Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijna derde van arme Nederlanders heeft problematische schulden

Bijna derde van arme Nederlanders heeft problematische schulden

DEN HAAG (ANP) - Bijna een derde van de Nederlanders die in armoede leven kampt met problematische schulden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van de meest recente cijfers over 2023. Bij mensen die net boven de armoedegrens leven, komen problematische schulden volgens het CBS in ruim een vijfde van de gevallen voor.

Het CBS spreekt van armoede als mensen te weinig geld overhouden voor basisbehoeften na het betalen van vaste lasten. Het CBS maakte vorig jaar al bekend dat 540.000 mensen in 2023 onder de armoedegrens leefden, maar heeft nu voor het eerst een verband gelegd tussen problematische schulden en armoede. Uit deze analyses komt naar voren dat 163.000 mensen uit deze groep kampten met problematische schulden.

Het statistiekbureau stelt vast of iemand problematische schulden heeft aan de hand van verschillende registraties. Het gaat dan bijvoorbeeld om schulden bij de Belastingdienst of betalingsachterstanden bij zorgpremies en verkeersboetes. Ook registraties bij het Bureau Kredietregistratie (BKR) worden meegenomen.

Bijstand

Het CBS spreekt verder van 'bijna-arm' als mensen een inkomen hebben dat tot 25 procent boven de armoedegrens ligt. Ook hebben zij relatief weinig buffers, zoals spaargeld, om financiële tegenslagen op te vangen. Van de 1,2 miljoen mensen uit deze groep hadden 265.000 mensen te maken met problematische schulden, wat in verhouding iets minder is dan onder arme mensen.

Onder de arme bevolking met problematische schulden had iets meer dan de helft een schuld openstaan bij de Belastingdienst. Daarnaast had vier op de tien mensen uit deze groep een betalingsachterstand die geregistreerd stond bij het BKR. Bijna-arme mensen hadden het vaakst te maken met een registratie bij het BKR, gevolgd door een openstaande aanslag bij de Belastingdienst.

In vergelijking met twee jaar eerder is het aandeel mensen met problematische schulden toegenomen, constateert het CBS. De toename was net iets groter onder bijna-armen. Veel ontvangers van een bijstandsuitkering, die relatief veel te maken hebben met problematische schulden, kwamen net boven de armoedegrens uit door de energietoeslag.

Meer uit Financieel

Nederland heeft minder last van laagwater dan Duitsland, zegt ING

ZOETERMEER/AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie heeft minder last van laagwater dan de Duitse economie, dat zegt ING-econoom Rico Luman. In Nederland zijn er door het uitgebreide vaarwegennetwerk meer alternatieve routes dan in Duitsland en bovendien is een groot deel van Nederland nog relatief goed bevaarbaar, legt hij uit.

27 minuten geleden
KLM past catering op Europese vluchten aan

AMSTERDAM (ANP) - KLM past vanaf oktober de catering op Europese vluchten aan. Met het nieuwe serviceconcept Grand Café KLM krijgen passagiers volgens de luchtvaartmaatschappij meer keuze in eten en drinken, en de mogelijkheid om vooraf een maaltijd te bestellen of aan boord iets van de menukaart te kiezen.

1 uur geleden
Glastuinbouw Delfland moet nog zeker dagen wachten op extra water

ZOETERMEER (ANP) - Tuinders in het werkgebied van het hoogheemraadschap van Delfland, tussen Den Haag en Rotterdam, moeten nog zeker een paar dagen wachten voordat ze meer water kunnen krijgen voor hun gewassen. Glastuinbouw Nederland hoopt dat de sector aan het einde van deze week aan de slag kan gaan met oplossingen die momenteel worden onderzocht voor tuinders die last hebben van de aanhoudende droogte.

1 uur geleden
Levertijden bij webshop de Bijenkorf lopen op tot bijna een maand

AMSTERDAM (ANP) - Wie nu iets bestelt op de webshop van de Bijenkorf, krijgt het product pas op zijn vroegst op 3 september thuis bezorgd. Dat meldt de warenhuisketen op zijn website. De levertijden bij de Bijenkorf zijn fors opgelopen na een beveiligingsincident bij de logistieke partner CEVA Logistics.

4 uur geleden
Bussenmaker Ebusco hard onderuit op Damrak na verlies order

AMSTERDAM (ANP) - Ebusco ging maandag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. Het openbaarvervoerbedrijf van de Duitse stad Potsdam heeft het contract met de Brabantse fabrikant voor de levering van 23 elektrische bussen beëindigd, omdat Ebusco de bussen niet op tijd zou hebben geleverd.

5 uur geleden
Laag waterpeil dreigt Rijn in tweeën te splitsen voor binnenvaart

BERLIJN (ANP/RTR) - Lage waterstanden dreigen deze week de binnenvaart op een cruciaal traject van de Rijn stil te leggen. Daardoor dreigt de belangrijke waterweg te worden opgesplitst in twee afzonderlijk bevaarbare delen, waarschuwt BDB, de federale branchevereniging voor de Duitse binnenvaart, maandag.

6 uur geleden
Vastgoedadviseur: nog jaren minder huurhuizen door verkoopgolf

AMSTERDAM (ANP) - Door het massale verkopen van voormalige huurwoningen door beleggers zijn er waarschijnlijk nog jaren maar heel weinig huurwoningen in Nederland. Dat leidt vooral voor studenten en jonge starters die een huis zoeken tot grote problemen, verwacht vastgoedadviseur CBRE in een onderzoek waarover het FD maandag berichtte.

6 uur geleden