Bijna honderd explosies in januari, meeste in Rotterdam
DEN HAAG (ANP) - In januari ging bijna honderd keer een explosief af bij een woning, bedrijfspand of auto. Alleen in oktober vorig jaar gebeurde dit nog vaker, blijkt uit cijfers die het ANP sinds 2023 bijhoudt. De meeste explosies vonden opnieuw plaats in Rotterdam.
Gemiddeld was het vorige maand drie keer per dag raak. Op 12 januari vonden de meeste explosies plaats, namelijk tien, waaronder bij het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk.
De explosies gebeurden vooral in grote steden zoals Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Zo ging bij een huis aan de Meidoornstraat in Rotterdam, dat vorig jaar al enkele keren doelwit was, deze maand twee keer een explosief af. Afgelopen nacht ging onder meer bij een huis aan de Vrijmark in Almere een explosie af.
Trend
Het aantal incidenten met explosieven neemt sinds enkele jaren flink toe. De politie schat dat bij ruim de helft geen link is met criminaliteit, maar dat een ruzie de oorzaak is van het incident. Volgens de politie wordt vaak zwaar, professioneel vuurwerk gebruikt met flitspoeder als lading. Dat explosieve mengsel zit onder meer in cobra's.
Minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) spreekt van een "groot probleem" dat zich in het hele land voordoet. Hij wijst erop dat het een trend is die zich in meer Europese landen laat zien. Een commissie onder leiding van de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten doet onderzoek naar het groeiend aantal explosies en komt met voorstellen om het aan te pakken. "Op de een of andere manier zit er een soort acceptatie in", zegt Van Weel. "Nou, zo'n explosief aan iemand zijn voordeur hangen, daar wordt hij wel bang van. Daar moeten we vanaf. Het is gewoon een kwestie van tijd tot er meer doden of gewonden vallen bij dit soort aanslagen."
In de inventarisatie van het ANP zijn alleen incidenten meegenomen met explosieven die zijn afgegaan, aangezien deze de grootste impact hebben op de omgeving. Het ANP heeft daarbij ook de straat en de plaats van het incident, de datum en het soort locatie waar het explosief is afgegaan bijgehouden. Het gaat om explosies die zijn bekendgemaakt door media of door de politie. Het daadwerkelijke aantal kan nog hoger zijn.
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - De verdediging heeft donderdag de rechtbank in Breda gewraakt in een ontnemingsprocedure tegen Klaas Otto (58). Otto meent dat de rechtbank vooringenomen is en wil daarom andere rechters. De wraking volgde nadat de rechtbank het horen van een getuige had afgewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft Tweede Kamerlid Gideon van Meijeren van Forum voor Democratie in hoger beroep vrijgesproken van opruiing. Eerder legde de rechtbank de politicus een werkstraf op van tweehonderd uur, zoals door het Openbaar Ministerie was geëist.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De politie heeft zo'n tweehonderd tips binnengekregen na het tonen van een hologram van een verdachte in een verkrachtingszaak in Bilthoven uit 2009. "Voor wie nog twijfelt: we hebben DNA van de verkrachter, dus zo kunnen we vaststellen of het om de dader gaat", roept de politie mogelijke andere tipgevers andermaal op.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vrouwen die rechter wilden worden, zijn in het verleden gediscrimineerd, oordeelt het College voor de Rechten van de Mens. Toen de vrouwen werden benoemd tot rechter in opleiding kregen ze een lager salaris dan mannen in dezelfde functie. Volgens het college is dat verschil niet gerechtvaardigd. De uitspraak is niet bindend.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het heropenen van het Groningenveld voor gaswinning is geen optie vanwege de grote veiligheidsrisico's. Zo reageert de Groninger Bodem Beweging (GBB) op het plan van JA21 om wettelijk vast te leggen dat de gasvoorraad uit het Groningenveld achter de hand wordt gehouden als "strategische reserve".
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opvangregeling voor daklozen bij winterse temperaturen kent grote verschillen en gemeenten voeren deze ook niet altijd goed uit, ondanks een bestaande handreiking van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Dat stelt belangencoalitie Dakloosheid Voorbij! in een onderzoek onder tientallen centrumgemeenten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vrijdag vliegen er opnieuw repatriëringsvluchten vanuit het Midden-Oosten. Het ministerie van Buitenlandse Zaken meldt dat het om een vlucht gaat vanuit de Omaanse hoofdstad Muscat, die wordt verzorgd door KLM, en een vlucht van TUI vanuit het Egyptische Sharm-el-Sheikh. Reizigers betalen een eigen bijdrage van 600 euro per persoon.
5 uur geleden