Bijna 2,5 miljoen huishoudens en bedrijven Florida zonder stroom
MIAMI (ANP/RTR) - Bijna 2,5 miljoen huishoudens en bedrijven in Florida zitten in de nacht van woensdag op donderdag (lokale tijd) zonder stroom door de gevolgen van orkaan Ian. Dat meldt Poweroutage.us, dat van ruim 11 miljoen klanten in Florida bijhoudt of het licht nog brandt. Er zijn nog geen meldingen van doden of gewonden. Zodra het donderdagochtend licht wordt in Florida, beginnen hulpverleners volgens gouverneur Ron DeSantis met een massale reddingsoperatie om getroffen burgers in overstroomde gebieden te helpen.
DeSantis zei tijdens een persconferentie dat Ian waarschijnlijk in de hele staat voor schade zorgt en een van de zwaarste orkanen is die Florida ooit trof. "Dit is een grote, en ik denk dat we allemaal weten dat er grote, grote gevolgen zullen zijn", zei DeSantis. Later op de avond zei de gouverneur tegen Fox News dat "dit de ernstigste overstromingen zijn die het zuidwesten van de staat ooit gezien heeft".
Ian zwakte in de uren nadat deze bij het eiland Cayo Costa aan land kwam af van de op een na zwaarste categorie 4 naar uiteindelijk categorie 1. Daar horen windsnelheden tot 145 kilometer per uur bij. Ook deze kunnen nog verwoestende gevolgen hebben. Er wordt ook gewaarschuwd voor "catastrofale overstromingen". Ian blijft zich gedurende de nacht met een snelheid van zo'n 16 kilometer per uur over Florida bewegen.
Annuleringen luchtvaart
Luchtvaartmaatschappijen hebben bijna 2000 vluchten voor donderdag geannuleerd. In totaal zijn sinds dinsdag meer dan 5000 vluchten geschrapt.
De verwachting was al dat Ian boven land langzaam maar zeker afzwakt, maar tot zeker donderdag moet rekening worden gehouden met ernstige overlast. Daarna koerst Ian af op Zuid- en Noord-Carolina en Virginia. Ook in deze drie staten is de noodtoestand uitgeroepen.
"Nog nooit zoiets meegemaakt"
Weerman Mike Seidel voor The Weather Channel schrijft op Twitter dat hij tijdens zijn decennialange carrière verslag deed van meer dan negentig stormen, maar "nog nooit zoiets als orkaan Ian heeft meegemaakt".
Meteoroloog Nick Underwood van de National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), die met een vliegtuig door het oog van de orkaan vloog, deelt beelden van die vlucht met de BBC. Hij vloog door verschillende orkanen om metingen te verrichten maar zegt dat de vlucht woensdag "met afstand de ruigste uit zijn carrière is. Zulke zijwaartse bewegingen heb ik nog nooit meegemaakt."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Israëlische leger zal zich de komende dagen terugtrekken uit een van de bezette gebieden waar het Libanese leger de controle moet overnemen. Dat heeft een Amerikaanse functionaris donderdag gezegd. Bovendien zou worden gewerkt aan het in kaart brengen van meer van dit soort "pilot zones" (proefgebieden).
42 minuten geledenGAVARNIE-GÈDRE (ANP) - De Noorse wielrenner Torstein Træen heeft donderdag in de Tour de France een rib gebroken. Dat blijkt uit het medische communiqué van de Tourorganisatie. De renner van Uno-X Mobility reed in de gele leiderstrui toen hij ten val kwam in de afdaling van de Col du Tourmalet.
43 minuten geledenJINJIANG (ANP/AFP) - De grote dodelijke brand in een schoenenfabriek in de Chinese stad Jinjiang is onder controle. Volgens de autoriteiten vielen er 28 doden. Het duurde uren voor de brandweer de brand meester was. Op het moment dat die donderdag uitbrak in een fabriek van de Huiteng Shoes Company waren volgens staatspersbureau Xinhua 237 werknemers aanwezig.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran voert diplomatiek overleg over de jongste Amerikaanse aanvallen op de kust van het land, die minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi Amerikaans "avonturisme" noemt. Hij spreekt daarover met de legerleider van Pakistan, veldmaarschalk Asim Munir. Pakistan staat op de voorgrond bij bemiddelingen tussen Iran en de VS.
3 uur geledenJINJIANG (ANP/AFP) - Bij een grote brand in een schoenenfabriek in de Chinese stad Jinjiang zijn zeker 28 doden gevallen, melden staatsmedia. De brand is uitgebroken in een vestiging van de Huiteng Shoes Company in het district Chendai.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk zet zeker 20.000 politiemensen in voor de WK-voetbalwedstrijd Frankrijk-Marokko, deze donderdagavond. Zo'n 8000 van hen worden ingezet in Parijs, heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken bekendgemaakt, melden Franse media.
5 uur geledenMASHHAD (ANP/AFP) - Grote mensenmenigten zijn volgens Iraanse media op de been in de noordoostelijke stad Mashhad voor de uitvaart van de overleden hoogste leider van het land, ayatollah Ali Khamenei.
5 uur geleden