Bijna 5000 inwoners Hongkong willen Brits staatsburger worden
LONDEN (ANP) - Bijna 5000 inwoners van Hongkong hebben zich opgegeven om een Brits visum te bemachtigen dat uiteindelijk de weg effent naar staatsburgerschap van het Verenigd Koninkrijk, meldt The Times. Het is sinds twee weken mogelijk voor mensen om zich op te geven voor de regeling.
Het Verenigd Koninkrijk maakte in januari mogelijk dat inwoners van Hongkong Brits staatsburger kunnen worden. Die beslissing werd genomen in reactie op de nationale veiligheidswet die het Chinese bewind in Peking voor Hongkong heeft ingevoerd. Die wet werd ingevoerd na aanhoudende massaprotesten in Hongkong en geeft de autoriteiten meer mogelijkheden om activisten aan te pakken.
Het Verenigd Koninkrijk, de oud-kolonisator van Hongkong, droeg de kroonkolonie in 1999 over aan China. Daarbij werd afgesproken dat China het principe 'één land, twee systemen' zou eerbiedigen en dat Peking daarmee de vrijemarkteconomie, het democratisch stelsel en de onafhankelijke rechtsspraak van Hongkong ongemoeid zou laten. Met de nieuwe veiligheidswet heeft Peking die afspraak volgens critici aan de laars gelapt.
De Britse premier Boris Johnson beloofde vorig jaar om houders van overzeese Britse paspoorten in Hongkong een weg naar het Britse staatsburgerschap te geven, waardoor ze zich in het Verenigd Koninkrijk kunnen vestigen.
China besloot daarom recentelijk om die overzeese paspoorten niet langer te erkennen als een wettig reisdocument of als document om zich mee te identificeren. Ook staan Chinese consulaten staan niet langer landgenoten uit Hongkong bij als die ook een andere nationaliteit hebben.
Sinds de nationale veiligheidswet voor Hongkong is ingevoerd, willen steeds meer inwoners van Hongkong de havenmetropool verlaten. Het aantal inwoners dat van Hongkong naar Taiwan verhuisde, is vorig jaar bijna verdubbeld. Het ging om ongeveer 11.000 mensen, het hoogste aantal in zeker dertig jaar.
Meer uit Buitenland
KINSHASA (ANP/RTR) - Het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties moet mogelijk stoppen met hulp in de Democratische Republiek Congo. De organisatie heeft last van grote financieringsproblemen.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Bij een explosie in de Indonesische hoofdstad Jakarta zijn meer dan vijftig mensen gewond geraakt. De explosie heeft volgens lokale media plaatsgevonden in een moskee in een scholencomplex. De lokale politiechef Asep Edi Suheri heeft de precieze locatie niet bekendgemaakt.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.
5 uur geledenHANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.
9 uur geledenLOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
10 uur geleden