Bijna 94.000 mensen willen abortus uit het Wetboek van Strafrecht
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag een burgerinitiatief ontvangen waarin de politiek gevraagd wordt om abortus uit het Wetboek van Strafrecht te halen. Bijna 94.000 mensen hebben hun handtekening onder het initiatief van omroep BNNVARA en het Humanistisch Verbond gezet. Dat is ruim twee keer zoveel als nodig is om het onderwerp op de agenda van de Kamer te zetten.
Presentatrice Dzifa Kusenuh van BNNVARA overhandigde in de Tweede Kamer een spandoek met het cijfer van het aantal verzamelde handtekeningen voor het initiatief aan de commissie voor de Verzoekschriften en Burgerinitiatieven. Volgens Kusenuh moet abortus uit het Wetboek van Strafrecht, omdat het daardoor nog steeds bijdraagt aan het taboe rond dit onderwerp.
Ook vindt ze het belangrijk dat abortus niet meer strafbaar wordt omdat ze zich zorgen maakt vanwege de antiabortuslobby. "Je ziet wel dat in Nederland de antiabortuslobby ook steeds beter georganiseerd wordt en ook heel veel samenwerkt met andere landen in Europa zoals Polen en Hongarije waar die abortuswetgeving onlangs is aangepast. Dus ik denk wel dat we op onze hoede moeten zijn", vertelt ze bij het radioprogramma De Nieuws BV.
Commissie onderzoekt
De commissie gaat kijken of het initiatief aan alle voorwaarden voldoet. Als het burgerinitiatief onder meer minstens 40.000 handtekeningen krijgt, wordt het onderwerp behandeld in de Tweede Kamer. BNNVARA werkt bij het burgerinitiatief samen met zijn eigen programma Spuiten en Slikken.
In artikel 296 van het Wetboek van Strafrecht staat dat mensen die een vrouw een behandeling geven om de zwangerschap af te breken, tot 4,5 jaar gevangenisstraf of een boete tot 22.500 euro kunnen krijgen. Die regel geldt niet voor artsen in ziekenhuizen of erkende abortusklinieken. In de Wet Afbreking Zwangerschap staat dat een abortus tot de 24e week van de zwangerschap is toegestaan. Op dit moment is er ook een verplichte bedenktijd van vijf dagen voordat de abortus mag worden uitgevoerd, maar die regel vervalt op 1 januari 2023.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.
1 uur geledenNICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
6 uur geledenHOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten vanaf komend weekend rekening houden met drukkere treinen en een langere reistijd door werkzaamheden op meerdere trajecten, meldt de NS. De dienstregeling in heel Nederland kan volgens de vervoerder last hebben van deze werkzaamheden. Op sommige trajecten rijden helemaal geen treinen vanwege geplande werkzaamheden. De NS adviseert mensen hun reis kort voor vertrek te plannen.
6 uur geleden