Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijna alle warmte in Nederland van fossiele bronnen, meldt EBN

Bijna alle warmte in Nederland van fossiele bronnen, meldt EBN

DEN HAAG (ANP) - Van alle warmte die in Nederland wordt verbruikt komt 89 procent uit aardgas en andere fossiele bronnen. Dit meldt Energie Beheer Nederland (EBN) dinsdag na het analyseren van cijfers van onder meer het CBS. Onder meer hoge energiekosten in Nederland voor grootverbruikers en het volle stroomnet zorgen volgens staatsbedrijf EBN voor een langzamere energietransitie.

Minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei ontving het overzicht met cijfers over de overgang van fossiele naar duurzame energie tijdens het jaarlijkse Energieontbijt. "We moeten deze grote opgave samen te lijf gaan en daar wil ik graag vanuit mijn rol aan bijdragen. Mijn deur staat altijd open als er iets nodig is", zei Hermans dinsdag tijdens het Energieontbijt tegen enkele honderden mensen uit de klimaat- en energiesector.

Het terugdringen van de problemen op het elektriciteitsnet is volgens haar een van haar grootste prioriteiten. "We hebben dit niet vandaag of morgen opgelost, maar we moeten er wel alles aan doen om dit terug te dringen."

Voorstel

Ze ontving dinsdag ook een voorstel van een alliantie van meer dan honderd gemeenten, koepelorganisaties en warmtegemeenschappen om meer huishoudens aan te laten sluiten op een warmtenet. Die alliantie vindt dat de kosten voor consumenten omlaag moeten en dat ze meer vertrouwen moeten kunnen krijgen in warmtenetten. Subsidies moeten overzichtelijker worden gemaakt, de aansluitkosten moeten omlaag en de kostenopbouw transparanter.

Het ministerie van Klimaat en Groene Groei gaat het voorstel bestuderen, stelde Hermans. "De inhoud dwingt ons om er goed naar te kijken. De oplossingen zitten in meer dan alleen geld, maar ook in subsidieregelingen en een duidelijke manier van organiseren."

Herkomst aardgas

Verder keek EBN ook naar de herkomst van het aardgas. Daaruit komt naar voren dat 38 procent uit Nederland komt en dat 27 procent van het aardgas bestaat uit vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit de Verenigde Staten. Het grootste deel (66 procent) van de emissies die vrijkomen tijdens de winning en het transport van het aardgas zou door het Amerikaanse lng komen. Topman Jan Willem van Hoogstraten van EBN stelt dat meer inzetten op alternatieven als warmtenetten de beste manier is om minder lng uit de VS te hoeven importeren.

Meer uit Financieel

VNO-NCW bezorgd over mkb'ers om lange rijen voor vol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.

9 minuten geleden
ABP verhoogt pensioenen in januari met 2,8 procent

HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.

2 uur geleden
Weinig beweging op Europese beurzen na flinke winsten op woensdag

AMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.

3 uur geleden
Huishoudens betalen volgend jaar iets meer voor stroom en gas

DEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.

5 uur geleden
NVWA geeft toch geen boete om benaming 'vegetarisch gehakt'

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.

6 uur geleden
Taiwanese autoriteiten doorzoeken woning oud-TSMC-manager om lek

TAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Autoriteiten in Taiwan hebben huiszoekingen gedaan in woningen van een voormalige leidinggevende van chipfabrikant TSMC. Deze oud-medewerker, Lo Wen-jen, wordt ervan verdacht bedrijfsgeheimen te hebben doorgespeeld aan de Amerikaanse concurrent Intel.

6 uur geleden
Deense woonwinkelketen JYSK kent beste jaar ooit in Nederland

BRABRAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK kende afgelopen boekjaar het beste jaar ooit in Nederland. De Scandinavische retailer zag de omzet en het bedrijfsresultaat in Nederland verder groeien in het boekjaar, dat liep tot eind augustus. Ook internationaal werden recordresultaten behaald, meldt het concern.

8 uur geleden