
Bijna 400 Afghaanse burgers gedood sinds machtsovername Taliban
GENÈVE (ANP/RTR) - Sinds de machtsovername door de Taliban zijn in Afghanistan bijna vierhonderd burgers gedood, meldt de VN-mensenrechtenchef Michelle Bachelet. IS-K, een lokale tak van terreurbeweging Islamitische Staat (IS), zou verantwoordelijk zijn voor veel slachtoffers.
Bachelet heeft tegen de VN-Mensenrechtenraad in Genève ook gezegd dat meer dan vijftig mensen met vermoedelijke banden met IS-K zijn vermoord. IS-K is radicaler dan de moslimextremisten van de Taliban, die in augustus aan de macht kwamen. De twee groepen zien elkaar als vijanden.
De mensenrechtenchef herhaalde ook dat de Taliban de rechten en vrijheden van vrouwen hebben ingeperkt. Vrouwen zijn bijvoorbeeld "grotendeels uitgesloten" van de arbeidsmarkt. Bachelet riep op om vrouwen "volledig te laten deelnemen" aan het openbare leven in Afghanistan.
De Taliban kwamen in augustus vorig jaar aan de macht, kort nadat westerse troepen zich na bijna twintig jaar uit Afghanistan hadden teruggetrokken. Voor de verovering van de hoofdstad Kabul evacueerden landen massaal hun staatsburgers, Afghaanse oud-medewerkers en andere mensen die extra risico lopen onder het bewind van de Taliban.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP/RTR) - In Warschau zijn volgens de gemeente een half miljoen mensen op de been om te protesteren tegen de regering en voor vrije verkiezingen. De oppositie, onder leiding van oud-premier en voormalig voorzitter van de Europese Raad Donald Tusk, organiseert de demonstratie, waarvan wordt gehoopt dat het de grootste is sinds de val van de muur.
42 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Op de 47e verjaardag van de gevangen Russische dissident Aleksej Navalni hebben mensen in Rusland en elders gedemonstreerd voor zijn vrijlating. In meerdere Russische steden stonden hier en daar mensen met posters, maar zij werden onmiddellijk gearresteerd, melden burgerrechtenactivisten. Ook in onder meer Japan, Australië en Georgië werd stilgestaan bij het lot van Navalni.
1 uur geledenKHARTOEM (ANP/AFP) - In Soedan is het geweld flink toegenomen na het aflopen van een wapenstilstand. Inwoners van de hoofdstad Khartoem zeggen dat er op straat veel gevochten wordt tussen het leger en de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische premier Alexander De Croo heeft zich op sociale media gemeld, een dag nadat hij tijdens een fietstocht was gevallen. Hij was kort bewusteloos en moest naar het ziekenhuis.
3 uur geledenBALASORE (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De grote treinramp van vrijdag in India is waarschijnlijk veroorzaakt door een probleem bij het elektronisch seinsysteem. De Indiase spoorminister zegt dat is vastgesteld dat de fout daar de oorzaak is. Hij meldt ook te weten wie de schuldigen zijn, maar geeft nog geen details. Hij vindt het niet gepast om verdere uitspraken te doen totdat het onderzoek volledig is afgerond.
4 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - Bij een grote extreemlinkse protestdag in Leipzig, "Tag X", zijn volgens de Duitse politie zo'n vijftig agenten gewond geraakt toen het tot botsingen kwam met de demonstranten. Twee van hen kunnen niet meer werken. Er zijn ook gewonden onder de demonstranten, maar hoeveel is onbekend. Zeker zeventig mensen zijn opgepakt.
6 uur geledenKARLSTADT (ANP) - Op de Duitse rivier Main is een passagiersschip lek geraakt nadat het een steen ramde op de rivierbodem. Niemand raakte gewond, maar de hulpdiensten rukten massaal uit voor de evacuatie van de 150 opvarenden. Volgens de politie in Beieren kwam het lek waarschijnlijk door een stuurfout.
6 uur geleden