Bijna honderd explosies in januari, meeste in Rotterdam
DEN HAAG (ANP) - In januari ging bijna honderd keer een explosief af bij een woning, bedrijfspand of auto. Alleen in oktober vorig jaar gebeurde dit nog vaker, blijkt uit cijfers die het ANP sinds 2023 bijhoudt. De meeste explosies vonden opnieuw plaats in Rotterdam.
Gemiddeld was het vorige maand drie keer per dag raak. Op 12 januari vonden de meeste explosies plaats, namelijk tien, waaronder bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk.
De explosies gebeurden vooral in grote steden zoals Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Zo ging bij een huis aan de Meidoornstraat in Rotterdam, dat vorig jaar al enkele keren doelwit was, deze maand twee keer een explosief af. Afgelopen nacht ging onder meer bij een huis aan de Vrijmark in Almere een explosie af.
Trend
Het aantal incidenten met explosieven neemt sinds enkele jaren flink toe. De politie schat dat bij ruim de helft geen link is met criminaliteit, maar dat een ruzie de oorzaak is van het incident. Volgens de politie wordt vaak zwaar, professioneel vuurwerk gebruikt met flitspoeder als lading. Dat explosieve mengsel zit onder meer in cobra's.
Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) spreekt van een "groot probleem" dat zich in het hele land voordoet. Hij wijst erop dat het een trend is die zich in meer Europese landen laat zien. Een commissie onder leiding van de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten doet onderzoek naar het groeiend aantal explosies en komt met voorstellen om het aan te pakken. "Op de een of andere manier zit er een soort acceptatie in", zegt Van Weel. "Nou, zo'n explosief aan iemand zijn voordeur hangen, daar wordt hij wel bang van. Daar moeten we vanaf. Het is gewoon een kwestie van tijd tot er meer doden of gewonden vallen bij dit soort aanslagen."
In de inventarisatie van het ANP zijn alleen incidenten meegenomen met explosieven die zijn afgegaan, aangezien deze de grootste impact hebben op de omgeving. Het ANP heeft daarbij ook de straat en de plaats van het incident, de datum en het soort locatie waar het explosief is afgegaan bijgehouden. Het gaat om explosies die zijn bekendgemaakt door media of door de politie. Het daadwerkelijke aantal kan nog hoger zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Softwareleverancier ChipSoft heeft woensdagavond softwaresystemen van elektronische patiëntendossiers offline gehaald. Dat bevestigen diverse ziekenhuizen na berichtgeving van techsite Tweakers. ChipSoft heeft te maken met een cyberaanval.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De natuur van de Waddenzee staat onder grote druk, schrijft het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur in een notitie. "Het ecosysteem vertoont structurele tekenen van overbelasting." Onder meer door visserij, defensie-activiteiten en baggeren gaat de natuur steeds verder achteruit.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van Schiphol en drie milieuclubs eisen dat de overheid per direct optreedt tegen de 'herrie' van de luchthaven bij Lijnden en Uithoorn. Greenpeace meldt dat de groep een verzoek tot handhaving heeft ingediend bij de Inspectie Leefomgeving & Transport (ILT).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag de 38-jarige Sander K. in hoger beroep veroordeeld tot twaalf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het doden van de Oekraïense Arina Sasina (34). Tijdens een betaalde seksafspraak werd zij in de zomer van 2022 gewurgd door K. op de zolder van zijn woning in IJmuiden. Daarna sneed K. haar lichaam in stukken, met de bedoeling het weg te maken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wolvenpopulatie in Nederland lijkt nog steeds toe te nemen. Vorig jaar zijn via DNA-onderzoek 131 verschillende wolven vastgesteld, waarvan er 79 'nieuw' zijn. Dat houdt in dat voor het eerst DNA van deze wolven in Nederland is aangetroffen. De cijfers staan in een rapportage van BIJ12, de organisatie die voor de provincies wolvenzaken regelt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpak van mensen met verward en onbegrepen gedrag is te versnipperd, klagen partijen van links tot rechts in de Kamer. In een debat over dat onderwerp vragen ze donderdag om coördinatie, met name van de minister van Binnenlandse Zaken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De veiligheid van het aanmeldcentrum in Ter Apel is vorig jaar verbeterd, maar blijft een punt van zorg. Dat stelt de Inspectie Justitie en Veiligheid in een evaluatie. Die vindt het positief dat de noodvoorzieningen niet zijn gebruikt, mensen niet meer in de recreatieruimte, wachtruimte of tijdelijke huisjes (Portakabins) slapen en dat het veiligheidsplan verder is uitgewerkt. Maar door het hoge aantal bewoners is de situatie "nog steeds kwetsbaar".
4 uur geleden