Bijna honderd explosies in januari, meeste in Rotterdam
DEN HAAG (ANP) - In januari ging bijna honderd keer een explosief af bij een woning, bedrijfspand of auto. Alleen in oktober vorig jaar gebeurde dit nog vaker, blijkt uit cijfers die het ANP sinds 2023 bijhoudt. De meeste explosies vonden opnieuw plaats in Rotterdam.
Gemiddeld was het vorige maand drie keer per dag raak. Op 12 januari vonden de meeste explosies plaats, namelijk tien, waaronder bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk.
De explosies gebeurden vooral in grote steden zoals Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Zo ging bij een huis aan de Meidoornstraat in Rotterdam, dat vorig jaar al enkele keren doelwit was, deze maand twee keer een explosief af. Afgelopen nacht ging onder meer bij een huis aan de Vrijmark in Almere een explosie af.
Trend
Het aantal incidenten met explosieven neemt sinds enkele jaren flink toe. De politie schat dat bij ruim de helft geen link is met criminaliteit, maar dat een ruzie de oorzaak is van het incident. Volgens de politie wordt vaak zwaar, professioneel vuurwerk gebruikt met flitspoeder als lading. Dat explosieve mengsel zit onder meer in cobra's.
Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) spreekt van een "groot probleem" dat zich in het hele land voordoet. Hij wijst erop dat het een trend is die zich in meer Europese landen laat zien. Een commissie onder leiding van de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten doet onderzoek naar het groeiend aantal explosies en komt met voorstellen om het aan te pakken. "Op de een of andere manier zit er een soort acceptatie in", zegt Van Weel. "Nou, zo'n explosief aan iemand zijn voordeur hangen, daar wordt hij wel bang van. Daar moeten we vanaf. Het is gewoon een kwestie van tijd tot er meer doden of gewonden vallen bij dit soort aanslagen."
In de inventarisatie van het ANP zijn alleen incidenten meegenomen met explosieven die zijn afgegaan, aangezien deze de grootste impact hebben op de omgeving. Het ANP heeft daarbij ook de straat en de plaats van het incident, de datum en het soort locatie waar het explosief is afgegaan bijgehouden. Het gaat om explosies die zijn bekendgemaakt door media of door de politie. Het daadwerkelijke aantal kan nog hoger zijn.
Meer uit Binnenland
TILBURG (ANP) - Het dak van een groot transportbedrijf in Tilburg is donderdagavond ingestort, nadat daar een dag eerder al delen van waren ingezakt. Het pand op industrieterrein Vossenberg was daarom al ontruimd en ook de gasleiding en elektra waren al afgesloten. De gemeente vermoedt dat het platte dak is bezweken onder het gewicht van de sneeuw.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, Henk Naves, heeft zich in zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag afgevraagd waarom het zo stil is rond de Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof. "Is het soms zo stil omdat we te afhankelijk zijn geworden?"
9 uur geledenVENLO (ANP) - De politie heeft dinsdag een 20-jarige man uit Venlo aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van zijn vijf maanden oude baby. Het kindje overleed in december onder verdachte omstandigheden, meldt de politie donderdag.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in een week tijd bijna 2,4 miljoen kilo zout gestrooid op provinciale wegen en fietspaden, de grootste hoeveelheid in zeker vijf jaar. Sinds de eerste 'strooidag' van deze winter (23 december) gaat het in totaal al om bijna 3 miljoen kilogram. Vorige winter reden de provinciale strooiwagens 2,23 miljoen kilo zout uit, in 2023-2024 was dat 1,81 miljoen kilo (1810 ton).
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden na de dood van een 60-jarige man in Schiedam maandag. Het gaat om jongens van 16 en 17 jaar uit Schiedam. De man overleed waarschijnlijk nadat hij werd mishandeld, na een ruzie over het gooien van sneeuwballen. Hij werd ter plekke gereanimeerd door hulpdiensten en een voorbijganger, maar kon niet meer worden gered.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS rijdt vrijdag opnieuw met een afgeschaalde dienstregeling vanwege het winterse weer. Dit betekent dat op een aantal trajecten minder treinen rijden en reizigers vaker moeten overstappen en langer onderweg zijn. Ook kunnen treinen drukker zijn dan anders. Ook wordt de dienstregeling in het noorden van het land losgekoppeld van de rest van het land, meldt ProRail.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriƫrs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.
14 uur geleden