Bijna helft lokale politica's heeft te maken met online-agressie
DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de vrouwen in de lokale politiek (gemeenten, provincies en waterschappen) heeft te maken gehad met online-agressie en -geweld. Dat overkomt vrouwelijke politici vaker dan hun mannelijke collega's (ruim 35 procent). Dat blijkt uit de Monitor Integriteit & Veiligheid, die is uitgevoerd door Atria en Ipsos I&O, in opdracht van het ministerie van Binnenlands zaken.
Voor de monitor zijn ruim 3000 lokale politici bevraagd, onder wie 2175 mannen en 857 vrouwen. Onder online-agressie en -geweld valt verbale agressie, zoals schelden, kwetsen of discriminerende opmerkingen. Maar de politici hebben ook te maken met onlinebedreigingen of -intimidatie, via bijvoorbeeld e-mail of sociale media. Vooral vrouwen van progressieve partijen krijgen hier vaker mee te maken. Vrouwelijke D66-politici hebben het meest te maken met onlinegeweld.
Volgens de monitor hebben politica's niet alleen vaker te maken met online-agressie, maar voelen zij hier ook meer gevolgen van dan mannelijke politici. 55 procent van de vrouw zegt negatieve gevolgen te ervaren, tegenover 49 procent van de mannen. In sommige gevallen is het zelfs een reden om te stoppen met hun ambt; van de ondervraagde vrouwen geeft 11 procent aan dat te hebben overwogen, bij de mannen geldt dat voor 8 procent.
Verder vinden vrouwelijke politici minder vaak dat hun organisatie genoeg doet om agressie en geweld te voorkomen of dat de nazorg goed gereld is.
'Verdienen alle ondersteuning'
Minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) noemt de online-agressie onacceptabel. "Wanneer bestuurders en volksvertegenwoordigers kwetsbaar worden, wordt ook onze democratie kwetsbaar. Onlinehaat zorgt ervoor dat politici zich minder durven uitspreken in het publieke debat. Het beperkt hen in hun functioneren en vrijheid."
"Zij verdienen daarom alle ondersteuning en bescherming om hun werk gedegen en veilig uit te kunnen oefenen", aldus De Jonge over de lokale bestuurders. Sinds januari kunnen lokale bestuurders een zogeheten preventief beveiligingsadvies aanvragen. Dit jaar zijn daar 140 aanvragen van binnengekomen. Het ministerie noemt dat aantal "boven verwachting". "Daarom wordt de komende periode extra capaciteit ingezet om deze aanvragen zo snel mogelijk te verwerken. Daarbij wordt voorrang gegeven aan urgente gevallen, bijvoorbeeld waarbij sprake is van verhoogd risico of dreiging richting de bestuurder."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Wybren van Haga stopt als partijleider van BVNL. Dat heeft hij bekendgemaakt in een videoboodschap. Zijn partij haalde bij de Tweede Kamerverkiezingen opnieuw geen zetel. "Blijkbaar ben ik niet degene die door werkend Nederland en door onze mkb-ondernemers wordt gezien als de man die Nederland van het slot gaat halen."
15 minuten geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Met de installatie van de rechtse Rodrigo Paz als president, heeft Bolivia voor het eerst in bijna 20 jaar geen linksradicale president meer. Paz zei dat hij "voor God, familie en vaderland" de eed aflegde en dat Bolivia nu anders en open naar de wereld kijkt. "Nooit meer een geïsoleerd Bolivia, dat wordt geketend door falende ideologieën en dat de rug naar de wereld toekeert", zei Paz bij zijn aantreden.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met de wisseling van Tweede Kamerleden verdwijnt volgende week in totaal ongeveer 136 jaar ervaring uit de Tweede Kamer. Dat blijkt uit een berekening van het ANP. De vertrekkende Kamerleden hadden bij elkaar bijna 178 jaar ervaring, terwijl hun vervangers ook weer zo'n 42 jaar aan Kamerwerk mee terugbrengen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD overweegt haar eigen politici een deel van hun inkomen te laten afstaan aan de partij. Dat staat in een 'dilemmastuk' dat op een ledenvergadering in december aan bod komt. Als er een besluit over wordt genomen, is dat pas in het voorjaar, zegt een VVD-woordvoerder.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Voor de kerst ziet verkenner Wouter Koolmees nog geen nieuw kabinet op het bordes staan. "Die kans acht ik niet heel groot", zei hij vrijdag na drie dagen van overleg met de politieke leiders uit de Tweede Kamer die in de campagne allemaal verklaarden heel snel een nieuw kabinet te willen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA kan VVD-leider Dilan Yeşilgöz op geen enkele manier overhalen om samen in een coalitie te stappen, zei ze voor een gesprek met de linkse leider en verkenner Wouter Koolmees. De politica zei dat "de verschillen enorm" zijn en dat één gesprek dat niet gaat veranderen. "Dan zouden zij richting hun eigen kiezers een eigen draai moeten maken op alle punten. Dat lijkt me niet geloofwaardig."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt de beslissing over het al dan niet verlagen van het eigen risico in de zorg uit. "We willen eerst kijken hoe het ligt in de Tweede Kamer, dan gaan we besluiten of we het ook voorleggen," zegt zorgminister Jan Anthonie Bruijn (VVD) na afloop van de ministerraad.
2 dagen geleden