Bijna 94.000 mensen willen abortus uit het Wetboek van Strafrecht
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft dinsdag een burgerinitiatief ontvangen waarin de politiek gevraagd wordt om abortus uit het Wetboek van Strafrecht te halen. Bijna 94.000 mensen hebben hun handtekening onder het initiatief van omroep BNNVARA en het Humanistisch Verbond gezet. Dat is ruim twee keer zoveel als nodig is om het onderwerp op de agenda van de Kamer te zetten.
Presentatrice Dzifa Kusenuh van BNNVARA overhandigde in de Tweede Kamer een spandoek met het cijfer van het aantal verzamelde handtekeningen voor het initiatief aan de commissie voor de Verzoekschriften en Burgerinitiatieven. Volgens Kusenuh moet abortus uit het Wetboek van Strafrecht, omdat het daardoor nog steeds bijdraagt aan het taboe rond dit onderwerp.
Ook vindt ze het belangrijk dat abortus niet meer strafbaar wordt omdat ze zich zorgen maakt vanwege de antiabortuslobby. "Je ziet wel dat in Nederland de antiabortuslobby ook steeds beter georganiseerd wordt en ook heel veel samenwerkt met andere landen in Europa zoals Polen en Hongarije waar die abortuswetgeving onlangs is aangepast. Dus ik denk wel dat we op onze hoede moeten zijn", vertelt ze bij het radioprogramma De Nieuws BV.
Commissie onderzoekt
De commissie gaat kijken of het initiatief aan alle voorwaarden voldoet. Als het burgerinitiatief onder meer minstens 40.000 handtekeningen krijgt, wordt het onderwerp behandeld in de Tweede Kamer. BNNVARA werkt bij het burgerinitiatief samen met zijn eigen programma Spuiten en Slikken.
In artikel 296 van het Wetboek van Strafrecht staat dat mensen die een vrouw een behandeling geven om de zwangerschap af te breken, tot 4,5 jaar gevangenisstraf of een boete tot 22.500 euro kunnen krijgen. Die regel geldt niet voor artsen in ziekenhuizen of erkende abortusklinieken. In de Wet Afbreking Zwangerschap staat dat een abortus tot de 24e week van de zwangerschap is toegestaan. Op dit moment is er ook een verplichte bedenktijd van vijf dagen voordat de abortus mag worden uitgevoerd, maar die regel vervalt op 1 januari 2023.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Arie Kievit heeft dit jaar de Zilveren Camera gewonnen. De fotograaf kreeg de belangrijke prijs voor fotojournalistiek in Nederland voor zijn fotoserie van de rellen na een demonstratie voor strenger asielbeleid. Kievit ontving de prijs vrijdag in Hilversum uit handen van Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Hij maakte de serie in opdracht van de Volkskrant.
31 minuten geledenRIDDERKERK (ANP) - De politie heeft donderdag een man aangehouden in Ridderkerk die onbedoeld toegang had gekregen tot politiedocumenten. Hij werd opgeroepen deze documenten terug te geven, maar gaf daaraan geen gehoor. Daarop is hij aangehouden wegens computervredebreuk.
54 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De uitspraak van de rechtbank in Den Bosch in de zaak rond het dodelijke ongeluk met de Stint is een "zeer terechte en heel zuivere", zei advocaat Geert-Jan Knoops vrijdag. De rechtbank sprak zijn cliƫnten, de twee Stintondernemers die door het Openbaar Ministerie strafrechtelijk aansprakelijk zijn gesteld voor het ongeval, vrij.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Martini Ziekenhuis in Groningen heeft besloten ongeveer twintig operaties af te zeggen die vrijdag en komende maandag gepland waren. Als gevolg van ziekte door griep is er minder personeel beschikbaar in het ziekenhuis.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - In drie verschillende onderzoeken zijn aan het begin van dit jaar ruim 13 miljoen illegale sigaretten in beslag genomen, meldt de Fiscale Inlichtingen- en OpsporingsDienst (FIOD). Als de sigaretten waren verkocht, zou de Nederlandse staat zo'n 4,2 miljoen euro zijn misgelopen.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil hoger beroep aantekenen in de zaak over het dodelijke ongeluk met de Stint. "We zijn zeker van plan in hoger beroep te gaan tegen het in onze ogen teleurstellende vonnis van de rechtbank", zegt een woordvoerder van het OM.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft Stintondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander beiden vrijgesproken in de zaak over het dodelijke ongeluk met een Stint. De rechtbank kan niet vaststellen dat de Stint schadelijk was. Wel maakten beide ondernemers zich schuldig aan valsheid in geschrifte, maar ze krijgen daarvoor geen straf.
2 uur geleden