Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijna alle warmte in Nederland van fossiele bronnen, meldt EBN

Bijna alle warmte in Nederland van fossiele bronnen, meldt EBN

DEN HAAG (ANP) - Van alle warmte die in Nederland wordt verbruikt komt 89 procent uit aardgas en andere fossiele bronnen. Dit meldt Energie Beheer Nederland (EBN) dinsdag na het analyseren van cijfers van onder meer het CBS. Onder meer hoge energiekosten in Nederland voor grootverbruikers en het volle stroomnet zorgen volgens staatsbedrijf EBN voor een langzamere energietransitie.

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei ontving het overzicht met cijfers over de overgang van fossiele naar duurzame energie tijdens het jaarlijkse Energieontbijt. "We moeten deze grote opgave samen te lijf gaan en daar wil ik graag vanuit mijn rol aan bijdragen. Mijn deur staat altijd open als er iets nodig is", zei Hermans dinsdag tijdens het Energieontbijt tegen enkele honderden mensen uit de klimaat- en energiesector.

Het terugdringen van de problemen op het elektriciteitsnet is volgens haar een van haar grootste prioriteiten. "We hebben dit niet vandaag of morgen opgelost, maar we moeten er wel alles aan doen om dit terug te dringen."

Voorstel

Ze ontving dinsdag ook een voorstel van een alliantie van meer dan honderd gemeenten, koepelorganisaties en warmtegemeenschappen om meer huishoudens aan te laten sluiten op een warmtenet. Die alliantie vindt dat de kosten voor consumenten omlaag moeten en dat ze meer vertrouwen moeten kunnen krijgen in warmtenetten. Subsidies moeten overzichtelijker worden gemaakt, de aansluitkosten moeten omlaag en de kostenopbouw transparanter.

Het ministerie van Klimaat en Groene Groei gaat het voorstel bestuderen, stelde Hermans. "De inhoud dwingt ons om er goed naar te kijken. De oplossingen zitten in meer dan alleen geld, maar ook in subsidieregelingen en een duidelijke manier van organiseren."

Herkomst aardgas

Verder keek EBN ook naar de herkomst van het aardgas. Daaruit komt naar voren dat 38 procent uit Nederland komt en dat 27 procent van het aardgas bestaat uit vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten. Het grootste deel (66 procent) van de emissies die vrijkomen tijdens de winning en het transport van het aardgas zou door het Amerikaanse lng komen. Topman Jan Willem van Hoogstraten van EBN stelt dat meer inzetten op alternatieven als warmtenetten de beste manier is om minder lng uit de VS te hoeven importeren.

Meer uit Financieel

Nieuwe AI-tool jaagt Amerikaanse beleggers de stuipen op het lijf

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.

29 minuten geleden
OpenAI wil farmaceuten steunen bij ontwikkeling nieuwe medicijnen

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.

1 uur geleden
VS sluiten deze week tot 11 grote deals over zeldzame aardmetalen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.

2 uur geleden
Ook Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart weer door het Suezkanaal

HAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.

3 uur geleden
Novo Nordisk waarschuwt voor lagere verkopen door concurrentie

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.

4 uur geleden
Wolters Kluwer en RELX onderuit op Damrak om AI-tool Anthropic

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.

4 uur geleden
België: Ryanair moet stoppen met 'illegale' verkooppraktijken

BRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.

5 uur geleden