Bijna 5000 inwoners Hongkong willen Brits staatsburger worden
LONDEN (ANP) - Bijna 5000 inwoners van Hongkong hebben zich opgegeven om een Brits visum te bemachtigen dat uiteindelijk de weg effent naar staatsburgerschap van het Verenigd Koninkrijk, meldt The Times. Het is sinds twee weken mogelijk voor mensen om zich op te geven voor de regeling.
Het Verenigd Koninkrijk maakte in januari mogelijk dat inwoners van Hongkong Brits staatsburger kunnen worden. Die beslissing werd genomen in reactie op de nationale veiligheidswet die het Chinese bewind in Peking voor Hongkong heeft ingevoerd. Die wet werd ingevoerd na aanhoudende massaprotesten in Hongkong en geeft de autoriteiten meer mogelijkheden om activisten aan te pakken.
Het Verenigd Koninkrijk, de oud-kolonisator van Hongkong, droeg de kroonkolonie in 1999 over aan China. Daarbij werd afgesproken dat China het principe 'één land, twee systemen' zou eerbiedigen en dat Peking daarmee de vrijemarkteconomie, het democratisch stelsel en de onafhankelijke rechtsspraak van Hongkong ongemoeid zou laten. Met de nieuwe veiligheidswet heeft Peking die afspraak volgens critici aan de laars gelapt.
De Britse premier Boris Johnson beloofde vorig jaar om houders van overzeese Britse paspoorten in Hongkong een weg naar het Britse staatsburgerschap te geven, waardoor ze zich in het Verenigd Koninkrijk kunnen vestigen.
China besloot daarom recentelijk om die overzeese paspoorten niet langer te erkennen als een wettig reisdocument of als document om zich mee te identificeren. Ook staan Chinese consulaten staan niet langer landgenoten uit Hongkong bij als die ook een andere nationaliteit hebben.
Sinds de nationale veiligheidswet voor Hongkong is ingevoerd, willen steeds meer inwoners van Hongkong de havenmetropool verlaten. Het aantal inwoners dat van Hongkong naar Taiwan verhuisde, is vorig jaar bijna verdubbeld. Het ging om ongeveer 11.000 mensen, het hoogste aantal in zeker dertig jaar.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/AFP) - De luchtbasis Ali Al Salem in Koeweit, waar zowel Italiaanse als Amerikaanse troepen zijn gestationeerd, is getroffen door een droneaanval, meldt het Italiaanse leger. Er vielen geen gewonden. De drone "trof een hangar waarin zich een op afstand bestuurd vliegtuig van de Italiaanse Task Force Air (TFA) bevond", schrijft de Italiaanse generaal Luciano Portolano op X. "Dit toestel is daarbij vernietigd."
6 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël is van plan om de oorlog tegen Iran voorlopig voort te zetten. Een woordvoerder van het leger zei tegen CNN dat de aanvallen nog zeker drie weken duren.
31 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij een Israëlische aanval op een politiewagen in de Gazastrook zijn acht mensen omgekomen, melden de Palestijnse autoriteiten. Alle doden zijn politieagenten, inclusief het hoofd van de lokale politieafdeling.
55 minuten geledenOSLO (ANP/AFP) - Canada en de Noordse landen gaan nauwer samenwerken op onder meer het gebied van defensie en veiligheid in het Noordpoolgebied. De leiders van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland, IJsland en Canada spraken die intentie uit tijdens een bijeenkomst in Oslo. Volgens hen wordt die regio steeds meer getekend door "oplopende geopolitieke spanningen, oorlog en een veelvoud aan crises".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten en Israël zal volgens de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi pas eindigen wanneer Teheran er zeker van kan zijn dat deze niet opnieuw kan oplaaien.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben op de Westelijke Jordaanoever vier leden van een Palestijns gezin doodgeschoten in een auto, meldt het Palestijnse ministerie van Gezondheid. Volgens Israël reageerden de militairen op een veiligheidsdreiging.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
6 uur geleden