Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bijna helft bedrijven vreest coronacrisis niet te overleven'

'Bijna helft bedrijven vreest coronacrisis niet te overleven'

DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de Nederlandse bedrijven verwacht dat hun voortbestaan in gevaar komt als de coronacrisis langer dan een half jaar aanhoudt. In het lopende kwartaal zet een meerderheid van de ondernemers zich schrap voor een lagere omzet. Dat gaat bij de meeste ondernemingen waarschijnlijk gepaard met een verlies van banen.

Ruim 15 procent van ondernemend Nederland verwacht dat het voor hun bedrijf einde oefening is als de coronacrisis langer dan twee maanden duurt. Daarbovenop komt nog eens 31 procent die verwacht om te vallen als de crisis langer dan drie tot zes maanden duurt. Een en ander komt naar voren uit begin april uitgevoerd onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), de Kamer van Koophandel (KvK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB), MKB-Nederland en VNO-NCW.

Voor ongeveer 75 procent van de ondernemers ligt een omzetverlies door corona in het tweede kwartaal voor de hand. Voor velen gaat het om een opbrengstenklap van meer dan een vijfde. Een ruime meerderheid ziet zich daardoor genoodzaakt om in het personeelsbestand te snijden. Bij een kwart van de ondervraagden daalt het aantal medewerkers in de periode naar verwachting met meer dan 20 procent.

Horeca

Kleinere bedrijven met vijf tot twintig werknemers zijn het somberst over hun toekomst. Ruim een vijfde verwacht de crisis niet te overleven als die langer dan twee maanden aanhoudt. Grotere bedrijven vanaf vijftig medewerkers verwachten minder snel in gevaar te komen.

Ondernemers in de horeca behoren duidelijk tot de meest pessimistische groep. Slechts 5 procent van hen verwacht langer dan een jaar op dezelfde voet door te gaan. Ruim twee derde denkt dat hun bedrijf de coronacrisis niet langer dan zes maanden kan doorstaan. Bedrijven in de auto- en motorbranche, de bouw en in de cultuur-, sport- en recreatiesector bevinden zich naar eigen inschatting in een vergelijkbare situatie. In deze branches denkt minimaal 60 procent van de ondernemers het aantal banen te gaan reduceren. Bij de horeca geldt dat zelfs voor 85 procent van bedrijven.

Tweede steunpakket

Daarentegen vrezen relatief weinig ondernemers in de verhuur en handel van vastgoed voor hun voortbestaan. Verder blijkt dat bedrijven in de detailhandel het lastig vinden om een inschatting te maken hoelang hun bedrijf de coronacrisis kan volhouden. In de studie zijn bedrijven uit de financiële sector buiten beschouwing gelaten.

Het beeld is sinds april waarschijnlijk nog verder verslechterd, waarschuwen ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Zij zien in de ingrijpende impact van de coronacrisis de aanleiding voor een "goed tweede steunpakket". Dat moet bedrijven helpen ook de 1,5 meterfase te overleven. Daarnaast moet het kabinet zich volgens de lobbyclubs buigen over "verstandige" investeringen in bijvoorbeeld woningen en verduurzaming, nu de coronacrisis langer lijkt aan te houden.

Meer uit Financieel

Europese gasprijs stijgt tot boven de 100 euro

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aardgasprijs is woensdagmiddag kort boven de 100 euro per megawattuur uitgekomen. Dat was sinds december 2022 niet meer voorgekomen. Gas is duurder geworden doordat de spanningen in het Midden-Oosten voor verstoringen in de toevoer van vloeibaar gemaakt aardgas zorgen, wat tot schaarste op de wereldmarkt leidt.

29 minuten geleden
Boodschappenbezorging Albert Heijn terug op normaal niveau

ZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt sinds woensdag weer op het gebruikelijke niveau boodschappen. Vrijdag werd de levering aan huis en op het werk al hervat na problemen door de cyberaanval, maar toen was nog maar een derde van de normale capaciteit beschikbaar. Het plan was om woensdag weer volledig te bezorgen en dat is gelukt, meldt een woordvoerder.

53 minuten geleden
Those Vegan Cowboys uit Etten-Leur klaar voor Amerikaanse markt

ETTEN-LEUR (ANP) - Those Vegan Cowboys, het plantaardigekaasbedrijf van de oprichters van De Vegetarische Slager, verwacht zijn eerste diervrije kaaseiwitproducten volgend jaar op de markt te brengen in de Verenigde Staten. Dat laat de onderneming uit Etten-Leur woensdag weten nadat de Amerikaanse toezichthouder FDA bij een beoordeling geen bezwaren had.

54 minuten geleden
Miljoenen Britse huishoudens krijgen 100 pond energiesteun

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse minister van Financiën, John Healey, heeft zijn begroting van het Verenigd Koninkrijk aan het parlement gepresenteerd. Daarin kondigt hij onder meer een steunmaatregel aan voor huishoudens vanwege de hoge energieprijzen. Deze wordt betaald door een extra belasting op banken.

1 uur geleden
Wall Street licht hoger in aanloop rentebesluit Fed, NXP verliest

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine winsten geopend in aanloop naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank later op de dag. Daarnaast komen na het slot van de handel op Wall Street kwartaalcijfers van Microsoft en Google-moeder Alphabet. De in New York genoteerde Nederlandse chipproducent NXP Semiconductors stond bij de verliezers in navolging van resultaten.

1 uur geleden
Europese gasprijs stijgt tot bijna 100 euro

AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs stijgt verder en staat op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs nu op bijna 100 euro per megawattuur. De prijs klom woensdag ongeveer 3,5 procent tot 99,50 euro. Veel huishoudens zullen de hogere gasprijs gaan merken in de energierekening nu de vraag stijgt om woningen te verwarmen door de dalende temperaturen.

2 uur geleden
Topman Søren Abildgaard vertrekt bij Odido

DEN HAAG (ANP) - Topman Søren Abildgaard treedt terug als topman van Odido. Abildgaard was bijna tien jaar topman van het telecombedrijf en begeleidde onder meer de overgang van T-Mobile Nederland naar Odido. Hij wordt opgevolgd door Tisha van Lammeren. Zij werkt al ruim twintig jaar bij Odido en haar voorgangers en had daar al een hoge bestuursfunctie.

3 uur geleden