Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijna 30 miljoen productiedieren gestorven buiten de slacht om

Bijna 30 miljoen productiedieren gestorven buiten de slacht om

AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting 29,5 miljoen dieren zijn dit jaar in de stal of op transport gestorven, meldt dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier. Dat is dus buiten de slacht om. "Verreweg de meeste dieren bezwijken in de stal aan ziektes of ernstige verzwakking", aldus de organisatie.

Wakker Dier maakte een analyse aan de hand van gegevens van het CBS, Kwantitatieve Informatie Veehouderij (KWIN), de Gezondheidsdienst voor Dieren en de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland. Dieren die stierven door brand, ruiming, uitval van ventilatie of verkeersongelukken zijn niet meegenomen, maar er stierven er 105.000 bij stalbranden alleen al.

In 2016 voerde Wakker Dier ook een dergelijk onderzoek uit en stelde vast dat 30,5 miljoen dieren een voortijdige dood waren gestorven. "Aan de achterliggende oorzaken van de hoge sterftecijfers, zoals gebrekkige zorg en ongezond hoge productie, is sindsdien zo goed als niets gedaan."

Gevogelte

Vleeskuikens voeren met 18 miljoen de sterflijst aan. Legkippen volgen, volgens Wakker Dier door extreme vermagering en uitputting omdat ze teveel eieren moeten leggen. Ook de sterfte onder biggen en kalveren is volgens de organisatie hoog. "Eén op de acht biggen overlijdt in de stal. Bij kalveren is dat één op de dertien."

De sterfte onder geitenlammeren was volgens Wakker Dier eerder zelfs extreem hoog, 24,3 procent, maar nieuwe cijfers heeft ze niet. Pasgeboren geitenbokjes zouden vaak al zeven dagen na de geboorte naar de slacht gaan, waardoor ze maar kort in de stal zijn en de kans kleiner is dat ze daar al doodgaan.

"Vlees moet zo goedkoop mogelijk zijn, om verkocht te kunnen worden als kiloknaller of bulkexport. Daardoor krijgen boeren niet genoeg geld om goed voor hun dieren te zorgen", klaagt voorvrouw Anne Hilhorst van Wakker Dier.

Meer uit Binnenland

Eerste officiële ijsdag van de winter

DE BILT (ANP) - In De Bilt bleef de temperatuur op eerste kerstdag de hele dag onder nul. Hierdoor is de eerste officiële ijsdag van de winter een feit. Dit maakt het de koudste eerste kerstdag sinds 1994. Volgens Weeronline werd het maximaal -0,2 graden.

2 uur geleden
Kersttoespraak koning iets langer dan vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - De kersttoespraak van koning Willem-Alexander telt dit jaar 757 woorden, dat is 11 woorden meer dan vorig jaar. De lengte van de kersttoespraak van de koning daalde de afgelopen jaren.

8 uur geleden
Koning Willem-Alexander: wees zuinig op wat ons verbindt

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander zou het mooi vinden als "iedere generatie als eerste doel zou hebben om de wereld in een iets betere toestand over te dragen aan de generatie erna". Dat is niet eenvoudig, zei de koning donderdag in zijn jaarlijkse kersttoespraak.

8 uur geleden
Zeer grote brand in kraakpand in Zaandam

ZAANDAM (ANP) - In een woning aan de Westzijde in Zaandam heeft een zeer grote brand gewoed. Het ging om een kraakpand, aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio. Rond 12.15 uur meldde de brandweer dat de brand uit is.

10 uur geleden
Olifantje geboren op kerstavond in Artis

AMSTERDAM (ANP) - In Artis is op kerstavond een olifantje geboren. Het kalf, een bul, stond al binnen enkele minuten op vier poten en dronk al snel bij moeder. In de Amsterdamse dierentuin leven nu vijf Aziatische olifanten: matriarch van de kudde Thong Thai en haar vier nakomelingen.

10 uur geleden
Kans op hooikoorts door vroege bloei hazelaars

WAGENINGEN (ANP) - De hazelaars staan dit jaar eerder in bloei dan ooit. Dat kan leiden tot hooikoortsklachten, meldt Nature Today. "Niet eerder stonden hazelaars zo vroeg zo uitgebreid te bloeien als dit jaar. En niet eerder telde het LUMC zoveel hazelaarpollen in december als dit jaar."

10 uur geleden
Automobilist komt om door ongeval in Maasdijk

MAASDIJK (ANP) - Een automobilist is om het leven gekomen door een ongeval in Maasdijk, waarbij zijn auto in brand vloog. Het ongeluk gebeurde rond 4.30 uur op de Coldenhovelaan in de Zuid-Hollandse plaats, meldt de politie op X.

11 uur geleden