick Crijns vindt dat mensen zelf de verantwoordelijkheid moeten nemen niet te gaan roken. Het voorstel beperkt volgens hem "de keuzevrijheid van toekomstige volwassenen en opent de deur naar meer overheidsbemoeienis". Bovendien leidt een verbod alleen maar tot meer problemen, zoals illegale handel en criminaliteit. Ook Marieke Wijen-Nass van BBB wees op een inbreuk op de vrijheid van volwassenen. Bovendien is het "volstrekt belachelijk" dat 18-jarigen in de toekomst wel wiet mogen kopen, maar geen sigaretten, zei Wijen.

Meer uit Politiek

Jetten: Santokhi betekende veel voor Suriname en Nederland

DEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.

2 uur geleden
Maatregelen na hack Financiën raken onder meer schatkistbankieren

DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

5 uur geleden
SGP en JA21 willen opheldering over herstel subsidie UNRWA

DEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).

5 uur geleden
Kabinet maakt bezuiniging op UNRWA dit jaar al ongedaan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.

10 uur geleden
Ook Nederland vraagt Israël om doodstraf niet uit te breiden

DEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.

10 uur geleden
Raad van State keurt verbod op verheerlijking terrorisme niet af

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.

12 uur geleden
Kabinet wil doctorstitel op hbo-niveau mogelijk maken

DEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.

14 uur geleden