Bijna 400 Afghaanse burgers gedood sinds machtsovername Taliban
GENÈVE (ANP/RTR) - Sinds de machtsovername door de Taliban zijn in Afghanistan bijna vierhonderd burgers gedood, meldt de VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet. IS-K, een lokale tak van terreurbeweging Islamitische Staat (IS), zou verantwoordelijk zijn voor veel slachtoffers.
Bachelet heeft tegen de VN-Mensenrechtenraad in Genève ook gezegd dat meer dan vijftig mensen met vermoedelijke banden met IS-K zijn vermoord. IS-K is radicaler dan de moslimextremisten van de Taliban, die in augustus aan de macht kwamen. De twee groepen zien elkaar als vijanden.
De mensenrechtenchef herhaalde ook dat de Taliban de rechten en vrijheden van vrouwen hebben ingeperkt. Vrouwen zijn bijvoorbeeld "grotendeels uitgesloten" van de arbeidsmarkt. Bachelet riep op om vrouwen "volledig te laten deelnemen" aan het openbare leven in Afghanistan.
De Taliban kwamen in augustus vorig jaar aan de macht, kort nadat westerse troepen zich na bijna twintig jaar uit Afghanistan hadden teruggetrokken. Voor de verovering van de hoofdstad Kabul evacueerden landen massaal hun staatsburgers, Afghaanse oud-medewerkers en andere mensen die extra risico lopen onder het bewind van de Taliban.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
7 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
7 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
7 uur geleden